Vánoční trhy v Norimberku 2022: Vyhlášený bratwurst i pravá adventní atmosféra

Kde ochutnat pravý bratwurst? No přece v Bavorsku! A snad k tomu není lepší příležitost než na vyhlášených adventních trzích v Norimberku. Kdy a kde přesně se konají, jak se tam dostanete a jaká tam nyní panují opatření ohledně covidu, se dozvíte na následujících řádcích.

Tradiční adventní trhy v Norimberku se konají na hlavním náměstí Hauptmarkt a v jeho blízkosti, například na náměstí Sebalder Platz. Vánoční trhy se tam konají každoročně od pátku před první adventní nedělí, což letos vychází na 25. listopadu. První den trhů patří zahajovacímu ceremoniálu, což je velkolepá show s trubači, hromadným zpěvem vánočních písní a vystoupením Ježíška, který se na trzích poté ještě několikrát objeví.

Historické jádro Norimberku je tvořeno středověkými domy, což z adventních trhů dělá magické vánoční místo. Pokud chcete získat skvělý výhled na celé trhy a vánoční stromeček, vyjděte si na Císařský hrad.

Na Hauptmarktu stojí o Vánocích zhruba 200 stánků, ve kterých najdete pestrou nabídku vánočního zboží i dobrot. Místní specialitou jsou malé bílé norimberské klobásy, které si můžete vychutnat s kysaným zelím, bramborovým salátem nebo v housce. Sladkou specialitou jsou perníčky a biskupské chlebíčky, které voní po celých adventních trzích spolu se svařeným vínem a punčem.

Kromě hlavních trhů probíhají v Norimberku i dětské trhy, řemeslné trhy a trhy sesterských měst. Hlavní norimberský trh Christkindlesmarkt končí vždy přesně na Štědrý den, menší trhy v různých částech města často končí až před Silvestrem.

Na náměstí Hans-Sachs-Platz, které leží asi sto metrů od Hauptmarktu, najdete dětské vánoční trhy s historickým dvoupatrovým kolotočem a stánky s hračkami. Nabízejí možnost svést se na ponících či v poštovním voze taženém koňmi. Celý program pro děti naleznete zde.

Otevírací doba

Kdy se konají jednotlivé norimberské trhy?

Hlavní adventní trh na Hauptmarktu: 25. listopadu až 24. prosince 2022

  • 25. listopadu 10 až 22 hodin (v 17:30 zahajovací ceremoniál)
  • pondělí až neděle 10 až 21 hodin
  • Štědrý den 10 až 14 hodin

Dětské vánoční trhy: 26. listopadu až 24. prosince 2022

Trhy sesterských měst: 26. listopadu až 23. prosince 2022

Řemeslný trh: 26. listopadu až 23. prosince 2022

Cesta do Norimberku

Norimberk je německé bavorské město ležící asi 170 kilometrů severně od Mnichova. Autem z Prahy se tam dostanete za tři hodiny, z Plzně za dvě hodiny. Seznam nejlepších parkovišť v Norimberku naleznete zde.

Cesta autobusem z Prahy trvá zhruba 3,5 hodiny, cesta vlakem z hlavního města ČR zabere 4,5 hodiny. Ceny jízdenek mají velký rozptyl podle daných spojů. Nejlevnější lístek na autobus vás vyjde z Prahy na cca 430 korun, nejlevnější jízdenka na vlak z Prahy na cca 850 korun.

Covid vs. vánoční trhy

Adventní trhy v Norimberku byly roku 2021 zrušeny kvůli pandemii covidu, letos by se ale měly konat. Pro více informací raději sledujte oficiální webové stránky trhuoficiální webové stránky Ministerstva zahraničních věcí a oficiální webové stránky Ministerstva zdravotnictví.

Respirátory jsou v Německu povinné ve veřejné dálkové dopravě (vyjma letecké dopravy), v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Nařízení o vstupu do Německa v souvislosti s nebezpečím infekce koronaviru jsou zveřejněna na stránce Spolkového ministerstva zdravotnictví SRN.

Tagy: