Čínské ministerstvo zahraničí deset dní po amerických prezidentských volbách uznalo za vítěze Joea Bidena. Ačkoli sčítání hlasů ještě není u konce, hranici potřebných 270 volitelů překročil Biden už minulou sobotu. Média tak spekulovala, z jakého důvodu Čína s gratulacemi tak dlouho otálí.
„Gratulujeme k vítězství Bidenovi i Kamale Harrisové. Respektujeme volbu amerického lidu,“ sdělil na pátečním brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin. „Rovněž chápeme, že výsledky voleb určují specifika amerického práva,“ dodal Wenbin zřejmě s odkazem na možnou soudní dohru amerických voleb. Prezident Donald Trump totiž jejich výsledky stále neuznává a snaží se je atakovat všemi prostředky.
Je otázkou, proč Čína s reakcí tolik váhala. S Trumpem nemá v posledních letech nejlepší vztahy a nedávný kontrakt prodeje amerických zbraní na Tchaj-wan situaci ještě zhoršil. Je proto možné, že se Čína pouze chtěla vyvarovat zbrklé gratulaci, jaké se dopustil slovinský premiér Janez Janša, který jen několik hodin po volbách gratuloval k vítězství Trumpovi. Což se zakrátko ukázalo jako velká taktická chyba. Janšovi se za to dostalo posměchu veřejnosti i médií.
Rusko bude čekat měsíc
Z významných politických hráčů dosud neuznalo Bidena za vítěze voleb například Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že země čeká na oficiální výsledky. „Přijde nám správné počkat až na prosincové výsledky,“ sdělil už dříve v týdnu Peskov na tiskové konferenci.
Přitom v roce 2016 Putin gratuloval Trumpovi k vítězství velmi hbitě. Ještě před koncem sčítáním hlasů. „Tehdy to bylo jiné. Jak jistě víte, současný prezident USA oznámil, že v kontextu voleb plánuje jisté soudní procesy. Proto je i naše reakce jiná,“ doplnil Peskov.
Ani brazilský prezident Jair Bolsonaro či mexický prezident Andrés Manuel López Obrador nepospíchají s oficiálními dopisy. Oba se totiž dlouhodobě profilovali jako přátelé Trumpa a budoucí nájemce Bílého domu se jim tak zřejmě příliš nezamlouvá.
Ve čtvrtek naopak telefonicky gratuloval demokratickému kandidátovi papež František. Biden později uvedl, že mu poděkoval za „požehnání a gratulaci“. Zdůraznil rovněž papežovu „vedoucí úlohu při prosazování míru, usmíření a společných pout lidstva po celém světě“.