reklama

Agrese i výčitky kvůli lockdownu. Svědectví sester děsících se další covidové vlny

Sevřený žaludek a úzkost. To cítí zdravotní sestry na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) nejmenované pražské nemocnice při pohledu na zrychlující se nárůst počtu nakažených koronavirem. Mezi hospitalizovanými jsou tady z 95 procent nenaočkovaní a ti také v 99 procentech případů končí připojení na přístrojích od umělé plicní ventilace až po ECMO. Někteří litují, že se nenaočkovali, jiní jsou agresivní a se sestřičkami se dokonce perou a sundávají si kyslíkovou masku.

reklama

Situace v pražských nemocnicích, kde na počet hospitalizovaných s koronavirem stačí vyhrazená covidová lůžka i místa na ARO, není zatím zdaleka tak vážná jako například v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském nebo Královéhradeckém kraji. Pohled na rychle se šířící nákazu je podle personálu nepříjemný. „Už víme, jaké to je, a nechceme to zažít znovu,“ popisuje jedna ze zdravotních sester, které budeme říkat Anna, protože nechce zveřejnit svoji identitu stejně jako její další kolegyně, kterou nazveme Markéta.

„Už nechceme mluvit veřejně. Lidé nám nevěří a jsou na nás agresivní. Nadávají nám, že neseme vinu za ekonomický propad státu a za lockdown. Podle mnohých si to vymýšlíme a zveličujeme. Vyčítají nám i to, že jsme dostaly odměny,“ popisuje Markéta. Když se sestry s někým nově seznamují, nechtějí říkat, kde pracují.

Dezinformace, vztek a nedůvěra

Na oddělení se setkávají s agresivitou. „Měli jsme tu pacienta, který si neustále sundával kyslíkovou masku. Neustále se zvedal a chtěl odejít. Říkal, že žádný covid neexistuje, a hodně sprostě nám nadával,“ vzpomíná Anna na čtyřicátníka, kterého propustili zhruba před týdnem. Tento pacient byl neočkovaný, lidově napsáno „vylízal se z toho nejhoršího“, a když ho propouštěli, pořád nevěřil očkování ani tomu, že na koronavirus v Česku zemřelo přes 30 tisíc lidí.

„V takovém případě je ohromně těžké udržet si odstup a vnitřní integritu, protože se ve vás melou nepříjemné pocity. Je náročné ho vnitřně neobviňovat z toho, že si za svůj zdravotní stav může sám, když nevyužil možnost nechat se očkovat. A přitom víte, že to není jeho chyba, ale je to vina těch, kdo šíří dezinformace,“ vysvětluje Markéta.

Dokud neodcházejí domů, nic není jisté

Jiní pacienti ale litují toho, že se nenaočkovali. Někteří to prý nestihli kvůli jiným zdravotním komplikacím, kdy jim prý bylo doporučováno, aby s očkováním počkali.

„Jdu do práce se sevřeným žaludkem a říkám si, kolik jich tam bude,“ říká zdravotní sestra Anna a Markéta ji doplňuje: „Už víme, jak to bylo strašné a děsí nás to o to víc, než proces jako takový. Je to jako když máte jít znovu na operaci. Taky se vám vůbec nechce, protože víte, do čeho jdete. Už se nechceme koukat na to, jak nám lidé mizí pod rukama a my s tím nemůžeme nic dělat, protože jsme na maximu toho, co jim lze poskytnout.“

Dokud se pacient neuzdraví a nevrátí se z ARO domů, není podle zkušeností sester jisté, jestli to zvládne. „Nikdy jste nevěděla, i když pacient vypadal nadějně, jestli to dá. Nespočet pacientů už vypadalo, že se uzdraví, a najednou jsme je ztratili,“ vzpomíná Markéta.

„Každá z nás má jméno jednoho pacienta, který nám přirostl k srdci a pořád se nám vrací. Víme jméno, průběh onemocnění a kdy odešel. Každá z nás má jednoho zlomového pacienta, u kterého si řekla, že už to není možné zvládnout a končí,“ vzpomínají Anna i Markéta na pandemii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama