Platit nám nemusíte, ale počítejte s tím, že dluh vám bude naskakovat. Takový vzkaz ve čtvrtek poslalo ministerstvo financí nájemníkům dvou bytových domů v Harrachově. Domy stát získal v soudním sporu s městem. Namísto původních nízkých nájmů ve výši čtyři až pět tisíc korun, teď ministerstvo požaduje podle velikosti bytu od patnácti do jednadvaceti tisíc. Byty jsou přitom často v otřesném stavu, některé jsou vlhké, plesnivé, v jiných nejdou otevírat okna.
„Pro nájemníky bytových domů v Harrachově hledáme od mého nástupu do úřadu lidsky přijatelné řešení,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „V žádném případě nebudeme stávající obyvatele nikam vystěhovávat a ani po nich vymáhat nedoplatky,“ doplnil jeho mluvčí Tomáš Weiss.
Jedním dechem ale dodal, že pokud lidé nepřijmou nové smlouvy a nezačnou platit vyšší částky, začne jim nabíhat dluh, a až ministerstvo domy prodá, jak má v plánu, nový vlastník může tyto peníze požadovat. „Záměrem ministerstva je prodat oba domy v příštím roce včetně této pohledávky," informoval Weiss.
Podle ombudsmana Stanislava Křečka je postup ministerstva financí absurdní. „Ani se mi tomu nechce věřit. V České republice podle platných zákonů není možné jednostranně zvýšit nájem. Vlastník může poslat návrh nájemní smlouvy, ale pokud ho nájemník neakceptuje, musí se vlastník obrátit na soud. Ten rozhodne, zda navrhované nájemné je skutečně přiměřené stavu bytu a v místě obvyklé, nikoliv tržní,“ zdůraznil veřejný ochránce práv.
Nájmy za byty prolezlé plísní zvedl stát pětinásobně. Skončíme pod mostem, bojí se lidé
Vlhké a plesnivé byty za 20 tisíc měsíčně čistého nájmu, takové podmínky nastavilo ministerstvo financí lidem ze dvou bytových domů v Harrachově. Ti se teď bojí, že skončí pod mostem. Dosud platili nájem čtyři až pět tisíc, v nových smlouvách je ale pětinásobek. Lidé tak mají jasno, že je chtějí vystěhovat. Ministerstvo ale tvrdí, že se nájemníků zbavovat nechce.
Podle něj by lidé rozhodně neměli nové smlouvy podepisovat. „Není k tomu žádný důvod, aby souhlasili se smlouvou na dobu určitou, když mají smlouvu na dobu neurčitou,“ doplnil.
Postup veksláků, stěžuje si nájemnice
Stejný postup radí nájemníkům domů starosta Harrachova Tomáš Vašíček (Změna pro Harrachov). „Ti lidé mají platnou nájemní smlouvu a podle té smlouvy platí. Ministerstvo si pouze vymýšlí a činí nepřiměřený nátlak na nájemníky. Pokud by totiž sami byty opustili ve strachu, že na nové nájmy nebudou mít a porostou jim dluhy, tak tu původní, pro ně výhodnou, nájemní smlouvu sami ukončí. A přesně toho chce podle mého názoru ministerstvo dosáhnout,“ míní starosta.
Nájemníci, kteří podle svých slov zažili arogantní chování ministerských úředníků, kteří osobně v bytech byli a viděli, v jakém stavu jsou, jsou ze změny postoje ministerstva zaražení. „Každých dvacet minut říkají něco jiného, já už nevím, jestli mám řvát vzteky, nebo brečet,“ kroutila hlavou Dagmar Tóthová, která obývá jeden z podkrovních bytů.
„Jsem pořád přesvědčená, že nás chtějí odsud vyštvat. Smutné, je že se takhle chová stát. Myslela jsem, že něco takového bylo možné jen v devadesátkách, když nějaký vekslák koupil barák a urazil lidem komín, aby je dostal pryč,“ dodala.