Vaše oči si zaslouží maximální péči, a to nejen tehdy, když vás trápí potíže se zrakem, ale i v době, kdy nepociťujete žádné potíže. Některé každodenní návyky a prostředí totiž mohou vašemu zraku nenápadně, ale o to více škodit. Optometristka Dita Borde z optiky Alensa sestavila seznam pěti nejškodlivějších faktorů, kterým byste se měli vyvarovat, pokud chcete své oči udržet zdravé a ve skvělé kondici.
Zadýmené prostředí
Zadýmené, prašné nebo klimatizované prostředí škodí vašim očím. Hlavními příznaky, že jsou oči nepřirozeně namáhané, jsou podráždění, svědění, pálení, pocit cizího tělesa v oku nebo únava očí. Častý pobyt v takovém prostředí může vést až k syndromu suchého oka. Pokud tedy pracujete například v továrnách, na stavbách, ale i častěji navštěvujete koncerty v nočních barech s umělým kouřem, měli byste být na pozoru. Dopřejte svým očím pravidelnou hydrataci.
Přímý pohled do slunce
I krátký pohled do slunce je obvykle bolestivý a nepříjemný, což nás instinktivně nutí přivřít oči a odvrátit zrak. Při přímém pohledu do slunce nebo jiného jasného světla, například při svařování, ultrafialové světlo dopadá přímo na sítnici a může ji poškodit, a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě. Krátkodobé poškození se může projevit citlivostí na světlo a bolestí, přičemž příznaky se obvykle objeví do 24 hodin po expozici.
Nošení levných, necertifikovaných brýlí a nevhodných dioptrií
Pokud nechodíte pravidelně na kontroly ke svému očnímu lékaři, hrozí, že budete nosit nevhodné dioptrie, které neodpovídají vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu. Bohužel pak mohou být oči výrazně namáhány. Dospělý člověk by měl absolvovat kontrolu zraku jednou ročně. Stejně tak není dobré si půjčovat brýle od někoho jiného na čtení nebo prohlížení textu. Podobné je to s levnými slunečními brýlemi. Jejich funkce ochrany před UV zářením klesá, protože při nošení brýlí bez certifikace zůstává zornice oka rozšířená, jako kdyby byla ve tmě. Sluneční paprsky tak snadno proniknou do oka a mohou způsobit škody. Kvalitní sluneční brýle by měly mít dostatečně silné čočky a speciální povrchovou úpravu, tzv. polarizaci, která zabraňuje odrazu slunečních paprsků zpět do oka.
Nedostatek vitamínů
Každý ví, že mrkev prospívá zraku díky vysokému obsahu betakarotenu. Vhodné je myslet také na dostatek ryb ve stravě, zejména těch s vysokým obsahem nenasycených omega-3 a omega-6 mastných kyselin, jako jsou tuňák, makrela nebo losos. Výbornou alternativou jsou borůvky, které obsahují zinek, flavonoidy a selen. Nezapomínejte ani na zelenou zeleninu, jako je kapusta, růžičková kapusta nebo brokolice. Brokolice obsahuje sulforafan, který chrání sítnici před oxidačním stresem.
Modré světlo
Modré světlo specificky aktivuje sítnici oka až 100krát více než jiné druhy světla. Při sledování obrazovky telefonu, televize nebo počítače dáváte tělu signál, že je den, což může zmást váš přirozený biorytmus a způsobit problémy se spánkem. U starších lidí (50–60 let) může modré světlo na fotoreceptorech vytvářet toxiny, které poškozují sítnici a oslabují zrak. Proto je důležité se před modrým světlem dostatečně chránit.
TIP: Nechte si zrak zkontrolovat zdarma a bez čekání!
V optikách Alensa si můžete nechat zrak zkontrolovat zdarma. Termín si snadno zarezervujete online na čas, který vám vyhovuje. Oční kontrola není podmíněna nákupem. Optiky Alensa v Praze, Brně, Českých Budějovicích nebo Ostravě jsou vybaveny nejmodernějšími diagnostickými přístroji, které umožňují přesné vyšetření s odchylkou pouhých 0,01 dioptrie. Nabízejí také aplikaci kontaktních čoček a měření nitroočního tlaku.
Široký výběr dioptrických i slunečních brýlí podle poslední módy a další produkty péče o váš zrak naleznete na www.alensa.cz nebo navštivte optiky v Praze (Lazarská 13/8), Brně (Masarykova 412/32), Českých Budějovicích (Lannova třída 23) nebo Ostravě (Jantarová 4, OC Forum Nová Karolina).