reklama

Kdo může být očkovaný proti covidu? Těhotné jen v rizikových situacích, říká Prymula

Očkování proti koronaviru v Česku začalo 27. prosince, vakcínu během neděle dostalo 1 260 lidí v Praze a v Brně, většinou zdravotníci. Další dodávka by měla do Česka dorazit poslední den roku, tedy 31. prosince. Od ledna se potom bude dovážet pravidelně každý čtvrtek. Kdo může být očkován? A kdy a pro koho je vakcína nevhodná?

reklama

Na očkování by se neměli objednávat ti, kteří mají alergii na nějakou složku vakcíny, také nemocní nebo čerstvě vyléčení z covidu. „Zatím není dostatek dat pro těhotné ženy, ty tedy primárně očkovat nebudeme. Pouze v případě nějaké výjimečné nebo rizikové situace by bylo možné zvážit očkování,“ řekl CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vakcína proti covidu zatím neexistuje ani pro děti, přesto by ale pediatři mohli být vítanou posilou při očkování dospělých. „Vzhledem k tomu, že máme největší zkušenosti s očkováním, protože děti se očkují nejvíce, z povinného i nepovinného, tak jsme nabídli panu ministrovi pomoc v tom, že bychom se zapojili jako lékaři do práce očkovacích center,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti Ilona Hülleová.

Kdy budou očkovaní senioři a jak to bude probíhat?

Lidé starší 65 let se podle očkovacího plánu budou moci nechat naočkovat od března, v ideálním případě by mohli chodit do ordinace ke svému praktickému lékaři. „Optimální systém je, že budou obhospodařovávat své registrované pojištěnce, protože ty dobře znají. Bude to mnohem rychlejší, systém o nich má údaje a nebudou je muset nějakým způsobem předzpracovávat,“ podotkl Prymula.

Každý lékař by si měl své pacienty na očkování pozvat sám dopisem, SMS nebo telefonátem. „Víme o skupině pacientů 65 +, kterou jsme schopni si vyselektovat z databáze a oslovit je tak, abychom se dokázali domluvit, kdy na to očkování přijdou a jak to bude probíhat,“ vysvětlil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Kdy se dostane na ostatní?

Zatím mají vakcinační dávky k dispozici pouze čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice. Již i do Fakultní nemocnice v Ostravě dorazilo z Brna prvních 140 ampulí, tedy 700 dávek vakcíny. Postupně budou dávky rozvezeny do všech krajů. V rámci první vlny budou naočkovány sestry a lékaři, kteří se starají o covid pozitivní pacienty, dále pak senioři. Jako první se nechal společně s válečnou veteránkou očkovat premiér Andrej Babiš (ANO).

Na další zájemce pak řada přijde nejdříve v květnu. Vláda objednala téměř 16 milionů vakcín pro necelých 9 milionů lidí. Podle původního očkovacího plánu by celá republika mohla být naočkovaná za devět měsíců, plán ale nově říká, že se na některé občany dostane až v roce 2022. Očkovací harmonogram najdete zde.

Využijeme polní nemocnice

Velké hromadné akce podle někdejšího předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly nejméně do června nebudou možné, a právě proto do té doby doporučuje využít pro očkování lidí prostory v Letňanech nebo Veletrhy Brno, kde jsou polní nemocnice.

„V Letňanech je to místo nanejvýš vhodné, aby tam bylo velké očkovací centrum. Doba, po kterou nebudou hromadné akce, je poměrně dlouhá. Myslím, že do konce června tady velké množství velkých akcí nebude,“ řekl Prymula CNN Prima NEWS.

Podle mluvčího společnosti Veletrhy Brno Jaroslava Bílka by se časem dalo výstaviště využít jak pro očkování, tak i pro veletrhy. „Výstaviště je velké a nemocnice je umístěna na jeho okraji. Takže se dá říci, že tu klidně mohou probíhat dvě akce najednou – očkování i veletrh,“ podotkl Bílek.

Obě místa se na takovou situaci připravují. Vše se dokončí, pokud v lednu nebudou jejich kapacity využity pro nakažené pacienty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama