Ať Bartoš zváží ustavení krizového manažera, radí Senát. Stavební řízení vykazuje nedostatky

Partie Terezie Tománkové: Šéf Pirátů Ivan Bartoš

Vláda jednala i o digitalizaci

Digitalizace stavebního řízení vykazuje podle Senátu zásadní nedostatky a závažné chyby. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo zvážit ustavení krizového manažera i pracovní skupiny se zástupci stavebních úřadů či komory architektů. Horní komora to uvedla ve středečním usnesení. Senátoři ve zhruba tříhodinové debatě varovali před možnými hospodářskými důsledky, před odchodem pracovníků ze stavebních úřadů i případnými žalobami na stát o náhradu škody. Předseda České komory architektů (ČKA) Jan Kasl uvedl, že rozhodnutí Senátu vítá. Podle MMR by ale zřízení krizového manažera problém neřešilo.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že má soupis nedostatků, s nímž ale chce nejprve seznámit vládu – a to ve středu 21. srpna. „Máme jasný plán a harmonogram nasazování jednotlivých funkcí, které zákon ve své podstatě nevyžadoval. Ale je to o efektivitě fungování systému,“ řekl senátorům Bartoš. Například automatické šablony pro jednotlivá rozhodnutí, jichž má být 130, mají být dodány do konce srpna, poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ: Ostrá hádka a nevyžádané doteky. Skopeček ve studiu vyzval Juchelku, aby se zchladil

„Systém nefunguje měsíc a 21 dní po jeho spuštění,“ podotkl navrhovatel projednávání problémů elektronického stavebního řízení Hynek Hanza (ODS). Zdůraznil, že nejde o politiku, ale o budoucnost stavebního řízení. „Další hrozbou jsou hospodářské důsledky, dotační důsledky,“ uvedl senátor. „Jsou to ohromné miliardy, které jsou v ohrožení,“ přidal se Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Ať se činnost pozastaví

Řada senátorů volala po pozastavení účinnosti nového stavebního zákona a po přechodném období, v němž by se stavby povolovaly podle zákona původního. Podle Raduana Nwelatiho (ODS) je systém absolutně nefunkční a patrně nebude možné jej napravit ani za několik měsíců. „Může se stát, že mnoho pracovníků stavebních úřadů odejde jen kvůli přístupu ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl Jan Sobotka (STAN).

Senátoři v debatě také zpochybňovali některé konkrétní změny například v povolování bytových domů a souborů staveb a v kolaudaci staveb, na což poukazuje i usnesení horní komory. „Bez změny zákona nejsou některé problémy řešitelné,“ řekla Hana Kordová Marvanová z klubu ODS a TOP 09. Bartoš v případě kolaudace staveb povolených před červencem uznal chybu, ministerstvo podle něho k věci vydalo metodiku.

K odstoupení vyzval Bartoše jediný senátor SOCDEM Petr Vícha. „Já si osobně myslím, že jedinou věcí je spáchat harakiri a odstoupit. A umožnit někomu, kdo přijde nový a pokusí se s tím něco udělat,“ řekl. Vícha podotkl, že má pocit že Bartoš je jediný, který si myslí, že vše funguje. Bartoše, který je předsedou pirátské strany, se naopak zastala Adéla Šípová (Piráti). Chybou podle ní bylo, že se do digitalizace stavebního řízení odvážil jít. „Pokud by měl teď spáchat harakiri a nějakým způsobem odejít, tak by všechno padlo pod stůl,“ míní Šípová.

Bartoš v posledních týdnech pravidelně jedná se stavebníky, projektanty a zástupci obcí, kteří současnou podobu digitalizovaného stavebního řízení dlouhodobě kritizují. Těm slíbil, že některé základní nedostatky v systémech budou doplněny do konce srpna. Zároveň MMR zveřejnilo harmonogram, kdy a jaké další úpravy plánuje do konce letošního roku v systémech udělat.

Podle Kasla je ale otázka, jestli kroky plánované ministerstvem budou dostatečné, a to s ohledem na zprovoznění Informačního systému stavebního řízení používaného úředníky. Ustanovení krizového manažera a pracovní skupiny by podle něj pomohlo MMR podívat se na současnou problematiku nezávislým vnějším pohledem.

Senát doporučil řešení

Podle mluvčího MMR Petra Waleczka ale ustanovení a obsazení pozice krizového manažera samo o sobě nezajistí, že bude systém v řádu dnů nebo týdnů odpovídat všem očekáváním uživatelů. „Tým na MMR se rok a půl intenzivně věnoval práci na novele stavebního zákona, další rok otázce digitalizace. Má tak do této komplexní problematiky vhled, který by případně nově příchozí krizový manažer nemohl za pár týdnů či měsíc získat nehledě na jeho pracovní nasazení a kvality,“ řekl v podvečer Walezcko.

Senát ve 14bodovém usnesení také doporučil například prověření toho, zda integrovaný systém stavebního řízení a portálu stavebníka neobsahují kritické chyby. Ministerstvo by mělo podle horní komory popsat aktuální stav, pojmenovat nedostatky a představit konkrétní plán a časový harmonogram jejich řešení.

Mělo by také prověřit možnost legislativních kroků, které by vedly k přerušení účinnosti nového stavebního zákona či umožňovaly fungování starého i nového stavebního zákona pro vytvoření prostoru pro doladění systému digitalizace stavebního řízení, stojí v usnesení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neselhal jsem. Nevím, kdo jiný by se takhle porval se stavebním řízením, tvrdí Bartoš

Tagy:
politika digitalizace kritika Ivan Bartoš Česká pirátská strana senát stavební řízení vláda manažer ministr pro místní rozvoj ekonomika, obchod a finance