Jediná cesta k ukončení pandemie koronaviru je imunizace společnosti, tedy její promoření nebo očkování, trvá na svém bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Minulý týden ho premiér Andrej Babiš označil za „doktora Smrt“. Pokud šéf vlády bude v takových výrocích pokračovat, je Černý připraven se bránit.
Co říkáte na slova Andreje Babiše o tom, že jste byl pravou rukou ministra Blatného a hlavní „promořovač“, přičemž vás prý premiér a někteří kolegové dokonce přezdívali „doktor Smrt“?Nemám potřebu jakkoliv komentovat vyjádření pana premiéra. Každý má právo na svůj názor.
Budete se nějak bránit? Pokud ano, jak?
Pokud by invektivy ze strany pana premiéra dosáhly určitého stupně, pak doufám, že český právní řád dává dostatek možností, jak se k podobným výrokům účinně postavit.
Proč o vás kolegové i premiér tvrdí, že jste hlavní promořovač?
To se musíte zeptat těch, kteří to tvrdí.
Cítíte se jím být?
Jediná cesta ukončení šíření jakékoliv infekční choroby – při zjednodušení celé problematiky – je imunizace obyvatel vůči danému patogenu. Buď se, bohužel, nakazíte, případně nemoc proděláte, a v naprosté většině případů získáte imunitu, nebo je tou cestou očkování. Do té doby je třeba chránit rizikové jedince. Jiná možnost z biologického pohledu neexistuje. Pokud výše uvedené je definicí „promořovače“, pak ano.
Jak na celou situaci zpětně nahlížíte, změnil byste své postoje a svá stanoviska?
Nijak zásadně s jedinou výjimkou: V roli náměstka a vedoucího Klinické skupiny ministerstva zdravotnictví bych ještě více prosazoval dočasné povinné nošení respirátorů před rozběhem vlny, která obsadila na řadu měsíců naše nemocnice. V té době to ale nebylo politiky přijato. To není jejich kritika, ale konstatování tehdejší situace. Dále bych více tlačil na systémovou širší osvětu a edukaci směrem do laické veřejnosti.
Jak se z vašeho pohledu dá s koronavirem úspěšně bojovat?
Očkováním a důsledným individuálním nošením respirátorů s cílem zabránit přenosu nákazy zejména na nejvíce ohrožené skupiny obyvatel.
Má se s ním vůbec nějak bojovat?
Zastávám koncept přistupovat ke COVID-19 jako k jiným infekčním chorobám – s jejich specifiky. Infekční choroby zde byly, jsou a vždy budou.
Jak by mělo Česko s koronavirem žít do budoucnosti? Jsou Velká Británie nebo Singapur, státy, které ve velkém rozvolnily, dobrým příkladem?
Podle mého názoru je cesta zmíněných zemí jediným možným dlouhodobým přístupem k řešení takzvané pandemie COVID-19. Podmínkou tohoto přístupu je účinnost takzvané stádní neboli kolektivní imunity na převažující přítomný typ viru v populaci. Imunitu lze získat jakkoliv – nákazou, nemocí COVID-19 či očkováním.