Pentagon se v pátek přiznal, že místo teroristy Islámského státu v Afghánistánu zabil americký dron nevinné civilisty. Mezi celkem deseti oběťmi bylo sedm dětí. Pozůstalí teď chtějí spravedlnost, sílu na odpuštění budou hledat jen těžko.
„Tragická chyba,“ těmito slovy se americké ministerstvo obrany kaje za akci, při které místo organizátorů teroristických útoků v Kábulu zasáhla raketa dronu nevinné civilisty. Mezi nimi i 43letého Zemarího Ahmádího, který pracoval pro americkou neziskovou organizaci a chtěl se za Atlantik přestěhovat.
Jeho zdrcený bratr Emal teď promluvil pro CNN. Jemu samotnému při útoku na konci srpna zemřela dvouletá dcerka Malika. „Američané věděli, že na tom místě… že v tom autě byly děti. Proč útočili na nevinné děti?“ smutnil Emal.
Zbabraný americký útok: Místo teroristy v Kábulu zemřelo sedm dětí, tvrdí média
Krátce před odchodem z Afghánistánu provedli Američané dronový útok, při kterém údajně zabili teroristu. Jenže americká média zveřejnila rozsáhlou analýzu, z níž vyplývá, že exploze ve skutečnosti zabila deset civilistů, z toho sedm dětí. Všechny oběti byly navíc z jedné rodiny, která měla Američany v oblibě.
Obětem dronového útoky se stalo i sedm dětí, včetně tří dvouletých. „Všechny byly tak nevinné, stejně jako moje roztomilá dcerka… byla tak překrásná,“ vzpomínal Zemarího bratr.
Domov v troskách
Emalův rodinný dům, ve kterém bydlel spolu se Zemarím a dalšími dvěma bratry, je teď zničený. Vstupní brána je zprohýbaná a na dvorku jsou ohořelá vozidla. Okolí teď hlídá Tálibán, na ulici před domem si přesto hrají děti, popisuje CNN. Na uklízení trosek zatím nikdo nenašel sílu.
Emal teď chce, aby se selháním americké armády někdo začal zabývat. „Chci spravedlnost,“ řekl. Také jeho bratr Romal, kterému při útoku zemřely tři malé děti, žádá, aby ti, kteří útok dronem nařídili, skončili za zabití u soudu.
Bratři teď musejí organizovat pohřby, nečekané výdaje ale nedokážou pokrýt z vlastní kapsy. Na pochování příbuzných si tak musejí půjčit peníze.
V závěru rozhovoru se novináři CNN Emala zeptali, zda někdy dokáže Američanům odpustit. „Možná,“ odvětil Emal nejistě. „Jenže jak bych to mohl udělat… ztratil jsem svou rodinu… a už nikdo mi ji nevrátí,“ uzavřel.