Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od těch, jež přímou ochranu neposkytují. V tiskové zprávě to uvedli zástupci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV). Podle nich je test jednodušší a levnější než současné způsob zjišťování hladiny účinných protilátek. Na trhu má být do několika týdnů.
Test vyvinuly laboratoř Cyrila Bařinky z Biotechnologického ústavu AV a týmy Jana Webera a Pavla Šáchy z ÚOCHB v externí spolupráci s odborníkem Janem Plickou. Zmíněné ústavy také uzavřely se společností Immunotech licenční smlouvu na výrobu těchto testů.
„Hlavní problém byl až dosud v tom, že ne všechny protilátky, které se v krvi pacienta po kontaktu s koronavirem či jeho spike proteinem vytvářejí, jsou schopné virus přímo neutralizovat a zastavit tak infekci buněk v organismu. Existující testy dokážou měřit pouze souhrnný signál všech protilátek rozpoznávajících spike protein včetně těch, které virus neutralizovat nedokážou,“ popsal Cyril Bařinka, vedoucí Laboratoře strukturní biologie. „Jinými slovy: Nevíme, jaké závěry z naměřených hodnot vyvodit, pokud měření protilátek nedoplníme dalším složitým testováním,“ vysvětlil vědec.
Test za čtyři hodiny
Zatím, pokud chtějí odborníci zjistit, jak dalece protilátky chrání člověka před nákazou, je nutné u každého člověka určit celkové množství protilátek a pak ještě ověřit jejich účinnost na infekčních virech. Bařinka sdělil,že cena těchto testů je 800 až tisíc korun a trvají asi týden. Test vyvinutý na AV podle něj zabere zhruba čtyři hodiny a měl by stát výrazně méně, konkrétní částku neuvedl.
Vědci zkoumali tzv. spike protein viru SARS-CoV-2, na který se zaměřují i vyvinuté vakcíny. Pomocí myších modelů identifikovali několik monoklonálních protilátek, které se vytvořily po kontaktu se spike proteinem a dokázaly se na něj navázat, načež prověřili jejich schopnost neutralizovat virové částice.
„Zjistili jsme, že skutečný ochranný účinek mezi těmito protilátkami má jen jedna z nich. Ta ale úspěšně neutralizovala jak původní SARS-CoV-2, tak i další známé varianty koronaviru – alfu, betu, gamu a deltu,“ popsal výsledky Jan Weber, který v ÚOCHB vede skupinu Virologie.
Vývoj trval přes půl roku
Výzkumníci následně připravili diagnostický test, který měří hladinu neutralizačních protilátek a ignoruje ty, u nichž nelze určit míru a mechanismus účinku. Biochemik Pavel Šácha uvedl, že test je jednoduchý, bezpečný a může ho provádět prakticky každá laboratoř. Podle Bařinky trval vývoj zhruba sedm měsíců.
Licenční dohoda, kterou uzavřely zmíněné ústavy s tuzemskou firmou Immunotech patřící americkému koncernu Beckman Coulter, má umožnit start průmyslové produkce testů. Bařinka napsal, že v současnosti je před ukončením registrace testů v Evropské unii a jejich prodej začne během září.