reklama

Kdo může být očkovaný proti covidu? Těhotné jen v rizikových situacích, říká Prymula

Očkování proti koronaviru v Česku začalo 27. prosince, vakcínu během neděle dostalo 1 260 lidí v Praze a v Brně, většinou zdravotníci. Další dodávka by měla do Česka dorazit poslední den roku, tedy 31. prosince. Od ledna se potom bude dovážet pravidelně každý čtvrtek. Kdo může být očkován? A kdy a pro koho je vakcína nevhodná?

reklama

Na očkování by se neměli objednávat ti, kteří mají alergii na nějakou složku vakcíny, také nemocní nebo čerstvě vyléčení z covidu. „Zatím není dostatek dat pro těhotné ženy, ty tedy primárně očkovat nebudeme. Pouze v případě nějaké výjimečné nebo rizikové situace by bylo možné zvážit očkování,“ řekl CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vakcína proti covidu zatím neexistuje ani pro děti, přesto by ale pediatři mohli být vítanou posilou při očkování dospělých. „Vzhledem k tomu, že máme největší zkušenosti s očkováním, protože děti se očkují nejvíce, z povinného i nepovinného, tak jsme nabídli panu ministrovi pomoc v tom, že bychom se zapojili jako lékaři do práce očkovacích center,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti Ilona Hülleová.

Kdy budou očkovaní senioři a jak to bude probíhat?

Lidé starší 65 let se podle očkovacího plánu budou moci nechat naočkovat od března, v ideálním případě by mohli chodit do ordinace ke svému praktickému lékaři. „Optimální systém je, že budou obhospodařovávat své registrované pojištěnce, protože ty dobře znají. Bude to mnohem rychlejší, systém o nich má údaje a nebudou je muset nějakým způsobem předzpracovávat,“ podotkl Prymula.

Každý lékař by si měl své pacienty na očkování pozvat sám dopisem, SMS nebo telefonátem. „Víme o skupině pacientů 65 +, kterou jsme schopni si vyselektovat z databáze a oslovit je tak, abychom se dokázali domluvit, kdy na to očkování přijdou a jak to bude probíhat,“ vysvětlil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Kdy se dostane na ostatní?

Zatím mají vakcinační dávky k dispozici pouze čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice. Již i do Fakultní nemocnice v Ostravě dorazilo z Brna prvních 140 ampulí, tedy 700 dávek vakcíny. Postupně budou dávky rozvezeny do všech krajů. V rámci první vlny budou naočkovány sestry a lékaři, kteří se starají o covid pozitivní pacienty, dále pak senioři. Jako první se nechal společně s válečnou veteránkou očkovat premiér Andrej Babiš (ANO).

Na další zájemce pak řada přijde nejdříve v květnu. Vláda objednala téměř 16 milionů vakcín pro necelých 9 milionů lidí. Podle původního očkovacího plánu by celá republika mohla být naočkovaná za devět měsíců, plán ale nově říká, že se na některé občany dostane až v roce 2022. Očkovací harmonogram najdete zde.

Využijeme polní nemocnice

Velké hromadné akce podle někdejšího předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly nejméně do června nebudou možné, a právě proto do té doby doporučuje využít pro očkování lidí prostory v Letňanech nebo Veletrhy Brno, kde jsou polní nemocnice.

„V Letňanech je to místo nanejvýš vhodné, aby tam bylo velké očkovací centrum. Doba, po kterou nebudou hromadné akce, je poměrně dlouhá. Myslím, že do konce června tady velké množství velkých akcí nebude,“ řekl Prymula CNN Prima NEWS.

Podle mluvčího společnosti Veletrhy Brno Jaroslava Bílka by se časem dalo výstaviště využít jak pro očkování, tak i pro veletrhy. „Výstaviště je velké a nemocnice je umístěna na jeho okraji. Takže se dá říci, že tu klidně mohou probíhat dvě akce najednou – očkování i veletrh,“ podotkl Bílek.

Obě místa se na takovou situaci připravují. Vše se dokončí, pokud v lednu nebudou jejich kapacity využity pro nakažené pacienty.

Tagy:

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

reklama

Domácí zpravodajství

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama