Největší asijské ekonomiky se úspěšně zotavují z krize způsobené pandemií koronaviru. Čínský hospodářský růst daleko překonal odhady analytiků, výkon japonské ekonomiky se zvýšil nejrychleji za mnoho posledních let. Rozvinutý svět na západě se naopak obává příchodu druhé, a možná hlubší, ekonomické krize.
Japonské hospodářství vzrostlo ve třetím čtvrtletí o pět procent v porovnání s obdobím od dubna do června. V přepočtu na roční bázi jde o hospodářský růst ve výši 21,4 procenta, což je jen nepatrně méně než ve Spojených státech. Vzhledem k tomu, že Japonsko zaznamenalo ve druhém kvartále propad o osm procent, je jeho ekonomika v meziročním srovnání stále ještě asi o šest procent níže. Uvedla to americká televizní stanice CNN s odkazem na japonský statistický úřad.
Čína, Austrálie, Japonsko a 12 dalších zemí podepsaly největší obchodní dohodu na světě
Po osmi letech vyjednávání patnáct asijsko-pacifických národů podepsalo největší dohodu o volném obchodu v historii, která ovlivní třicet procent světového trhu. Stalo se tak v neděli na summitu sdružení ASEAN ve vietnamské Hanoji, informovala zahraniční média.
Podobně silně rostla také čínská ekonomika, která přidala necelých pět procent, ovšem v meziročním srovnání. Pro celý letošní rok analytici očekávají, že Čína zvýší svou hospodářskou výkonnost o 2,2 procenta, a bude tak jedinou přední světovou ekonomikou, která v roce 2020 vykáže růst hrubého domácího produktu.
Nasvědčují tomu také údaje o vývoji průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Zatímco čínské průmyslové podniky zvýšily v říjnu svou výrobu téměř o sedm procent, maloobchodní obrat vzrostl o více než čtyři procenta. Jde o nejrychlejší tempo růstu výdajů čínských domácností za nákupy zboží a služeb v tomto roce.
Kam kráčí Západ?
Druhá (Čína) i třetí (Japonsko) nejsilnější ekonomika světa se nyní soustředí na to, aby u nich nedošlo k zavlečení koronavirové nákazy a nepropukla podobně silná vlna epidemie, jakou nyní zažívá vyspělý svět v Evropě či severní části Ameriky. To by mohlo znamenat, že solidní hospodářské oživení ze třetího kvartálu přijde vniveč. Čína podle nejnovějších údajů zaznamenala pouze 15 nových případů nákazy koronavirem. V Japonsku se v neděli nakazilo nově 1 440 lidí.
Čína po průtazích konečně uznala Bidena za vítěze voleb v USA. Rusko stále váhá
Čínské ministerstvo zahraničí deset dní po amerických prezidentských volbách uznalo za vítěze Joea Bidena. Ačkoli sčítání hlasů ještě není u konce, hranici potřebných 270 volitelů překročil Biden už minulou sobotu. Média tak spekulovala, z jakého důvodu Čína s gratulacemi tak dlouho otálí.
Naproti tomu Evropa a Spojené státy se ocitly uprostřed boje s druhou vlnou pandemie, která v mnoha zemích začíná svou silou překonávat první jarní vlnu. Silní ekonomičtí hráči jako Německo, Velká Británie, Francie i Spojené státy začínají přijímat stále tvrdší protiepidemická opatření, která se s největší pravděpodobností negativně projeví na jejich ekonomikách v právě probíhajícím čtvrtém kvartále.
Asijským státům hraje do karet také o víkendu podepsaná dohoda o vytvoření největšího obchodního bloku světa RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership – Regioinální ekonomické partnerství). Vedle deseti členských zemí sdružení ASEAN se k ní připojily také Čína, Austrálie, Japonsko, Nový Zéland a Jižní Korea. Blok zahrnuje necelou třetinu světového hrubého domácího produktu a významně tak posouvá těžiště globální ekonomiky do Asie a tichomořské oblasti.