Rodina George Floyda uctila jeho památku na místě tragédie
Už osmý den truchlí lidé ve městě Minneapolis za George Floyda, kterého zabil 25. května policista Derek Chauvin tím, že mu téměř devět minut klečel na krku. Floydovu smrt v pondělí uctila ceremonií na místě neštěstí také jeho rodina. Ještě předtím navázali příbuzní zemřelého díky reportérce CNN první přímý kontakt s policií – v krátkém rozhovoru žádali trest pro strážníky, kteří incidentu přihlíželi. Bratr George Floyda také prosil demonstranty, aby přestali rabovat.
Ulice v srdci amerického Minneapolisu, kde Floyd zemřel, se proměnila v pietní místo. Lidé na chodník pokládají květiny a věnce. V pondělí, přesně týden od smrti 46letého Afroameričana, se na místě sešli Floydovi příbuzní a spolu s okolním davem uctili jeho památku.
Když přišel na místo Floydův bratr Terrence, poklekl a v objetí nejbližších příbuzných několik desítek vteřin plakal. Mnozí přihlížející lidé taktéž poklekli, čímž ještě umocnili emotivní chvíli.
Terrence se posléze chopil megafonu a vyzval občany USA ke zmírnění násilných protestů, které po Floydově smrti zachvátily prakticky celou zemi. „Chápu, že jste všichni naštvaní,“ promluvil Terrence k davu. „Věřte mi, že nejste ani z poloviny tak naštvaní jako já. Ale co to všichni děláte? Tím mi mého bratra nevrátíte. Můj bratr se sem přestěhoval z Houstonu, miloval to tady. Vím, že by určitě nechtěl, abyste dělali to, co děláte,“ dodal.
Během násilných protestů v amerických městech někteří lidé rabují nebo rozbíjí výlohy. Protestovalo se i před Bílým domem, kde musela policie zahnat protestující slzným plynem. Prezident Donald Trump v souvislosti s trvajícími nepokoji nařídil vojenskou mobilizaci. „Posíláme zprávu všem lidem po celé zemi – přestaňte rabovat a zamávejte mírovou vlajkou. Nepřestaňte protestovat, ale protestujte v míru,“ uzavřel Terrence pondělní ceremonii.
Chceme potrestat i ostatní policisty
Několik hodin před ceremonií vedla reportérka americké CNN Sara Sidnerová videorozhovor s druhým Floydovým bratrem Philonisem. Shodou okolností se v době interview nacházela na rušné ulici plné demonstrantů, kde byl rovněž šéf minneapoliské policie Medaria Arradondo.
Když to Philonise zjistil, požádal reportérku, zda by prostřednictvím ní mohl položit Arradondovi několik otázek. Sidnerová souhlasila a dostala šéfa policie k mikrofonu. „Chci vědět, zda dosáhne spravedlnosti pro mého bratra a zatkne a usvědčí i ostatní strážníky,“ ptal se Philonise, čímž odkazoval na trojici policistů, kteří zabití Floyda přihlíželi a nijak mu nezabránili. Ti všichni už u policie skončili. Čtvrtý policista, který Floyda udusil, byl již také zbaven policejní odznaku a navíc obviněn z vraždy.
Šéf minneapoliské policie prostřednictvím kamer na otázku Philonise odpověděl: „Chci, aby Floydova rodina věděla, že když je někdo potichu a nezasáhne, tak je pro mě spoluviník,“ ujistil Arradondo. „Jejich obvinění ale musí samozřejmě projít jistým procesem, určitě to bude vyšetřovat i FBI. Chci, abyste věděl, že mé rozhodnutí vyhodit z práce všechny čtyři policisty nebylo vedené na základě nějaké hierarchie. Stalo se to, protože Floyd zemřel v našich rukách a já se cítím jako spoluviník,“ dodal Arradondo.