Zdravotní následky po prodělání covidu ji dohnaly až k sebevraždě. Americká herečka Heidi Ferrerová byla úspěšnou umělkyní i milující matkou. Bolesti, s kterými se potýkala, byly ale silnější. Příběh zveřejnil její manžel, který zároveň apeluje na to, aby se takzvanému „dlouhému covidu“ věnovalo více pozornosti, informuje web CNN.
Začalo to loni v létě „nesnesitelnou a nevysvětlitelnou“ bolestí nohou, uvedl pro web CNN její manžel a americký režisér Nick Guthe. Následovaly zažívací problémy. Trpěla bolestmi těla a srdce se jí rozbušilo pokaždé, když vstala z postele. „Několik týdnů před svou smrtí začala mít i neurologický třes, který jí nedovolil spát déle než hodinu v kuse,“ konstatoval.
Trvalo několik měsíců, než se lékařům podařilo získat přesnější diagnózu, jež nakonec vedla k tomu, že Ferrerovou poslali na kliniku, která se zaměřuje právě na covidové pacienty. Dopis s doporučením do tohoto zařízení přišel den před její smrtí. „Je tak těžké přimět lidi, aby věnovali pozornost lidem s dlouhodobým covidem,“ řekl Guthe.
Ředitel Národního ústavu zdraví Francis Collins na začátku tohoto roku pronesl, že podle předběžného výzkumu se postcovidový stav může objevit asi u deseti až třiceti procent lidí, kteří měli COVID-19.
Příznaků mohou být stovky, včetně únavy, dušnosti, poruch spánku, úzkosti, horeček a gastrointestinálních příznaků. Prozatím zůstává téměř vše, co se týká tohoto onemocnění, záhadou. Lékaři nedokážou předpovědět, kdo bude mít příznaky a jaké budou.
My beautiful angel, Heidi, passed over tonight after a 13 month battle with Long Haul Covid. She was an amazing mother. She fought this insidious disease with the same ferocity she lived with. I love you forever and I'll see you down the road. pic.twitter.com/f22vbZ5K25
— Nick Güthe (@NickGuthe) May 27, 2021
Heidi Ferrerová se snažila následkům předejít i tím, že se nechala naočkovat. Některým pacientům totiž vakcína proti bolestem pomohla. „V jejím případě však ne,“ popsal Guthe.
Neurologický třes jí stále nedal spát a v posledním měsíci svého života měla podle jejího manžela mozkovou mlhu, která jí „téměř znemožňovala i čtení knih“. „Myslím, že prostě cítila, že se bude jen zmenšovat její schopnost chodit a skončí na vozíku,“ uvedl Guthe.
Po smrti své manželky se tak snaží apelovat na americkou vládu, aby okamžitě zasáhla a financovala výzkum, který pacienty podpoří v oblasti duševního zdraví. Zároveň vzkazuje všem nemocným bojujícím s covidem, aby vydrželi.