Nejste náhodou těhotná nebo nekojíte? Seniorky nad 80 let musí těsně před očkováním vyplnit formulář, ve kterém některé otázky působí vzhledem k jejich věku značně absurdně. Přestože se podle původního plánu už měl spouštět registrační systém na očkování prvního února pro širokou veřejnost, zůstává nadále otevřený pouze právě pro seniory starší 80 let. Kromě nich jsou očkovaní také zdravotníci a zaměstnanci sociálních služeb.
Formulář, který musí lidé vyplnit těsně před vakcinací, je univerzální pro všechny, které očkování postupně čeká. Jeho účelem je finální potvrzení, že tomuto kroku nestojí v cestě žádná překážka.
Kromě dotazu „Jste těhotná nebo kojíte?“ odpovídají lidé také například na to, zda už byli na nemoc COVID-19 očkováni či zda tuto nemoc prodělali. Otázky míří také na zdravotní stav, například má-li jedinec závažnou poruchu imunity, trpí nějakou krvácivou poruchou či bere léky na ředění krve.
V situaci, kdy se očkování týká především seniorů nad 80 let, je otázka na těhotenství či kojení lehce úsměvná i pro samotné seniorky. „Pobavilo mě to,“ říká například paní Marie z Olomoucka, která před nedávnem oslavila 88 let. Na druhou stranu si však pochvaluje, jak profesionálním způsobem očkování v krásných barokních prostorech Vojenské nemocnici Olomouc probíhalo.
Dotazník má pomoci lékařům
Samotné ministerstvo zdravotnictví na dotaz, zda není zbytečné ptát se seniorů na těhotenství, reagovalo pouze poukazem na to, kde lze najít veškeré odpovědi na průběh očkování. Na stránkách ministerstva, je možné dohledat konkrétní dotazník, který lidé před očkováním vyplňují.
„Tento dotazník slouží lékaři ke zhodnocení okolností Vašeho zdravotního stavu, které by mohly mít vliv na Vaše plánované očkování proti onemocnění COVID-19. Otázky si, prosím, důkladně přečtěte a pravdivě zodpovězte. Pokud na některou z níže uvedených otázek odpovíte ANO, neznamená to, že nemůžete být očkován/a. V případě nejasností se obraťte na lékaře očkovacího místa, který Vám s vyplněním dotazníku pomůže,“ stojí v něm. Lidé následně podepíší souhlas s aplikací očkovací látky.
Očkování pro těhotné a kojící ženy
Studie vakcín pro nemoc COVID-19 nezahrnovaly těhotné ženy. Už dříve v historii se výrobci léčiv a vakcín obávali do počátečních klinických studií přibírat těhotné kvůli tomu, aby je neohrozili. Přesto odborníci tvrdí, že vakcíny jim ani jejich budoucím potomkům neublíží. „V této chvíli nevěříme, že by existoval důvod k obavám o těhotné ženy. Doporučujeme jim, aby se v případě jakýchkoliv dotazů obracely na své gynekology,“ uvedla profesorka medicíny Helen Keipp Talbotová.
V Česku se však zatím očkování těhotných žen nechystá. „Zatím není dostatek dat pro těhotné ženy, to znamená, že je primárně očkovat nebudeme. Pouze v případě nějaké výjimečné situace, rizikové situace, by bylo možné zvážit očkování,“ sdělil dříve poradce premiéra Roman Prymula.
V provedených studiích vakcín proti koronaviru taktéž nebyly zahrnuty ženy, které by kojily. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se kojící ženy, které jsou současně v jedné z doporučených skupin pro očkování, například pracují ve zdravotnictví, mohou nechat očkovat.
Vakcíny Pfizeru i Moderny jsou typu mRNA a předpokládá se, že pro kojené děti nepředstavují riziko. Talbotová očkování kojících žen doporučuje, protože obsah vakcíny by se neměl nacházet v krvi, a tedy ani v mléce.