Malé městečko Buckley v severní části Walesu terorizovala jediná agresivní veverka šedá. V horizontů dvou dnů stihla pokousat téměř dvacet lidí. Místním se podařilo hlodavce nakonec odchytit a předat charitativní organizaci pro ochranu zvířat, ta ale musela zvíře nakonec utratit. Veverku totiž nemohla znovu vypustit do přírody kvůli zákonu, informoval britský deník The Sun.
Série útoků ze strany malého hlodavce odstartovala ještě před Vánoci. „Není to milá veverka. Je praštěná, tak trochu psychopat. Pokousala už pět nebo šest mých sousedů. Mě dostala, když jsem sbírala pytle na recyklaci. Vyskočila zpoza mého zeleného kontejneru, asi hledala jídlo,“ popsala pro britský deník The Sun dvaačtyřicetiletá Sheree Davidsonová. Když se drobné zvíře snažila odehnat, dopadla stejně.
I to byl důvod, proč přestala pouštět svou pětiletou dceru ven. Ta si většinou hrála s dalšími dětmi na zahradě, agresivní veverka ale mohla zaútočit i na ně. Postupně začal hlodavec opravdu útočit na další lidi, místní mu proto dali přezdívku „Stripe“. Tak se totiž jmenovala zlomyslná potvůrka z populárního filmu Gremlins z osmdesátých let.
Stane se z Bambiho přenašeč smrtící nemoci? Vědci u jelenů nalezli tři kmeny covidu
Vědci z amerického Ohia varují před další hrozbou. U volně žijících jelenů běloocasých, předlohy kolouška Bambiho od Walta Disneyho, objevili nejméně tři varianty koronaviru. Představují tak potenciální hrozbu pro člověka.
Nakonec se jednomu z místních podařilo hlodavce odchytit a předat dobrovolníkům z Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat (RSPCA). Ani to se ovšem neodehrálo bez komplikací, jelikož se veverka nebála zaútočit i na pečovatele. Během pouhých dvou dnů se jí podařilo pokousat celkem 18 lidí.
Ve chvíli, kdy byla v rukou zvířecích záchranářů, se začalo přemýšlet, co se zvířetem dál. Agresivita mohla mít několik důvodů, od relativního nedostatku potravy po nemoc nebo nádor, který zasáhl mozek. Nakonec se pracovníci RSPCA neochotně rozhodli, že veverku utratí. Její vypuštění zpět do volné přírody by totiž bylo nezákonné, navíc byla stále velmi agresivní.
„Bylo nám neuvěřitelně líto, že jsme museli tuto veverku uspat, ale neměli jsme na výběr kvůli změnám v legislativě v roce 2019, které znemožňují vypouštění šedých veverek zpět do volné přírody,“ uvedl mluvčí charitativní organizace pro ochranu zvířat. „S tímto zákonem nesouhlasíme a postavili jsme se proti němu, ale z právního hlediska se mu musíme podřídit,“ podotkl.
Upozornil také, že existuje řada způsobů, jak veverky šedé humánně odradit. Chytat je do pastí nebo klecí je problematické právě kvůli zmíněnému zákonu.