ZPRÁVY PLUS, Vladimír Baar, Josef Kraus - 25.11. v 10:30
Ruský prezident Vladimir Putin zmínil ve svém projevu i balistickou střelu Orešnik. Podle politického geografa Vladimíra Baara jde ale hlavně o propagandistický krok. „Jde také o vzkaz staronovému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Bezpečnostní expert Josef Kraus hovoří o změně jaderné doktríny, která prý pro Rusy není „bernou mincí“.
Kraus připomněl, že sériová výroba nových mezikontinentálních střel ještě nebyla zahájena. „Celá řada zbrojních projektů, kterými Rusové na úrovni prototypů dříve ohromovali svět, nakonec dopadne v sériové produkci nevalně, a to jak vzhledem ke kvalitě, tak kvantitě,“ podotkl.
K TÉMATU: Nezvykejte si na umírání Ukrajinců, vyvolává to lhostejnost, vybízí Čechy konzulka Proško
Putin ve svém projevu akcentoval především „nesestřelitelnost“ této rakety. Podle Baara se však jedná o propagandistickou rétoriku. „Současně je to i vzkaz Trumpovi ve stylu: ‚Nebojíme se a jsme připraveni jaderné zbraně kdykoliv použít.‘ Slova o tom, že střelu nezachytí protivzdušná obrana, jsou pouhé řeči, jelikož nic se ještě neozkoušelo,“ pronesl v pořadu Zprávy Plus.
Zdůraznil také, že jde pouze o další „blafování ze strany ruského diktátora“, tentokrát namířené proti novému šéfovi Bílého domu, který začne úřadovat v lednu příštího roku. „Nemyslím si, že to Trump bude brát jako varování, aby omezil podporu Ukrajině,“ namítl Baar.
Na Ukrajině může být až 100 tisíc vojáků KLDR, varoval Zelenskyj. Volá po jednotné Evropě
Evropa může přimět Rusko k míru na Ukrajině, ale musí zůstat jednotná. To ve svém projevu europoslancům prohlásil ke smutnému výročí 1000 dnů od zahájení invaze ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Děkoval za podporu, ale zároveň zmínil i přítomnost vojáků KLDR na Ukrajině bojujících pod ruskou zástavou. Představitelé evropských frakcí následně hlásili přetrvávající podporu Kyjevu.
Kraus také hovořil o nové jaderné doktríně Ruska. „Jde o virtuální záležitost, kterou se snaží Kreml vytvářet psychologický nátlak na Západ. Nebude to mít ale žádný dopad. Rusové si pragmaticky spočítají, jaké by byly jejich možnosti ohledně konfliktu s NATO. Na základě těchto výstupů se budou rozhodovat, nikoliv na základě doktríny, která pro ně není bernou mincí,“ zdůraznil expert.
Baar mimo jiné zmínil, že Rusko výrazně přeplácí žoldnéře, kteří se připojí k armádě na Ukrajině. „Pro jejich rodiny je nakonec výhodné, pokud padnou, protože dostanou od státu takovou sumu, kterou by dotyčný nevydělal ani za 30 let,“ poznamenal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Francie dala Ukrajině zelenou k použití raket dlouhého doletu. Smrtící rána, vzkázal Kreml