reklama

Přestaňte rabovat, vyzval Floydův bratr. Příbuzní chtějí trestat nečinné policisty

Už osmý den truchlí lidé ve městě Minneapolis za George Floyda, kterého zabil 25. května policista Derek Chauvin tím, že mu téměř devět minut klečel na krku. Floydovu smrt v pondělí uctila ceremonií na místě neštěstí také jeho rodina. Ještě předtím navázali příbuzní zemřelého díky reportérce CNN první přímý kontakt s policií – v krátkém rozhovoru žádali trest pro strážníky, kteří incidentu přihlíželi. Bratr George Floyda také prosil demonstranty, aby přestali rabovat.

reklama

Ulice v srdci amerického Minneapolisu, kde Floyd zemřel, se proměnila v pietní místo. Lidé na chodník pokládají květiny a věnce. V pondělí, přesně týden od smrti 46letého Afroameričana, se na místě sešli Floydovi příbuzní a spolu s okolním davem uctili jeho památku.

Když přišel na místo Floydův bratr Terrence, poklekl a v objetí nejbližších příbuzných několik desítek vteřin plakal. Mnozí přihlížející lidé taktéž poklekli, čímž ještě umocnili emotivní chvíli.

K tématu

Terrence se posléze chopil megafonu a vyzval občany USA ke zmírnění násilných protestů, které po Floydově smrti zachvátily prakticky celou zemi. „Chápu, že jste všichni naštvaní,“ promluvil Terrence k davu. „Věřte mi, že nejste ani z poloviny tak naštvaní jako já. Ale co to všichni děláte? Tím mi mého bratra nevrátíte. Můj bratr se sem přestěhoval z Houstonu, miloval to tady. Vím, že by určitě nechtěl, abyste dělali to, co děláte,“ dodal.

Během násilných protestů v amerických městech někteří lidé rabují nebo rozbíjí výlohy. Protestovalo se i před Bílým domem, kde musela policie zahnat protestující slzným plynem. Prezident Donald Trump v souvislosti s trvajícími nepokoji nařídil vojenskou mobilizaci. „Posíláme zprávu všem lidem po celé zemi – přestaňte rabovat a zamávejte mírovou vlajkou. Nepřestaňte protestovat, ale protestujte v míru,“ uzavřel Terrence pondělní ceremonii.

Chceme potrestat i ostatní policisty

Několik hodin před ceremonií vedla reportérka americké CNN Sara Sidnerová videorozhovor s druhým Floydovým bratrem Philonisem. Shodou okolností se v době interview nacházela na rušné ulici plné demonstrantů, kde byl rovněž šéf minneapoliské policie Medaria Arradondo.

K tématu

Když to Philonise zjistil, požádal reportérku, zda by prostřednictvím ní mohl položit Arradondovi několik otázek. Sidnerová souhlasila a dostala šéfa policie k mikrofonu. „Chci vědět, zda dosáhne spravedlnosti pro mého bratra a zatkne a usvědčí i ostatní strážníky,“ ptal se Philonise, čímž odkazoval na trojici policistů, kteří zabití Floyda přihlíželi a nijak mu nezabránili. Ti všichni už u policie skončili. Čtvrtý policista, který Floyda udusil, byl již také zbaven policejní odznaku a navíc obviněn z vraždy.

Šéf minneapoliské policie prostřednictvím kamer na otázku Philonise odpověděl: „Chci, aby Floydova rodina věděla, že když je někdo potichu a nezasáhne, tak je pro mě spoluviník,“ ujistil Arradondo. „Jejich obvinění ale musí samozřejmě projít jistým procesem, určitě to bude vyšetřovat i FBI. Chci, abyste věděl, že mé rozhodnutí vyhodit z práce všechny čtyři policisty nebylo vedené na základě nějaké hierarchie. Stalo se to, protože Floyd zemřel v našich rukách a já se cítím jako spoluviník,“ dodal Arradondo.

Další hlavní zprávy

reklama
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Slovinsko od úterý vrací ČR mezi bezpečné země. Výjimkou je Moravskoslezský kraj
Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
reklama
reklama
Je vaše dovolená ohrožena kvůli koroně? Horníci za to nemůžou. Selhal stát

Názory

Domácí zpravodajství

Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Další články
reklama
reklama