reklama

Navalnyj byl otráven novičokem, tvrdí Němci a požadují po Moskvě okamžité vysvětlení

Nezpochybnitelný důkaz. Tak nazval mluvčí německé vlády Steffen Seibert konec vyšetřování původu otravy ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Podle výsledků testů v berlínské nemocnici Charité byl Navalnyj otráven nervovou látkou ze skupiny novičok.

reklama

Navalnyj, přední kritik poměrů v Rusku, zkolaboval v letadle 20. srpna při vnitrostátním letu. Pilot kvůli tomu přistál ve městě Omsk na Sibiři. V tamní nemocnici jakoukoliv otravu odmítli. O den později na místo dorazili lékaři z Německa, aby Navalného prohlédli a podíleli se na další léčbě. 22. srpna směli doktoři i s Navalným odletět do Berlína, kde byl převezen do vyhlášené nemocnice Charité. Tam se podrobil mnoha vyšetřením a je v umělém spánku.

K tématu

Seibert mluvil o otřesném vývoji situace. „Spolková vláda s maximální tvrdostí odsuzuje tento útok,“ uvedl Seibert a doplnil: „A žádáme ruskou vládu k okamžitému vysvětlení celé záležitosti. Německá vláda se poradí s partnery z EU a NATO o přiměřených reakcích.“

Než mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert s informací o Navalném vystoupil, radila se spolková kancléřka Angela Merkelová s ministrem financí Olafem Scholzem, ministry vnitra a zahraničí Horstem Seehoferem a Heikem Maasem, také s ministryněmi obrany a spravedlnosti Annegretou Kramp-Karrenbauerou a Christinou Lambrechtovou. Společně si odhlasovali další kroky. Prvním z nich je předvolání ruského velvyslance v Berlíně.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas následně společně s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou předstoupil před novináře a oznámil, že Berlín si odpoledne kvůli otravě k naléhavému rozhovoru předvolal ruského velvyslance. „Byla mu opět sdělena důrazná žádost německé vlády o plné a zcela transparentní objasnění pozadí nyní prokazatelné otravy Alexeje Navalného,“ řekl Maas.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil zprávy o otravě ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného látkou ze skupiny novičok za znepokojivé. Okolnosti je podle něj nutné vyšetřit, další postup bude Česká republika koordinovat se státy Evropské unie a Severoatlantické aliance, uvedl šéf diplomacie na svém twitterovém účtu. Německo má podle něho plnou podporu Česka.

Německá vláda o výsledcích lékařských nálezů poinformuje partnery v EU a NATO. „Spolková vláda hodlá kontaktovat také Organizaci pro zákaz chemických zbraní,“ uvedl Seibert. Na briefingu na úrovni NATO i EU požadovali němečtí politici přiměřenou reakci. Jinými slovy to má znamenat, že ostrá reakce proti Moskvě je „nevyhnutelná“.

Německý magazín Spiegel přinesl informaci, že na důvěrném setkání pro vybrané politiky z ministerstev obrany a zahraničí zástupci spolkové vlády netajili, že se domnívají, že pachateli jsou vládní agentury v Rusku. Ministři popřeli, že by zločinci mohli takový jed vyrábět například také ve sklepě nebo v dobře vybavené laboratoři.

Ruská státní televize ve vysílání citovala mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina Dimitrije Peskova, který si stěžoval, že německá vláda předem neinformovala Rusko o výsledcích laboratoře Bundeswehru, německé armády.

K tématu

Ruští vyšetřovatelé již dříve požadovali informace o lékařských nálezech z Německa. Mluvčí spolkového ministerstva spravedlnosti v Berlíně potvrdil zprávu ruských novin RBC, podle které se moskevský generální prokurátor obrátil na ministerstvo 27. srpna. Noviny RBC uvedly, že ruské úřady požadovaly informace o léčbě Navalného, chtěly výsledky testů krve a moči a informace o nalezených látkách.

K tématu

Pozadí případu a otravy Navalného je stále nejasné. Ruské bezpečnostní orgány oznámily, že nevidí důvod pro vyšetřování, že neexistují žádné známky zločinu. Ruští lékaři informovali, že nenašli žádné důkazy o otravě.

Zástupci berlínské nemocnice Charité se k případu naposledy vyjádřili minulý pátek. Navalného stav je stabilizovaný, pobývá na jednotce intenzivní péče v umělém spánku a dýchá pomocí přístroje. Údajně neexistuje akutní nebezpečí ohrožení jeho života. Podle lékařů nelze předvídat dlouhodobé následky těžké otravy pacienta.

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama