Až na 7 200 eur, tedy v přepočtu 185 tisíc korun, může rakouské občany vyjít pokuta, pokud se nenechají naočkovat proti nemoci COVID-19. Vyplývá to z uniklých materiálů, které přinesl tamní deník Der Standard. Vláda sousední země rozhodla o povinném očkování od prvního února 2022. Nyní zkoumá, jak celou situaci vyřešit po právní stránce.
Podle Standardu probíhají v zákulisí hektické přípravy, objevil se návrh, podle kterého dostanou neočkovaní lidé pokutu pouze v případě, že budou ignorovat dvě předvolání k očkování. Rozsah pokut má dosáhnout až 3 600 (94 500 korun) eur, přičemž podle současného stavu plánování je lze uložit i dvakrát, čímž se maximální pokuta zdvojnásobí na 7 200 eur.
Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.
Informace o výši pokut sice potvrdili v pondělí zástupci rakouského ministerstva zdravotnictví, ale zdůraznili, že jde o návrh, který příští týden začnou projednávat zákonodárci. „Zákon má jít do připomínkového řízení 6. prosince, proto se v současné době připravuje několik právních variant jako pracovní dokumenty. I ty je třeba za takové považovat,“ uvedla v písemném prohlášení mluvčí ministerstva poté, co deník Die Presse zveřejnil návrh zákona o povinném očkování.
Rakousko mezitím dosáhlo rychlého pokroku v očkování proti koronaviru. V pátek 28. listopadu bylo v celé zemi podáno 151 970 dávek vakcíny, čímž došlo k překonání předchozí rekordu 144 419 injekcí ze 2. června. Jedná se však pouze o omezený důkaz změny názoru dřívějších odpůrců očkování. Pouze 17 612 injekcí „šlo“ jako první dávka, 20 292 jako druhá.
Lví podíl na rekordním čísle mělo 113 965 očkování, které připadlo na osoby se třetí dávkou, považovanou za důležitý nástroj pro vytvoření protilátek ve čtvrté vlně koronaviru. Ta zasáhla Rakousko obzvláště tvrdě, až tak, že tamní vláda vyhlásila dvacetidenní celostátní uzávěru.
Rakousko se zařadilo po bok Turkmenistánu. Kde všude musí občané na očkování povinně?
Vídeň v pátek nakázala občanům povinné očkování proti koronaviru. Rakousko ale není první zemí, která nařizuje plošnou imunizaci obyvatel. Zatímco mnohé státy už zavedly povinné vakcíny pro určité skupiny obyvatel (zdravotníky či vojáky), vedle Rakouska existují další země, kde musejí mít vakcínu všichni dospělí občané.
Podle nejnovějších údajů má v sousedním státě posilující třetí dávku očkování 20,34 procenta obyvatelstva. Rakousko je totiž jednou z mála zemí na světě, kde se třetí očkování provádí podle jasného schématu, a proto ho důrazně prosazuje.
Zvýšený zájem o očkování však přináší i problémy. „Aby bylo možné v Rakousku pokračovat v očkování i po Vánocích, musely by dorazit další dávky vakcíny od firem BioNTech/Pfizer,“ uvedl v neděli dolnorakouský koordinátor očkování Christof Constantin Chwojka. Nyní se ve spolkové zemi podél hranic s Českem očkuje více než 130 000 dávek vakcíny BioNTech/Pfizer týdně.
„Vakcín od společnosti Moderna je dostatek,“ poznamenal Chwojka. Ovšem nejoblíbenější vakcínou zůstává ta od BioNTech/Pfizer, a to i mezi lidmi, kteří si nechávají aplikovat třetí dávku. Podle rakouských úřadů může většina zájemců o třetí dávku bez problémů užívat i vakcínu Moderna, zatímco dětem a všem osobám mladším 30 let, těhotným a kojícím ženám se doporučuje užívat vakcínu BioNTech/Pfizer.
Rakušané přišli se zjištěním, že imunita mnoha lidí klesá rychleji, než se původně předpokládalo, takže největší potřeba třetí dávky existuje již nyní a ne až na jaře roku 2022.