reklama

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

reklama

Hnutí ANO minulý na začátku měsíce zveřejnilo svůj program pro nadcházející sněmovní volby. Nemalé ambice má hnutí premiéra Andreje Babiše (za ANO) právě v rámci vědy a výzkumu. „Vytvoříme takový systém podpory, aby výdaje na vědu dosáhly 2,5 % HDP v roce 2025,“ píše se v programu. V připravovaném rozpočtu pro rok 2022 však věda bude tvořit přibližně jen 0,7 % HDP.

V příštím roce půjde podle předběžného návrhu rozpočtu na vědu a výzkum 39,4 milardy korun, což je o necelé dvě miliardy více než letos. Ovšem například výzkumníkům z Akademie věd a vysokých škol přidala vláda za poslední čtyři roky „pouze“ dvě a půl miliardy, a jejich příjmy se tak zvyšovaly za poslední roky méně než inflace, jak uvedl komentátor Petr Holub.

Vláda chtěla rozpočet pro vědu snížit

Podle původního červnového návrhu rozpočtu se měly prostředky pro vědu dokonce snižovat. Zástupci akademické sféry a některých organizací uvedli v červnu na tiskové konferenci v Akademii věd, že snížení rozpočtu na vědu oslabí možnosti výzkumu, utlumí investice do vědy a v budoucnu může stát za vyšším odlivem talentovaných vědců do zahraničí.

Zajímavá otočka v minulých měsících proběhla u rozpočtu Technologické agentury ČR (TA ČR). Zatímco ještě v červnu počítal chystaný rozpočet s nárůstem prostředků o více než 1,6 miliardy, tak poté, co se vláda rozhodla rozpočet pod tíhou kritiky trochu upravit, odnesla to nejhůře právě zmiňovaná agentura, která oproti původnímu plánu přišla o více než 800 milionů korun.

Podpora vědy by měla být prioritou

Podle ekonoma Štěpána Křečka je přitom zásadní, aby věda byla skutečně prioritou. „Kolem výdajů na vědu se vedou rozpory v podstatě každý rok. Věda se stává v podstatě otloukánkem. Všichni si uvědomujeme, že výdaje na vědu jsou důležité, protože to jsou právě ty výdaje, které mají potenciál táhnout Českou republiku dopředu. Mohou vznikat nové patenty, které mohou být uplatňovány například v průmyslu a vytváří to inovativnost a vyšší přidanou hodnotu v ekonomice,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

„Na druhou stranu se vědci často neumí bránit různým politickým hádkám, takže se v jejich rozpočtu často škrtá. Na příští rok to nakonec vypadá tak, že by se přeci jenom státní výdaje na vědu měly trošičku zvýšit, zhruba o 1,9 miliardy korun na 39,4 miliardy, takže nakonec si vědci vybojovali o něco více zdrojů,“ doplnil.

Důležité je podle něj, aby došlo k největšímu propojení výzkumu a průmyslu. „Do budoucna by se čeští vědci měli naučit více komercionalizovat své projekty a výzkum, tak aby snadněji navazovali spolupráci s praxí, která může financovat další rozvoj jejich projektů. Pokud se know how nakupuje z ciziny, tak je to velmi drahé a navyšují se tím náklady firem,“ sdělil Křeček pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

KOMENTÁŘ: Rekordman Passer zákon neporušil, morálně však jeho jízda neobstojí

Minulý týden vzbudil obrovské haló známý český podnikatel Radim Passer, který se rozhodl demonstrovat schopnosti své nejnovější hračky na čtyřech kolech. V časných ranních hodinách vyvezl své Bugatti Chiron na přehledný úsek německé dálnice dálnice A2 mezi Berlínem a Hannoverem a tlačil pedál plynu k podlaze tak dlouho, dokud ukazatel rychlosti nedostoupil hodnoty 417 km/h.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama