Navalnyj byl podle Německa otráven novičokem
Nezpochybnitelný důkaz. Tak nazval mluvčí německé vlády Steffen Seibert konec vyšetřování původu otravy ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Podle výsledků testů v berlínské nemocnici Charité byl Navalnyj otráven nervovou látkou ze skupiny novičok.
Navalnyj, přední kritik poměrů v Rusku, zkolaboval v letadle 20. srpna při vnitrostátním letu. Pilot kvůli tomu přistál ve městě Omsk na Sibiři. V tamní nemocnici jakoukoliv otravu odmítli. O den později na místo dorazili lékaři z Německa, aby Navalného prohlédli a podíleli se na další léčbě. 22. srpna směli doktoři i s Navalným odletět do Berlína, kde byl převezen do vyhlášené nemocnice Charité. Tam se podrobil mnoha vyšetřením a je v umělém spánku.
Seibert mluvil o otřesném vývoji situace. „Spolková vláda s maximální tvrdostí odsuzuje tento útok,“ uvedl Seibert a doplnil: „A žádáme ruskou vládu k okamžitému vysvětlení celé záležitosti. Německá vláda se poradí s partnery z EU a NATO o přiměřených reakcích.“
Než mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert s informací o Navalném vystoupil, radila se spolková kancléřka Angela Merkelová s ministrem financí Olafem Scholzem, ministry vnitra a zahraničí Horstem Seehoferem a Heikem Maasem, také s ministryněmi obrany a spravedlnosti Annegretou Kramp-Karrenbauerou a Christinou Lambrechtovou. Společně si odhlasovali další kroky. Prvním z nich je předvolání ruského velvyslance v Berlíně.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas následně společně s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou předstoupil před novináře a oznámil, že Berlín si odpoledne kvůli otravě k naléhavému rozhovoru předvolal ruského velvyslance. „Byla mu opět sdělena důrazná žádost německé vlády o plné a zcela transparentní objasnění pozadí nyní prokazatelné otravy Alexeje Navalného,“ řekl Maas.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil zprávy o otravě ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného látkou ze skupiny novičok za znepokojivé. Okolnosti je podle něj nutné vyšetřit, další postup bude Česká republika koordinovat se státy Evropské unie a Severoatlantické aliance, uvedl šéf diplomacie na svém twitterovém účtu. Německo má podle něho plnou podporu Česka.
Zprávy z Berlína o otravě Alexeje Navalného látkou #novičok jsou znepokojivé. Okolnosti otravy se musí náležitě vyšetřit. Další postup budeme koordinovat se státy #EU 🇪🇺 a @NATO. Jsme v kontaktu s německými partnery. #Německo 🇩🇪 má naši plnou podporu.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 2, 2020
Německá vláda o výsledcích lékařských nálezů poinformuje partnery v EU a NATO. „Spolková vláda hodlá kontaktovat také Organizaci pro zákaz chemických zbraní,“ uvedl Seibert. Na briefingu na úrovni NATO i EU požadovali němečtí politici přiměřenou reakci. Jinými slovy to má znamenat, že ostrá reakce proti Moskvě je „nevyhnutelná“.
Německý magazín Spiegel přinesl informaci, že na důvěrném setkání pro vybrané politiky z ministerstev obrany a zahraničí zástupci spolkové vlády netajili, že se domnívají, že pachateli jsou vládní agentury v Rusku. Ministři popřeli, že by zločinci mohli takový jed vyrábět například také ve sklepě nebo v dobře vybavené laboratoři.
Ruská státní televize ve vysílání citovala mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina Dimitrije Peskova, který si stěžoval, že německá vláda předem neinformovala Rusko o výsledcích laboratoře Bundeswehru, německé armády.
Ruští vyšetřovatelé již dříve požadovali informace o lékařských nálezech z Německa. Mluvčí spolkového ministerstva spravedlnosti v Berlíně potvrdil zprávu ruských novin RBC, podle které se moskevský generální prokurátor obrátil na ministerstvo 27. srpna. Noviny RBC uvedly, že ruské úřady požadovaly informace o léčbě Navalného, chtěly výsledky testů krve a moči a informace o nalezených látkách.
Pozadí případu a otravy Navalného je stále nejasné. Ruské bezpečnostní orgány oznámily, že nevidí důvod pro vyšetřování, že neexistují žádné známky zločinu. Ruští lékaři informovali, že nenašli žádné důkazy o otravě.
Zástupci berlínské nemocnice Charité se k případu naposledy vyjádřili minulý pátek. Navalného stav je stabilizovaný, pobývá na jednotce intenzivní péče v umělém spánku a dýchá pomocí přístroje. Údajně neexistuje akutní nebezpečí ohrožení jeho života. Podle lékařů nelze předvídat dlouhodobé následky těžké otravy pacienta.