Vědci z amerického Ohia varují před další hrozbou. U volně žijících jelenů běloocasých, předlohy kolouška Bambiho od Walta Disneyho, objevili nejméně tři varianty koronaviru. Představují tak potenciální hrozbu pro člověka.
Vědci varují, že by se lidé mohli od jelenů nakazit novým smrtícím kmenem covidu. Profesor Andrew Bowman, hlavní autor studie, podotkl, že nyní mají vědci důkazy o potenciální hrozbě pro člověka, píše web Daily Star. „Zjistili jsme, že jsou nakažení jeleni ve volné přírodě. Máme nový potenciální zdroj koronaviru, který se může dostat k lidem,“ podotkl Bowman.
Omikron má mírný průběh, ale nese s sebou jedno velké riziko. Před čím expert varuje?
Koronavirová varianta omikron se sice šíří i mezi očkovanými, ale má mírnější příznaky. Podle experta by lidé tuto variantu neměli brát na lehkou váhu, neboť počty nově nakažených budou rychle přibývat a virus se bude dál vyvíjet.
Tři různé mutace viru byly detekovány u třetiny (129) z 360 jelenů, a to na šesti různých místech. Vědci navíc potvrdili, že si virus předávají mezi sebou, což může usnadnit vznik smrtelnějších variant. Výtěry byly u zvířat provedeny mezi lednem a březnem letošního roku, tedy před tím, než ve světě začala dominovat varianta delta. U jelenů detekována nebyla.
Hrozí nové mutace?
Následné genomové sekvenování ukázalo, že virové kmeny odpovídají těm, které přenášejí tamní pacienti. Fakt, že jsou zvířata nakažena, naznačuje, že se virus může usadit a následně setrvávat u volně žijících zvířat. „Skutečnost, že se volně žijící jeleni mohou nakazit, vede k myšlence, že zde máme nového udržitelného hostitele viru, kterým není člověk,“ pokračoval Bowman.
Dosud není jasné, jak se jeleni nakazili, vědci však předpokládají, že se jedná o důsledek pití kontaminované vody. Jisté není ani to, zda mohou infikovaní jeleni nakazit člověka či jiné druhy, ani jak se virus u zvířat chová. „Pracovní teorie je taková, že lidé virus předávají jelenům, pravděpodobně jsme jim ho předali již několikrát,“ uvedl autor studie s odkazem na šest různých lokací.
Bowman následně vysvětlil, že jeleni, kteří by fungovali jako rezervoár viru, by mohli způsobit dvě události. Pokud by koronavirus u nich zmutoval, mohlo by to vést k přenosu nových variant tohoto onemocnění na další druhy, včetně lidí. Pokud by u nich naopak přežíval bez mutace, ale současně by se vyvíjel u lidí, mohlo by to mít jiný důsledek, ale stejně neblahý. „V určitém okamžiku, kdy už nebudeme mít imunitu vůči variantám, kterými jsou infikováni jeleni, se přenesou i na nás,“ vysvětlil Bowman.