Rozhovor s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (zdroj: CNN Prima NEWS)
Došlo k nedorozumění, reagoval v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na slova premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten v úterý na Frekvenci 1 prohlásil, že vakcína proti nemoci COVID-19 od americké firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka nedorazí. Podle Blatného vakcína přijde, ale v omezeném počtu.
„Myslím, že došlo k mírnému nedorozumění. Není to tak, že by žádné vakcíny nepřišly, aspoň tuto informaci já nemám. Nicméně dochází tak jako u řady dalších vakcín k omezením, o kterých bohužel členské státy Evropské unie dopředu neví. Často dojde ke změnám v průběhu krátké doby. Nějakým způsobem na ně musíme reagovat, takže to není tak, že by vakcína nepřišla, ale je to tak, že budou její počty omezené,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Jan Blatný.
Blatný: Do Velikonoc musí být připraven nový PES, pak bychom mohli rozvolňovat
Do Velikonoc musí být připravený nový systém rozvolňování, systém se bude nejspíš nadále jmenovat PES, řekl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj by se potom mohla začít protiepidemická opatření rozvolňovat.
Reagoval tak na slova premiéra Babiše, který v úterý prohlásil, že Česko v dubnu vakcínu od Johnson & Johnson nedostane. „Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude, ani CureVac. Dostaneme Pfizer/BioNTech, Modernu, AstraZenecu. Ta však snížila počet dodávek. Je to ale velká nejistota, těžko se to plánuje,“ řekl v úterý Babiš Frekvenci 1.
Vládní představitelé z jednoho hnutí tak opět nemohou najít shodu. Vakcína od firmy Johnson & Johnson měla být podle původních vyjádření Blatného dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Česko má objednány celkem dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny. „Již v dubnu budou do ČR dodány vakcíny pro desítky tisíc osob. Očkovat je budou přímo praktičtí lékaři a přímo jim bude zavážená,“ řekl dříve ministr Blatný.
Do unie měly v dubnu směřovat celkem tři miliony dávek vakcín proti koronaviru, v květnu pak 13 milionů a v červnu 39 milionů. Blatný CNN Prima NEWS řekl, že doufá, že v dubnu budou v Česku vyočkovány tři miliony dávek.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zhruba před dvěma týdny doporučila podmínečnou registraci vakcíny od americké firmy Johnson & Johnson v zemích EU. V unii už je povoleno použití vakcín proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Počítá také s dodávkami látek od firem CureVac nebo Sanofi.
Babiš poslal Blatnému několik vytýkacích dopisů
Není to první neshoda premiéra a ministra zdravotnictví. Babiš v poslední době poslal ministru Blatnému několik vytýkacích dopisů. Jeden byl kvůli tendru na testy proti covidu do škol, v dalším mu podle Lidovek.cz vytýká, že nemocnice nebyly včas a řádně informovány o léčivech s protilátkami proti koronaviru, což premiér označil za Blatného „manažerské selhání“.
Dopis podle serveru končí apelem, aby se taková situace neopakovala. V dalším dopise má Babiš kritické poznámky ke strategii boje proti rakovině. Premiér mimo jiné odmítá Blatným navrhovaný název programu onkologické prevence a žádá investice do modernizace Státního zdravotního ústavu.
Nejsme fanatičtí rozvolňovači. Vláda má u opozice šanci s nouzovým stavem
Vláda možná najde u části opozice podporu pro prodloužení nouzového stavu. Některé opoziční strany jsou ochotné s premiérem Andrejem Babišem (ANO) handlovat. Nouzový stav by však nepodpořili o celých 30 dnů, jak chce vláda, ale například pouze přes Velikonoce.
Blatný otočil, už je pro odložení druhé dávky vakcíny
V půlce března byli Babiš a Blatný ve střetu i kvůli prodloužení intervalu mezi jednotlivými dávkami vakcín. „Odborně dobré, ale znamenalo by to dávat třeba jinou první dávku, což nemůžeme udělat. Pod toto razítko nedám a problém očkování bychom tím jen oddálili,“ řekl v březnu poslancům na zdravotnickém výboru Blatný.
Postavil se tak proti doporučení Babiše i dalších odborníků. K tomu, aby prodloužení intervalu resort zdravotnictví zvážil, Blatného vyzval Babiš po konzultaci s novým poradním orgánem, který vede epidemiolog z IKEM Petr Smejkal. „Mohli bychom naočkovat první dávkou podstatně víc občanů. Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr,“ argumentoval před dvěma týdny Babiš.
Blatný ale ve středu otočil, ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že jeho záměrem je vyhovět odbornému požadavku a že to chce udělat tak, aby to pro občany i pro očkovací centra bylo co nejméně matoucí a složité. „Posunout o něco druhou očkovací dávku tam, kde co nejdříve potřebujeme proočkovat co nejvíce lidí, a to my opravdu potřebujeme, je jednoznačně na místě,“ řekl ministr s tím, že se lidé vůbec nemusí bát, že by je první dávka neochránila.
Už po dvou týdnech podle Blatného dává více než 80procentní ochranu před závažným projevem onemocnění. „A to je hodně. Řada vakcín nemá něco takového ani po dvou dávkách,“ podotkl zároveň ministr zdravotnictví.
Došlo k dalšímu nedorozumění mezi premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným Zdroj: ČTK
Došlo k dalšímu nedorozumění mezi premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným Zdroj: ČTK