Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Komunální a senátní volby v Česku

Výsledky senátních a komunálních voleb

Největší smolař senátních voleb nepostoupil o 230 hlasů. Jiný kandidát zase dvakrát změnil dres a porazil dva své bývalé kolegy. Jeden ze zvolených senátorů vyhrál takovým rozdílem hlasů, kolik jich jinde neměli ani oba postupující kandidáti dohromady. Podívejte se na největší zajímavosti prvního kola senátních voleb 2022.

Nejméně hlasů na postup

V prvním kole letošních senátních voleb stačilo na úspěch v podobě postupu do druhého kola pouze 4 557 hlasů neboli 14,1 procenta odevzdaných volebních lístků. Tolik dostala kandidátka SPD na Karlovarsku Eva Chromcová. V druhém kole se utká s kandidátkou ANO Věrou Procházkovou.

A mimochodem, Chromcová je operátorkou Zdravotnické záchranné služby, zatímco Procházková lékařkou Zdravotnické záchranné služby. Záchrana Karlových Varů se blíží!

Nejvíce propadlých procent

Karlovarský volební obvod se těsně druhý umístil i v druhé „soutěži“. Závod o největší podíl propadlých hlasů ale nakonec vyhrálo Kroměřížsko, kde další dvě postupující ženy – Lucie Pluhařová za ANO a nezávislá Jana Zwyrtek Hamplová – dostaly dohromady pouze 39,9 procenta hlasů. Naprázdno tedy vyšla snaha 60,1 procenta voličů. Jaký to rozdíl proti takové Jihlavě, kde propadlo jen 23,8 procenta hlasů.

Nejméně hlasů k vítězství

Postup do druhého kola z prvního místa s nejmenším počtem odevzdaných hlasů se povedl Petru Nedvědickému kandidujícímu za ANO v Ústí nad Labem. Bylo jich přesně 8 156. Na druhém místě skončivší kandidát uskupení Senátor 21 Martin Krsek jde do druhého kola s vkladem 6 407 hlasů. Pokud by se ovšem tady domluvily strany koalice Spolu, tedy ODS s KDU-ČSL a TOP 09 na jednom kandidátovi, porazil by pravděpodobně oba dva.

Nejméně procent k vítězství

A senátní obvod Kroměříž ještě jednou. Právě tady stačilo pro vítězství v prvním kole získat nejmenší podíl voličů. Vítězná Pluhařová z ANO má jen 21 procent. A pozor: Na třetím a čtvrtém místě se v Kroměříži umístili vládní kandidáti za KDU-ČSL a STAN, kterým na postup chybělo jen 0,6 procenta hlasů, respektive 1,5 procenta.

Pozoruhodné přestupy

Na Ústeckoorlicku se senátorem stal již v prvním kole Petr Fiala, nestraník s podporou KDU-ČSL. Těžko říct, zda mu k úspěchu pomohlo jméno, každopádně úspěchy v minulosti slavil jako nestraník v krajských volbách na kandidátce ČSSD. Jestlipak je pro církevní restituce, nebo proti nim?

V sousedním okrese, Rychnov nad Kněžnou, se před lety stal za ČSSD senátorem Miroslav Antl (před listopadem 1989 člen KSČ). Je to někdejší státní zástupce, jež po autonehodě ve služebním voze, který řídil pod vlivem alkoholu, sice rezignoval, ale nějak se mu nepodařila doručit obsílka, tak nebyl potrestán. Roky se prezentoval pod heslem „Gaunery nemám rád“. Letos přestoupil hned dvakrát – do dresu ANO a do obvodu Ostrava-město. A postoupil. Budou ho mít Ostraváci rádi i ve druhém kole?

V Táboře do druhého kola proklouzl senátor Jaroslav Větrovský, před šesti lety zvolený za ANO. Dnes je sice předsedou senátorského klubu PROREGION, který sdružuje senátory převážně z ANO a ČSSD, Jenže Větrovský, v minulosti zvolený za ČSSD do zastupitelstva Mladé Vožice, letos kandidoval do Senátu za Jihočechy 2012. A co je neuvěřitelné, porazil jak kandidáta ANO (třetí místo), tak kandidátku ČSSD (čtvrté místo).

V obvodě Brno-město ukázal v prvním kole záda někdejšímu brněnskému primátorovi za ANO Petru Vokřálovi dosavadní senátor Jiří Dušek. Ten přitom v roce 2016 vyhrál právě v dresu ANO. Dnes kandiduje za ODS. Aby toho nebylo málo, podporuje ho ČSSD. Vysvětlení? Dušek je uznávaný astronom a astrofyzik a je po něm pojmenována i planetka (14054) Dušek. To je nad všechny strany.

Nejmenší rozdíl postupujících

Možná nejdramatičtější souboj o post senátora uvidí obvod Most. Tam obhajující Alena Dernerová na druhém místě zaostala jen o 0,2 procentní body a 64 hlasy za vítězným primátorem Mostu Janem Paparegou, který kandiduje za ProMOST. Před šesti lety tady přitom Dernerová porazila druhého Jiřího Šlégra rozdílem třídy. Mimochodem Dernerová je členkou senátorského klubu STAN, zatímco Paparega kandiduje s podporou TOP 09. Společný klub měly v Senátu tyto dvě strany ještě před dvěma roky.

Největší rozdíl

Naopak s největším rozdílem vyhrál první – a v tomto případě i poslední – kolo Ladislav Václavec v Bruntále. Kandidát ANO, který obhájil senátorský post hned v úvodním klání, získal 58,9 procenta. Až hluboko za ním skončila Pavla Löwenthalová z KDU-ČSL s 13 procenty. Rozdíl tedy 45,9 procent hlasů. Jde o největší rozdíl i v počtu hlasů. Ten činil 15 437 hlasů. Ve dvou obvodech tolik nezískali ani oba postupující kandidáti dohromady.

Největší smolař

Nejméně hlasů chybělo na postup, jak jsme již uvedli, kandidátce lidovců a dosavadní senátorce Šárce Jelínkové na Kroměřížsku. Druhé kolo jí uteklo o 0,6 procentních bodů a 230 hlasů. Těsnější „nepostup“ nikde jinde nebyl. Ovšem jako největšího smolaře prvního kola přesto vidíme spíše kandidáta ANO Josefa Váňu, který po většinu doby sčítání v senátním obvodu Plzeň-město vedl, ale v cílové rovince slavného žokeje na kopytech roznesla dvojice Karel Nextera z TOP 09 a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Váňovi nakonec chybělo 761 hlasů.

Nekoalice

Ačkoliv se jako o vítězi prvního kola senátních voleb mluví o ANO, které ve srovnání s předchozími roky opravdu zaznamenalo největší úspěchy, kandidáti vládních stran (či kandidáti jimi podporovaní) postoupili do druhého kola v celkem 24 obvodech z 27. Znamená to, že pouze ve třech nebudou mít svého zástupce, konkrétně v Karlových Varech, Ústí nad Labem a Kroměříži. U všech těchto obvodů přitom platí, že součet hlasů dvou nepostupujících vládních kandidátů by na postup stačil s prstem v nose.

Partii s prezidentem Zemanem si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:
ODS ČSSD volby kraje ČR Senátor 21 ANO 2011 Senát Parlamentu ČR Volby do Senátu Parlamentu České republiky