Doma nebo v hospodě pivo a víno stejně pijeme, shodují se Češi mladší 18 let. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) proto mluví o úpravě, díky které by takový alkohol byl legální už od 16 let. Zatímco poslanci se na změnu spíše netváří, někteří mladí politikům vzkazují, aby pro úpravu zvedli ruku, a vysvětlují svůj postoj.
„Upřímně, už teď mi v každé hospodě nalijou. Většinou chodím na pivo, někdy si dám skelničku vína a nikdy to nepřeháním. Ani doma alkohol nemám zakázaný. Skleničku piva ke kachně nebo dvě, tři vína na oslavě jsou za rodiče v pohodě,“ svěřila se CNN Prima NEWS Natálie, které bude za půl roku 17 let.
Podobně mluví i další dotázaní teenageři. „Byl bych určitě pro, když už to je takhle v Německu, tak proč ne i u nás. Moji kámoši by taky byli rádi, všechno by bylo hned lehčí,“ popsal Jakub z Vrchlabí, kterému za měsíc bude 16 let. Už nyní se spolužáky občas na pivo zajde a skleničku mu k obědu nalijí i rodiče.
Rizikové formy závislostního chování mezi dospělými v Česku
- Denní kuřáci: 1,5 až 2,1 milionu
- Rizikové pití alkoholu: 1,5 až 1,7 milionu
- Psychoaktivní látky: 1,25 až 1,45 milionu
- Intenzivní uživatelé konopných látek: 350 až 465 tisíc
- Lidé užívající drogy rizikově (pervitin a opiody): 43 až 46 tisíc
- Osoby v riziku problémového hraní: 170 až 220 tisíc
„Myslím, že když už mladí dostanou občanku a jsou zodpovědní sami za sebe, tak proč ne. Ale všechno s mírou. Dokážu si představit některá děcka, která by pak byla úplně na mol,“ podotkla 15letá Natálie. Proto by byla pro zmírnění, ale v omezeném množství. „Třeba někde na zábavě jednu nebo dvě skleničky,“ dodala žačka ze Zlínského kraje.
Reagují tak na návrh národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS), který už v prosinci mluvil o případné změně regulace u piva a vína. Tento druh alkoholu by podle něj mohli už 16letí. Chce tím jít naproti dodržování zákonů, jejichž porušování se nyní nevymáhá.
Někteří mladí by byli ale opatrnější a hranici neposouvali. „Nechal bych to tak, jak to je. Kdyby se to povolilo od 16 let, tak by to strašně přitahovalo mladší lidi, a to není dobře,“ svěřil se CNN Prima NEWS 15letý Jiří. „Za mě to není ideální nápad, 16letí mohou být ještě ve ‚vývinu‘ a asi by to nebylo prospěšné,“ hodnotí 15letý Matěj ze sportovního prostředí.
Expert varuje před riziky
A na to upozorňují i odborníci. „Snížení věkové hranice pro pití alkoholu by poškodilo populaci. Mozek se výrazně rozvíjí ještě do 20. roku. Pití alkoholu u 16letých poškodí jejich vzdělavatelnost a pozdější uplatnění,“ varuje Karel Nešpor, známý psychiatr specializující se na léčbu závislostí.
Ta může v případě alkoholu vzniknout u 16letého mladého člověka mnohem rychleji než v pozdějším věku. „K nejčastějším příčinám smrti u dětí a dospívajících patří úrazy, nehody a násilí. Alkohol tato rizika zvyšuje. Dospívající mají velkou tendenci riskovat, alkohol to umocňuje. Zneužívání alkoholu u dospívajících zvyšuje riziko nechtěného těhotenství a sexuálně přenosných nemocí,“ dodal kriticky.
Spíše konzervativnější názor má i většina dotázaných rodičů. „Jako rodič bych hranici neměnil. Vím, že se k alkoholu dostanou, do jisté míry jim to neberu, ale obávám se, že kdyby mohli pít od 16 let, začali by tím pádem ještě v ranějším věku,“ popsal otec 16letého a 18letého dítěte.
Vobořil se hájí
Vobořil uvádí, že věková hranice je sice důležitá, ale zároveň nemá cenu mít zákony, které se nevymáhají. „Je to jedno z témat, která už léta zvedám. Je potřeba dodržovat zákony, jinak korumpují systém. Líbí se mi hranice 16 let, se kterou v našich zákonech nepracujeme,“ pronesl už v prosinci protidrogový koordinátor u kulatého stolu v Poslanecké sněmovně.
Podotkl, že podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) až 95 procent dětí zkusí alkohol z rukou rodičů už ve 13 letech. „Už před lety jsme přišli na to, že mezi 13. až 16. rokem je zásadní rozdíl. Posunout první zkušenost s návykovými látkami, jako jsou alkohol a tabák, za 16. rok je extrémně významné,“ dodal Vobořil.
Ani u poslanců ale zatím s tímto návrhem příliš nepochodil. „V případě konzumace piva a vína nezletilými jsem zásadně proti. Nevidím důvod, proč by mělo dojít k posunutí věkové hranice z 18 let. Alkohol u dětí není žádným přínosem, vzniká na něm závislost a etanol navíc podporuje rakovinové bujení,“ sdělil například pro CNN Prima NEWS člen zdravotnického výboru Josef Flek (STAN). Na názor jsme se zeptali i dalších vládních i opozičních poslanců.