reklama

Kdo může být očkovaný proti covidu? Těhotné jen v rizikových situacích, říká Prymula

Očkování proti koronaviru v Česku začalo 27. prosince, vakcínu během neděle dostalo 1 260 lidí v Praze a v Brně, většinou zdravotníci. Další dodávka by měla do Česka dorazit poslední den roku, tedy 31. prosince. Od ledna se potom bude dovážet pravidelně každý čtvrtek. Kdo může být očkován? A kdy a pro koho je vakcína nevhodná?

reklama

Na očkování by se neměli objednávat ti, kteří mají alergii na nějakou složku vakcíny, také nemocní nebo čerstvě vyléčení z covidu. „Zatím není dostatek dat pro těhotné ženy, ty tedy primárně očkovat nebudeme. Pouze v případě nějaké výjimečné nebo rizikové situace by bylo možné zvážit očkování,“ řekl CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

K tématu

Vakcína proti covidu zatím neexistuje ani pro děti, přesto by ale pediatři mohli být vítanou posilou při očkování dospělých. „Vzhledem k tomu, že máme největší zkušenosti s očkováním, protože děti se očkují nejvíce, z povinného i nepovinného, tak jsme nabídli panu ministrovi pomoc v tom, že bychom se zapojili jako lékaři do práce očkovacích center,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti Ilona Hülleová.

Kdy budou očkovaní senioři a jak to bude probíhat?

Lidé starší 65 let se podle očkovacího plánu budou moci nechat naočkovat od března, v ideálním případě by mohli chodit do ordinace ke svému praktickému lékaři. „Optimální systém je, že budou obhospodařovávat své registrované pojištěnce, protože ty dobře znají. Bude to mnohem rychlejší, systém o nich má údaje a nebudou je muset nějakým způsobem předzpracovávat,“ podotkl Prymula.

Každý lékař by si měl své pacienty na očkování pozvat sám dopisem, SMS nebo telefonátem. „Víme o skupině pacientů 65 +, kterou jsme schopni si vyselektovat z databáze a oslovit je tak, abychom se dokázali domluvit, kdy na to očkování přijdou a jak to bude probíhat,“ vysvětlil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

K tématu

Kdy se dostane na ostatní?

Zatím mají vakcinační dávky k dispozici pouze čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice. Již i do Fakultní nemocnice v Ostravě dorazilo z Brna prvních 140 ampulí, tedy 700 dávek vakcíny. Postupně budou dávky rozvezeny do všech krajů. V rámci první vlny budou naočkovány sestry a lékaři, kteří se starají o covid pozitivní pacienty, dále pak senioři. Jako první se nechal společně s válečnou veteránkou očkovat premiér Andrej Babiš (ANO).

Na další zájemce pak řada přijde nejdříve v květnu. Vláda objednala téměř 16 milionů vakcín pro necelých 9 milionů lidí. Podle původního očkovacího plánu by celá republika mohla být naočkovaná za devět měsíců, plán ale nově říká, že se na některé občany dostane až v roce 2022. Očkovací harmonogram najdete zde.

Využijeme polní nemocnice

Velké hromadné akce podle někdejšího předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly nejméně do června nebudou možné, a právě proto do té doby doporučuje využít pro očkování lidí prostory v Letňanech nebo Veletrhy Brno, kde jsou polní nemocnice.

„V Letňanech je to místo nanejvýš vhodné, aby tam bylo velké očkovací centrum. Doba, po kterou nebudou hromadné akce, je poměrně dlouhá. Myslím, že do konce června tady velké množství velkých akcí nebude,“ řekl Prymula CNN Prima NEWS.

Podle mluvčího společnosti Veletrhy Brno Jaroslava Bílka by se časem dalo výstaviště využít jak pro očkování, tak i pro veletrhy. „Výstaviště je velké a nemocnice je umístěna na jeho okraji. Takže se dá říci, že tu klidně mohou probíhat dvě akce najednou – očkování i veletrh,“ podotkl Bílek.

Obě místa se na takovou situaci připravují. Vše se dokončí, pokud v lednu nebudou jejich kapacity využity pro nakažené pacienty.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama