reklama

Arenberger už úřaduje: AstraZeneca se bude dál používat, výhody převažují nad riziky

Nový ministr zdravotnictví uvedl, že AstraZeneca se bude dál používat.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca, sdělil to ve středu na rádiu Frekvence 1. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) přitom tentýž den vydala prohlášení, že očkovací látka britské společnosti má i vedlejší účinky, tedy výskyt krevních sraženin. Stále ale převažují výhody nad riziky, míní nový ministr.

reklama

„Vakcínu AstraZeneca nebudeme zásadně omezovat, výhody převažují nad riziky,“ sdělil v rádiu Frekvence 1 ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

K tématu

Podle šéfky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vakcína AstraZeneca ale způsobuje krevní sraženiny. „Jde o vedlejší účinek,“ uvedla Emer Cookeová. „Možným vysvětlením těchto vzácných vedlejších účinků je imunitní reakce na očkování,“ prohlásila.

Problémy se podle ní vyskytují zvláště u žen mladších 60 let, není však průkazné, zda je tato skupina vzhledem k vakcíně rizikovější, více se dočtete zde.

K vakcíně AstraZeneca se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil i biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Zdeněk Hostomský. „To jsou geny, které ovlivňují srážlivost krve. Ženy o tom ani nemusí vědět, ale když berou antikoncepci, mají větší problém se srážlivostí,“ míní Hostomský. Fakt, že AstraZeneca způsobuje srážlivost, je pro něj nafouknutý.

Podle nového ministra ale nadále nebude očkování povinné. Vyvrací tak i obavy ohledně ruské vakcíny Sputnik V. „Nebudeme nikoho nutit k očkování touto vakcínou, bylo by to na dobrovolné bázi. Neviděl jsem zatím všechna data, požádal jsem proto ředitelku pro kontrolu léčiv, aby se na to zaměřila,“ dodal Arenberger s tím, že chce také zjistit, jaký zájem o vakcínu vůbec je. Podle předběžných dat se jedná o 10 až 26 procent, což je podle něj významná skupina.

Nový ministr zdravotnictví uvedl, že AstraZeneca se bude dál používat.
Nový ministr zdravotnictví uvedl, že AstraZeneca se bude dál používat.
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

Tagy: očkování Petr Arenberger vedlejší účinky AstraZeneca krevní sraženiny
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky

Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky

O fotbalové Lize mistrů se dlouhé roky referuje jako o milionářské soutěži. Ovšem teď přišlo zemětřesení, ze kterého se generuje ultramilionářská záležitost s názvem Superliga. 12 mocných klubů z Anglie, Itálie a Španělska vytvořilo vlastní společnost. To vše za velkého nepochopení nezúčastněných. Hlavou kroutí asociace UEFA, FIFA, fanoušci i známé osobnosti.

Británie plně podporuje Česko. Londýn chystá nařízení usnadňující stíhání špionů
Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu
Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
Za MHD si Pražané připlatí. Zdraží jednotlivé jízdenky a vznikne nový tarif
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Další články
reklama
reklama