Nemocnicím docházejí kapacity (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Epidemie v Česku je na vzestupu. Druhý den po sobě přibylo více než 10 000 nakažených koronavirem a rekordní je počet nemocných vyžadujících intenzivní péči. S covidem leží v českých nemocnicích přes šest tisíc lidí a v osmi krajích hrozí vyčerpání kapacit na covidových JIP. Oslovili jsme proto nemocnice napříč Českem, abychom zjistili, jaká v nich panuje situace. Shodují se, že naplněnost je kritická a přibývá mladších pacientů s těžším průběhem nemoci.
V nemocnicích, které jsou na hraně svých kapacit, je aktuálně 6 195 pacientů s koronavirem, čísla se ale mohou měnit každým okamžikem. Počet nakažených, kteří jsou ve vážném stavu, je nyní nejvyšší od začátku epidemie. Ve středu jich bylo 1 227, skoro stejně i předchozí den, dosavadní maximum přitom bylo 1 200 těžkých případů ze 3. listopadu. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. A jak situaci popisují samy nemocnice? Ministerské statistiky nejsou přesné, shodují se vyjádření mluvčích. Pacienti leží v nemocnicích často mnohem déle, než je limit 20 dnů, po kterém se nemocný covidem považuje statisticky za uzdraveného, říkají.
Zdroj: Profimedia.cz
Brno: Ze statistik vypadávají pacienti, kteří jsou ve skutečnosti na JIP, situace se neustále zhoršuje
V Brně ve středu 17. února evidovali 133 covidových pacientů, z toho 46 na JIP. „Přijímali jsme i několik pacientů z Chebu, abychom vypomohli přetížené nemocnici,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Situace se během posledního týdne zhoršuje, ještě před týdnem bylo v nemocnici 104 covidových pacientů.
Podle Milana Kubka nejsou statistiky o množství hospitalizovaných lidí, které každý den aktualizuje ministerstvo zdravotnictví, přesné. Mnoho z těch, kteří leží v nemocnicích delší dobu než 20 dní, není podle něj vykazováno ve statistikách jako covid pozitivní, protože po 20 dnech se považují za uzdravené. S tím Veronika Plachá souhlasí a dodává: „U nás v nemocnici můžeme tyto pacienty rozdělit na dvě skupiny. Do té první řadíme ty, kteří přišli do nemocnice z úplně jiného důvodu, než je covid. Ale test na covid jim vyšel pozitivní. V takovém případě je pacient považován za covid pozitivního, ale je vedený jako bezpříznakový. Na druhé straně jsou pacienti, které přijímáme s těžším průběhem onemocnění COVID-19, jejich stav se ještě zhorší, ať už z důvodu zápalu plic, nebo například embolie. Tito pacienti u nás leží delší dobu, ale po 20 dnech už nejsou ve statistikách hospitalizovaných lidí s onemocněním COVID-19.“
Karlovy Vary a Cheb: Přibývá mladších pacientů s těžkým průběhem, převážíme jinam, jsme plní
K aktuální situaci v Karlovarské krajské nemocnici se vyjádřil mluvčí Vladislav Podracký. „Situace se u nás i v Chebu zhoršuje od poloviny prosince. Včera se podařilo v Chebu uvolnit určité množství lůžek, pacienti byli převezeni jinam, a dnes se kapacita zase naplnila. V současné době máme hospitalizovaných v souhrnu v Chebu a v Karlových Varech kolem 150 pacientů. Ta situace je v tomto ohledu relativně stejná,“ vysvětluje Podracký. Dodává však, že se mění věková struktura pacientů s vážným průběhem covidu. „Stále častěji u nás leží lidé ve věku 40–50 let, kteří navíc nemají žádné přidružené nemoci,“ dodává s tím, že v této nemocnici hospitalizují pouze pacienty se středně těžkým nebo těžkým průběhem nemoci COVID-19.
Také Vladislav Podracký souhlasí s tím, že statistiky uváděné MZ ČR nejsou zcela přesné, protože zahrnují jen covid pozitivní pacienty, ale ne ty, kteří se v nemocnici „doléčují“ a už nejsou infekční. „Když má pacient horší průběh, leží u nás minimálně měsíc a více. Ta hospitalizace je výrazně delší než samotný průběh covidu, protože obzvlášť u pacientů, kteří jsou na umělé plicní ventilaci, je potřeba, aby v nemocnici ještě nějakou dobu zůstávali,“ vysvětluje.
Benešov: Vytíženost personálu je stoprocentní
V Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov je aktuální obsazenost intenzivních covidových lůžek 95 procent a pacientů tam leží celkem 59. Ostatní lůžka jsou obsazená ze 70 procent. Tyto údaje jsou k 17. únoru, situace se ale neustále mění. „Jsme stále schopni bez problémů poskytnout akutní péči všem příchozím do naší nemocnice bez omezení. Čekací doba na ambulancích je prodloužená z důvodu stoprocentní vytíženosti veškerého personálu nemocnice,“ říká mluvčí Petr Ballek. Dodává, že na nemocenské je 57 zdravotníků a osm z nich má pozitivní test na COVID-19. Velký problém vidí v tom, že na rozdíl od podzimu není v současné době moc reálné pacienty přeložit do jiné nemocnice, protože jsou prakticky všude vyčerpané lůžkové a personální kapacity.
Slaný: Lůžka s ventilátory jsou zaplněná
„Naše covidová kapacita je prakticky zaplněná, zbývají nám jednotky lůžek. U těch s ventilátory ale máme plno. Pomoc okolních nemocnic by nám pomohla, ale vím, že jsou na tom stejně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel nemocnice Štěpán Votoček. Apeloval na občany, aby si udělali vlastní lockdown. „Nejsme v situaci, kdy padesátníkům umírají osmdesátiletí rodiče, ale právě osmdesátiletým umírají padesátileté děti,“ zdůraznil.
Plzeň: Obrovský nárůst počtu pacientů na JIP
„V současné době je ve Fakultní nemocnici Plzeň hospitalizováno 217 covid pozitivních pacientů, z toho je 215 pacientů na covidových pracovištích. Na covid JIP lůžcích jich leží 61,“ uvádí mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorová. Dodává, že k dnešnímu dni mají v nemocnici volných pouze sedm covid lůžek a 23 standardních lůžek. „Průměrná délka hospitalizace covidových pacientů v naší nemocnici je 10 dní,“ doplňuje.
Oproti začátku nového roku je nárůst obrovský. K 2. lednu evidovali v plzeňské nemocnici 139 covid pacientů a z toho 34 na jednotce intenzivní péče. Rozdíl je patrný také oproti podzimní vlně, konkrétně 2. listopadu, kdy v nemocnici leželo více pacientů s covidem – dohromady 222, ale z toho pouze 39 na JIP.
Jste srab, děláte pokusy na dětech. Rodiče kvůli testování vyhrožují ředitelům škol
Plánované plošné testování žáku na koronavirus rozlítílo některé rodiče natolik, že si svou zlost vylévají na ředitelích škol. Testování ve školách by podle vlády mělo začít od 1. března a testy by si žáci měli provádět sami. Mnozí ředitelé škol jsou ale i kvůli nenávistným reakcím rodičů rozpačití. Naopak někteří rodiče vyhrožují, že děti do škol kvůli testům nepošlou. Podle Asociace ředitelů škol hrozí i právní spory. A jaký je váš názor? Hlasujte v anketě v článku.
Prachatice: Situace je na hranici únosnosti
František Stráský, člen představenstva a vedoucí úseku zdravotní péče v Nemocnici Prachatice, říká, že situace je doslova na hranici únosnosti. „Lůžka ARO jsou plně obsazena, na JIP máme nyní 2 volná lůžka, volná kapacita je už jen pro sedm pacientů covid pozitivních na akutních standardních lůžkách. Stále také přibývá pacientů s těžkým průběhem nemoci,“ potvrzuje poznatky ostatních nemocnic i Stráský.
Tábor: Jsme na tom mnohem lépe než na podzim
Naopak zlepšení hlásí Nemocnice Tábor. I přesto, že se za poslední týden počet pacientů zvýšil, oproti podzimu je situace podle primářky infekčního oddělení Jany Sysové stále dobrá. „Aktuálně k 17. únoru u nás leží 55 pacientů s covidem a z toho devět na jednotce intenzivní péče. Pomalu ale vidíme nárůst. Ještě před týdnem jsme měli 37 pacientů covid plus,“ říká. Dodává ale, že nejhorší situace byla v táborské nemocnici v říjnu loňského roku, kdy zde léčili až 140 pacientů. „V Táboře jsme měli zatím hospitalizováno celkem 950 pacientů s onemocněním COVID-19 a průměrná doba hospitalizace je 10 dní, u těžkých případů ale i dva až tři týdny,“ upřesňuje primářka.
Jindřichův Hradec: Na JIP máme plno
V rámci Nemocnice Jindřichův Hradec byla provedena podle předsedy představenstva Miroslava Janovského rekonstrukce lůžek ve prospěch covidových. „I přesto jsme ale u intenzivní péče na hraně – nyní ventilujeme 14 pacientů. Ostatní covidová lůžka jsou téměř zaplněna. Z oblasti Karlovarského kraje k nám bylo převezeno sedm pacientů s covidem. Nyní máme celkem 71 covidových pacientů,“ upřesňuje. Dodává, že kritická byla situace na přelomu října a listopadu minulého roku, ale v posledních třech týdnech se situace výrazně zhoršuje.
Nemocnice Nové Město na Moravě: Situace je stabilní
V Novém Městě na Moravě byla situace k 17. únoru relativně stabilní. „V tuto chvíli máme otevřených 127 lůžek a pacientů máme 68, z toho na JIP 21. Už nějakou dobu se počet pacientů nemění, stále se drží kolem sedmdesáti,“ říká mluvčí nemocnice Tamara Pecková Homolová. Dodává, že nejhorší situace v této nemocnici byla vloni v listopadu. Poukazuje také na to, že díky očkování v současné době nemají žádného nakaženého zaměstnance.
Sokolov: Situace je kritická, o třetinu více pacientů než na podzim
Sokolov je aktuálně jedním z nejvíce koronavirem zasažených měst. PR manažer Penta Hospitals Ivo Mravinac uvedl, že zátěž Sokolovské nemocnice je naprosto extrémní. „V Nemocnici Ostrov v Sokolově jsou covidová lůžka bezezbytku zaplněná a máme minimálně o třetinu více pacientů než na podzim. Situace je kritická,“ říká.
Fakultní Thomayerova nemocnice: Jsme na hranici kapacit
„S kapacitou volných lůžek jsme prakticky na svém maximu a každý den musíme velice bedlivě zvažovat příjem nových covidových pacientů, kteří se k nám dostávají i mimo naši spádovou oblast, a to zejména z velké části ze Středočeského kraje. Zatím situaci zvládáme, ale jsme opravdu na hranici svých kapacit. K dnešnímu dni máme více než 160 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a tento trend bohužel od ledna letošního roku neklesá,“ zmiňuje mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.
Dodává, že 15 pacientů je na JIP a dalších osm nemocných je hospitalizováno na pracovišti ARO. To je současný stav, který se však mění z hodiny na hodinu. „K dnešnímu dni máme také přes 30 zdravotníků v domácí izolaci kvůli nemoci COVID-19 a další desítky jsou dlouhodobě v pracovní neschopnosti kvůli jiným onemocněním. Dlouhodobě nám také chybí všeobecné sestry a záchranáři, kdy máme desítky neobsazených míst. K tomu pečujeme i o dětské pacienty na našem dětském oddělení JIP i ze severočeského regionu,“ doplňuje. Podle Petra Sulka je velmi alarmující také fakt, že oproti podzimní vlně přibývá pacientů s těžším průběhem covidu a v mladším věku.
Ministerstvo: Stížnosti na statistiky? Pojem „vyléčen“ neznamená vyléčen
Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové jsou v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) covid pacienti, kteří leží v nemocnici se závažnějším průběhem nemoci, po 20 dnech od pozitivního testu označení jako tzv. vyléčení. „Tím je ale myšleno, že již nejsou nakažliví a při jejich péči již nemusí být dodržována taková ochranná protiepidemická opatření jako u covid pozitivního pacienta. Popis „vyléčen“ však v tomto kontextu nelze zaměňovat za reálné vyléčení pacienta,“ vysvětluje Barbora Peterová.
Dodává, že naprostá většina pacientů, kteří byli hospitalizováni v těžkém stavu na JIP, resp. ARO vyžaduje i poté, co mají negativní test na COVID-19, dále nemocniční péči, a někteří z nich dokonce i přístrojovou podporu, a to i v řádu týdnů. Pojem ‚vyléčen‘ je tak v tomto smyslu používán opravdu výlučně pro potřeby evidence infekčních chorob. Pokud je lůžko obsazeno pacientem i po negativním testu na COVID-19 a není volné, pak je dále vedeno jako obsazené. S tím stávající systém počítá a obsazenost nemocnic zohledňuje jako jedno z hlavních kritérií.
„Data o dlouhodobé péči o pacienty budou dohlášena běžnými mechanismy přes zdravotní pojišťovny. V reálném čase je po vyléčení z COVID-19 sledováno pouze obsazení lůžek, respektive dostupné kapacity lůžkového fondu. Tedy jak uvádím, pokud je lůžko obsazeno pacientem i po negativním testu na COVID-19 a není volné, pak je dále vedeno jako obsazená kapacita,“ upřesňuje mluvčí.