Autokrat s bitcoinem, nebo hrdina? Trump se o migrantech dohodl s „nejvíc cool diktátorem“

Prezident Salvadoru Nayib Bukele sám sebe označuje za „nejvíc cool diktátora“.

Salvador se dohodl s USA

Staronový americký prezident Donald Trump dosáhl migrační dohody se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem. Do středoamerické země by tak měli proudit deportovaní migranti z USA jakékoliv národnosti a Bukele navíc souhlasil, že jeho už tak přeplněné věznice budou přijímat americké zločince. Co k tomu muže, který sám sebe označuje za „nejvíc cool diktátora“, vede?

„Nabídli jsme Spojeným státům americkým možnost outsourcovat část jejich vězeňského systému,“ popisuje ze svého pohledu dohodu mezi USA a Salvadorem Bukele. Do Latinské Ameriky by tak z USA měli začít proudit zločinci, a to dokonce i ti, kteří jsou občany USA.

ČTĚTE TAKÉ: Trump se na poslední chvíli stáhl z boje. Urazil spojence a vyslal jasný vzkaz Číně, píše CNN

Motivaci má Bukele jednoduchou. Jeho země za to má dostat náležitě zaplaceno. „Poplatek bude relativně nízký pro USA, ale z našeho pohledu je značný. Učiní náš vězeňský systém udržitelným,“ popsal dohodu na sociální síti X prezident Salvadoru.

Toho dnes s Trumpem pojí dobře patrné spojenectví. Bukele patřil mezi státníky pozvané na inauguraci staronového šéfa Bílého domu. Trump už navíc podle svého tiskového týmu jednal s Bukelem rovněž o migraci, přičemž definitivní podobu dohody vyjednal během své návštěvy Salvadoru americký ministr zahraničí Marco Rubio. Bukeleho Salvador se tak má stát „bezpečnou třetí zemí“, kam by Američané mohli vyhošťovat migranty. A za zmínku stojí, že Bukele Rubia přivítal oblečen tak, jako by šel na plážovou párty.

Samotný Bukele je na svůj vězeňský systém hrdý, a to navzdory skutečnosti, že je za něj mnohými kritizován. Podmínky v salvadorských věznicích jsou totiž podle řady médií v čele se CNN mimořádně drsné. Vězni, mezi kterými je celá řada členů gangů, mají čelit třeba spánkové deprivaci či ponižování. Kromě toho jsou již nyní cely často přeplněné.

Samotného Bukeleho označují jeho kritici za autokrata či politika s diktátorskými sklony. List The Washington Post navíc poukazuje na to, že teprve 43letý Bukele využívá moderní metody a technologie, zejména pak sociální sítě jako třeba TikTok.

Hrdina, nebo diktátor?

Na druhou stranu Bukele, který sám sebe označuje za „nejvíc cool diktátora“, za své chování vůči gangům sklízí od většiny obyvatelstva chválu. Trestancům například podle svého vlastního vyjádření nechal sebrat matrace či omezil jídlo. Starší občany Salvadoru zase varoval, aby držely své děti mimo dráhu zločinu, jinak „skončí ve vězení nebo mrtví“, jak připomíná třeba Al Jazeera.

Ačkoliv bývá za své kroky či výroky často tepán, u obyvatel Salvadoru si vede mimořádně dobře. Za jeho vlády došlo ke změně zákona, že současný prezident nemůže okamžitě usilovat o druhé prezidentské období.

Navzdory kritice nechal tento zákon změnit. A výsledek? V loňských prezidentských volbách získal téměř 85 procent hlasů, zatímco před pěti lety v roce 2019 „jen“ 53 procent. Pro mnohé není autokratem, ale spíš hrdinou, který zatočil s kriminálníky.

Bitcoin nevyšel

Obyvatelům Salvadoru jeho politika zjevně imponuje. A to i přesto, že jeho obecně známý tah s přijetím kryptoměny bitcoin tak úplně nevyšel, jak uvádí portál The Tico Times.

Bukeleho hra ve snaze učinit z bitcoinu oficiální měnu a přivést ji do finančního systému se rozpadla kvůli tomu, že drtivá většina obyvatel Salvadoru ji jednoduše nepoužívala. Nyní Bukeleho administrativa změnila pravidla a obchodníci v Salvadoru už nejsou povinni bitcoin přijímat jako oficiální platidlo.

Bukele má nyní před sebou prakticky celé druhé prezidentské období, kdy bude za peníze z USA plnit své vlastní věznice a přijímat cizí utečence. Spojenectví s Trumpem se mu však zatím zjevně vyplácí. Opírat se může rovněž o partnerství s dalším politikem podobného ražení – argentinským prezidentem Javierem Mileiem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump chrlí jeden příkaz za druhým. Udělil milost odpůrcům potratů, Evropě hrozí odvetou

Tagy: