reklama

Alkohol, napadení, nadávky. Policie se častěji potýká s agresivními opilci

Policisté po celé republice se stále častěji potýkají s agresivními opilci. Například ve Šlapanicích u Brna museli řešit případ opilé posádky osobního auta. Nezvladatelného a opilého spolujezdce uklidnila až pouta a následně převoz do policejní cely. Opilci často končí také na záchytce. V Praze je ale nyní její kapacita omezena. Na celé město připadá jen šest lůžek.

reklama

„Alkohol jsem pil... dejme tomu osm piv,“ řekl policistům opilý řidič, který ještě chvíli před tím seděl za volantem a ulice Šlapanic si pletl se závodní dráhou. Nakonec nezvládl řízení. „Dechovou zkouškou bylo u osmadvacetiletého muže naměřeno více než půl druhého promile alkoholu. Aby toho nebylo málo, začal průběh kontroly policistům značně stěžovat jeho na mol opilý, třiadvacetiletý spolujezdec. Ten opakovaně zakročující hlídku počastoval nadávkami nejhrubšího zrna,“ popsal policejní mluvčí Petr Vala.

K tématu

Vzhledem k tomu, že se spolujezdcem, který nadýchal přes dvě promile, nebyla kloudná řeč a mužům zákona nadával, skončil v poutech a v policejní cele. Muži tak za jeho počínání teď hrozí několikatisícová pokuta, opilému řidiči pak stíhání za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Další opilec skončil na záchytce

Problematického opilce také řešila městská policie v pražských Dejvicích. Strážník muže nejdřív napomenul kvůli roušce. Jenže ten začal být agresivní, strážníkovi měl dokonce vyhrožovat, že ho zastřelí. Slovní útoky se později změnily ve fyzické. „Strážníci muže pomocí donucovacích prostředků zpacifikovali a nasadili mu pouta. Provedenou dechovou zkouškou u něj naměřili přes tři promile alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Irena Seifertová. Agresora hlídka naložila do auta a odvezla na záchytku.

Opilci končí na záchytce na Bulovce, jediné protialkoholní stanici v Praze. Teď je její kapacita navíc ještě omezena. Prostory se totiž rekonstruují. „Je jenom šest lůžek, to znamená, že logicky bývá ten stav rychleji a častěji naplněn, než když by bylo lůžek více než dvacet,“ vysvětlil ředitel Městské polikliniky hlavního města Prahy David Doležil.

Co dělat, když je záchytka plná?

„V případě, že je protialkoholní stanice plná, strážníci se v první chvíli snaží osobu opilou nejprve takzvaně rozchodit. Samozřejmě toto je možné v případě, když není zraněná,“ sdělila Seifertová. „Snažíme se osobu dostat tam, kde pobývá. Pokud to skutečně nelze a ohrožuje sebe nebo své okolí tím jednáním, tak potom se volá záchranná služba a převáží se do nemocnice,“ dodal strážník městské policie Petr Fiala. Právě tam je ale potřeba každé volné lůžko.

Na záchytku v Praze loni strážníci převezli přes tři tisíce opilců. Letos se jich tam zatím i kvůli snížené kapacitě vešlo necelých třináct set.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

360°

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nemusel mít z tlaku či kárné žaloby ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) strach, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. Zeman podle něj svůj odchod zpolitizoval. S tím souhlasí i redaktor České justice Petr Dimun, který politizaci celé věci označil za zbytečnou.

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů
Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času
Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama