Babiš napsal dopis Blatnému dopis (zdroj: CNN Prima NEWS)
Premiér Andrej Babiš (ANO) jde znovu proti svým ministrům. Tentokrát napsal vytýkací dopis ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). A to kvůli tendru na testy pro školy. Stále totiž není jasné, jaké testy a od jakých firem školáci budou využívat.
„Jeví se mi, že ministerstvo zdravotnictví pod vaším vedením rezignovalo na řádný výkon funkce tohoto resortu,“ napsal podle webu Seznam Zprávy premiér Blatnému. Stále totiž není jasné, jaké testy a od jakých firem se do škol nakoupí.
Stát centrálně nakupuje antigenní testy pro děti do škol už podruhé. Po prvním nákupu 3,6 milionu testů, který zajistilo ministerstvo vnitra, se vůči resortu vznesla kritika od premiéra i opozice. Vyhrála totiž firma, která nesplnila podmínky zadání. Zakázku v současné době prověřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Vláda následně začátkem března rozhodla, že druhý nákup pěti milionů testů provede Správa státních hmotných rezerv (SSHR), které šéfuje Pavel Švagr. V současnosti tedy vše stojí na dohodě ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví, které rezervám mělo sdělit konkrétní zadání.
Resort zdravotnictví tento týden podle Radiožurnálu uvedl, že státní rezervy musí nejprve zjistit citlivost testů, než nějaké konkrétní nakoupí. Tento požadavek však sklidil kritiku ze strany Babiše, který kvůli tomu Blatnému napsal v úterý vytýkací dopis.
Proč ministerstvo jedná rozdílně?
Ministerstvo pod vedením Blatného vymyslelo, že nákup celkem pěti milionů testů pro školy rozdělí. Jeden milion má SSHR nakoupit podle stejné specifikace, která platila u prvního nákupu pro školy. Má tedy pořídit testy s odběrem z přední části nosu. Zřejmě kvůli tomu, aby část testů přišla brzy.
U zbylých čtyř milionů má Správa státních hmotných rezerv nejprve získat posouzení citlivosti testů od firem, které by byly v tendru osloveny. Znamenalo by to, že by musela čekat, až citlivost testů posoudí nezávislý ústav. Tendr by se tak protáhl.
To se ale nelíbí premiéru Babišovi. „Tento přístup považuji za zcela alibistický, který vlastně nepřispěl k tomu, aby SSHR mohla efektivně a rychle nakoupit antigenní testy podle požadavků vlády, a navíc nerozumím tomu, proč v každém jednotlivém případě jedná ministerstvo zdravotnictví rozdílně,“ napsal v dopise ministrovi premiér s tím, že předpokládá, že citlivost testů resort zdravotnictví posuzuje už ve chvíli, kdy udílí výjimku pro antigenní testy určené pro samotestování.
„Tato činnost je ryze v gesci ministerstva zdravotnictví a mělo by to být součástí prověřování před vydáním výjimky,“ podotkl Babiš a dodal, že takových výjimek už resort vydal přes 500.
Blatný na svém požadavku trvá
Podle webu Seznam Zprávy ale ministr Blatný i přes dopis od premiéra na svém požadavku k nákupu čtyř milionů testů trvá. „Ministerstvo zdravotnictví definovalo technickou specifikaci pro případný nákup antigenních testů do škol a zároveň doporučuje provést nezávislé prověření parametrů testů vybraných zadavatelem jako nejvýhodnější nabídky při splnění podmínek soutěže formou studie analytické citlivosti a limitu detekce těchto testů,“ napsala webu mluvčí ministerstva Barbora Peterová.
Vláda Blatnému ve čtvrtek zadala, aby jeho resort předložil Správě státních hmotných rezerv nové technické požadavky na nákup testů a seznam vhodných sad antigenních testů od konkrétních výrobců určených pro samotestování.
SSHR tak na něj v současnosti čeká. „Nyní je úkolem ministerstva zdravotnictví vybrat testovací sady od konkrétních výrobců, které jsou vhodné pro školáky. Jakmile tento seznam dostaneme, obrátíme se na jejich distributory s poptávkou o co nejrychlejší dodání,“ informoval CNN Prima NEWS Švagr s tím, že celkem půjde o pět milionů kusů těchto samotestů.
Ministerstvo zdravotnictví ale uvedlo, že vybírání konkrétních testů není jeho úkolem. „Ministerstvo zdravotnictví opakovaně upozorňuje, že nákup testů do škol není možné založit na seznamu testů, kterým MZ udělilo výjimku pro uvedení na trh a do provozu pro účel sebetestování, ale na technických specifikacích dodaných SSHR 16. března, a to včetně doporučení provést nezávislé porovnání skutečných parametrů těchto testů institucí, která je k provedení takového porovnání vhodná,“ uvedla Peterová s tím, že takovými institucemi jsou například Státní zdravotní ústav nebo Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky.