reklama

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

reklama

Celkový počet hlasů ostatních kandidátů by na výsledek voleb takový vliv neměl, ale v otázce klíčových států je tomu jinak. Trump se s Bidenem dlouho přel o klíčovou Georgii, kde dosavadní prezident nejprve vedl, ale poté, co začaly být sčítány korespondenční hlasy, se vedení ujal Biden. Ten zde získal celkem 2 474 507 hlasů, zatímco Trump zhruba o 13 tisíc méně.

Jediným dalším kandidátem v Georgii pak byla Jorgensenová, které svůj hlas dalo více než 60 tisíc voličů, tedy počet, který by se dozajista hodil republikánskému prezidentovi.

Podobné to bylo i v dalším státě, který se v průběhu sčítání ukázal jako jeden ze „swing state“ – Wisconsinu. Biden zde nakonec zvítězil s náskokem okolo 20 tisíc hlasů nad svým republikánským oponentem, ale i zde se projevil faktor Jorgensenové. Získala zde totiž téměř 40 tisíc hlasů.

Stejný příběh se udál i v tradičně republikánské Arizoně, kterou však tentokrát získal demokrat Biden. Trump za ním zaostal o pouhých 11 tisíc hlasů. I zde mohla nekandidatura Jorgensenové Trumpovi pomoci. Volilo ji zde totiž přes 50 tisíc lidí.

Kandidatura Westa? Snaha odlákat černošské voliče od Bidena

Kromě hlavních dvou aktérů pozorovatelům nemohlo uniknout jméno známého rappera Kanyeho Westa. Ten se rozhodl kandidovat i přesto, že má s Trumpem dobré vztahy – nebo to tak alespoň vypadá na veřejnosti. S republikánským prezidentem se totiž v průběhu let společně fotil a vzájemně si vyměňovali komplimenty. Trump dokonce Westa pozval přímo do oválné pracovny v Bílém domě.

Spekulovalo se však o tom, že hlavním důvodem Westovy kandidatury byl Trumpův kalkul. Dosluhující prezident totiž do cenami ověnčeného hudebníka měl podle některých názorů vkládat naděje, že by mohl od Bidena odlákat část jeho afroamerických voličů.

Pokud tomu tak skutečně bylo, tento tah se nevydařil. West totiž nakonec kandidoval v pouhých 12 státech z celkových 50 a jeho volební zisk byl minimální. Nejvíce se mu dařilo v Tennessee, kde lehce přesáhl hranici 10 tisíc získaných hlasů. Přesto však krátce po volební noci 3. listopadu oznámil, že se i v roce 2024 chce znovu zapojit do boje o Bílý dům.

Kromě Jorgensenové, Westa a samozřejmě hlavních koní volebních závodů Trumpa s Bidenem se o přízeň amerických voličů ucházeli například kandidát Zelených Howie Hawkins, podnikatelé Rocky De La Fuente a Don Blankenship, bývalý herec Brock Pierce, levicová aktivistka Gloria La Riva, učitel Brian Carroll či pianistka Jade Simmonsová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pastrňák, Crosby nebo McDavid v Pekingu? Hrozí, že hvězdy NHL na olympiádě nebudou

Hlasité „hurá“ zaznělo na začátku září snad od každého hokejového fanouška. NHL si plácla s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a na blížících se zimních hrách v Pekingu se měla sejít ta nejlepší hráčská společnost. Zdálo se, že jde o hotovou věc. Jenže poslední týdny vyvolávají obavy, zda se David Pastrňák, Sidney Crosby a další hvězdy ze zámoří do čínské metropole skutečně vydají.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

reklama