Rozhovor s Andrejem Babišem
„Očkování nechceme nařizovat,“ uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou na přikazování Češi alergičtí, proto je chce přesvědčit na příkladech. Opozice však premiérovi vyčítá, že vláda nedostatečně vysvětluje, proč se lidé mají nechat očkovat.
„Nechceme očkování nařizovat. Naši lidé jsou na to alergičtí,“ uvedl Andrej Babiš v Novém dni. Reagoval tak na to, že ve Francii vláda nakázala zdravotníkům, že se musejí nechat očkovat.
Babiš chce lidi přesvědčovat na příkladech. Pomoci mu mají média, celebrity i influenceři. „Například VZP poslala minulý týden dopis všem nad 60 let, tento týden pošle dopis všem pojištěncům nad 18 let. Není to politická záležitost, ale jde o ochranu zdraví nás všech. Chceme se vrátit do normálu, proto musíme na příkladech přesvědčovat všechny, kteří nejsou očkovaní. Myslím, že se to postupně daří,“ řekl premiér.
Babiš se už v lednu snažil dělat kampaň k očkování na sociálních sítích. Pomoci mu měli influenceři Anna Šulcová a Jakub Gulab. Na reklamu bylo vyčleněno půl milionu korun. Kampaň ale sklidila vlnu kritiky. V současné době k očkování existuje kampaň Tečka za koronavirem, která spadá pod ministerstvo zdravotnictví.
Rozvolnění či zpřísnění?
Česko má podle Babiše očkováno 61 procent dospělé populace, cíl je 70 procent. „Děkuji všem, kteří se očkují. To je klíč k tomu, abychom byli úplně svobodní,“ zdůraznil Babiš s tím, že se postupně vracíme do normálního života. „Lidé se mohou volně pohybovat, nejsou téměř žádná omezení. A myslím, že spíš budeme ještě více rozvolňovat,“ uvedl premiér.
Odborníci však varují před mutací delta, která se v Česku rychle šíří. Například epidemiolog Roman Prymula CNN Prima NEWS řekl, že opatření se nejspíše budou zpřísňovat už v srpnu. „Pokud bych měl vybírat opatření, cílil bych je spíš na masové akce než na jiné. Plus například bary nebo noční kluby,“ navrhl.
Imunolog Václav Hořejší se dlouhodobě obává možnosti příchodu takové mutace, která bude schopná obejít očkování. „Kdyby se objevila varianta, která by odolala protilátkám, to by byl průšvih a začínali bychom znovu. Museli bychom hlídat ohniska a držet nakažené na stále stejném počtu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Odborníci se ale shodují, že očkování především celé starší populace je klíčem k tomu, aby Česko předešlo dalším vlnám pandemie.
Další očkování bez registrace
I když je předseda vlády dlouhodobě kritizován za nezvládnutí organizace očkování v Česku, podle něj vakcinace v současné době funguje. „Ve středu ráno otevíráme očkovací centrum bez registrace v Ostravě, pak v Brně. Centra fungují skvěle na Chodově i na hlavním nádraží. V pondělí měl problémy Smíchov, ale od středy tam budeme dodávat vakcínu Pfizer,“ řekl Babiš.
Zájem je podle něj také o vakcínu Johnson & Johnson. „Protože lidé přijdou bez registrace, dostanou jednu dávku a je to vyřízeno,“ vysvětlil.
Někteří lidé si však utahují z toho, že vláda lidi „podplácí“ teniskami a mobilním telefonem za očkování. V centrech se navíc stojí několikahodinové fronty a lidé si stěžují na celkový zmatek v organizaci.
V Česku je navíc stále mnoho lidí, kteří se očkovat mohou, ale nechtějí. Odůvodňují to tím, že nevěří vládě ani odborníkům, kteří jí radí, že nevěří vakcíně nebo že spoléhají na svou imunitu. Opozice proto premiérovi vyčítá, že vláda dostatečně nevysvětluje, proč by se lidé měli nechat očkovat.