Umělá inteligence může být pomocí i hrozbou
Nečekaný chaos, který ovlivní budoucnost umělé inteligence. Tak technologický svět komentuje náhlé odvolání (a poté i bizarně náhlý návrat) Sama Altmana z čela projektu OpenAI – člověka, který disponuje zkušenostmi a vědomostmi o „počítačových mozcích“ jako snad nikdo jiný na světě. Altman se nikdy netajil tím, že by rád hnal vývoj umělé inteligence kupředu a ve velkém stylu. Podle mnohých byl vždy megaloman, což mohlo u mnohých členů představenstva OpenAI vyvolat obavy z toho, aby se honba za vylepšováním ChatGPT nevymkla kontrole.
Na počátku všeho byla nenápadná páteční porada. Představenstvo neziskové organizace OpenAI, která stojí za vznikem chatbota ChatGPT a klade si za cíl vytvořit bezpečnou a prospěšnou umělou inteligenci, nejprve povýšilo technickou ředitelku Miru Muratiovou. Následně jedním dechem oznámila vyhazov Sama Altmana, spoluzakladatele celého projektu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: IT není jenom pro chlapečky, říká Bartoš. Bez umělé inteligence zůstaneme montovnou, dodal Pavel
Důvod? Neznámý. Představenstvo konkrétnější vysvětlení nezveřejnilo a vytvořilo tak prostor pro spekulace. Někteří tvrdí, že jde o výsledek ideologického boje největších technologických hlav Silicon Valley – spoluzakladatelem OpenAI je ostatně i miliardář Elon Musk. Několik insiderů podle americké CNN poukazovalo také na mocenské napětí uvnitř organizace. Jiní zase tvrdí, že se nezisková iniciativa odtrhla od původního záměru vyvinout mimořádně efektivní, ale neškodnou umělou inteligenci – takovou, jež by svým fištrónem z jedniček a nul třeba časem nezahubila lidstvo.
Drahé volání v Česku? EU navrhuje řešení, podle europoslanců je ale moc socialistické
Evropská unie možná přijde s řešením, jak dosáhnout levnějších tarifů. Ve hře je zavedení jednotné sítě 5G. Europoslanci ale říkají, že jde o socialistické řešení. A pokud bude podle ekonomů chybět konkurenční prostředí, budou ceny držet nahoře velcí operátoři.
Tím ale drama kolem Altmana ani zdaleka neskončilo. Stovky zaměstnanců začaly vyhrožovat výpovědí, pokud se guru umělé inteligence nevrátí zpět do vedení OpenAI. Agentury Bloomberg a Reuters dodávají, že představenstvo po obří porci kritiky vedlo s Altmanem jednání o možné opětovné spolupráci. Ta nakonec nastane – vrátí zpět na své křeslo generálního ředitele. A v představenstvu nejspíše začnou čistky. Puč zkrátka neuspěl.
Než se tak stalo, Microsoft pohotově zareagoval a hodil Altmanovi laso, aby vedl interní výzkumný tým na AI a zužitkoval dosavadní bohaté zkušenosti v dresech amerického technologického giganta. Ostatně už nyní Microsoft nalil do OpenAI nemalé peníze a vidina vývoje vlastní umělé inteligence „na domácí půdě“ byla bezesporu hodně lákavá.
Poněkud komický byl fakt, že petici za návrat vyhozeného šéfa OpenAI podepsala také nejen čerstvě povýšená Mira Muratiová, ale také spoluzakladatel projektu Ilja Sutskever. Ten měl podle některých zdrojů americké CNN vést kampaň za Altmanovo odvolání. V pondělí se veřejně omluvil za svou roli v celém chaosu.
Staronový šéf společnosti OpenAI Sam Altman Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Bylo čistě na Altmanovi, kterým směrem se nakonec vydá. Mnozí analytici měli jasno – ať už by šel kamkoliv, ovlivnilo by to vývoj umělé inteligence na roky dopředu. V současnosti patří k nejvlivnějším osobnostem na poli AI.
Google začne mazat miliony osobních účtů i s e-maily. Koho se to týká a na co si dát pozor?
Společnost Google začne od začátku prosince promazávat osobní účty podle nových pravidel o neaktivních uživatelích. V ohrožení jsou nejen miliony gmailových účtů, ale také veškerý obsah v dalších aplikacích, jako jsou Disk, Dokumenty, Kalendář, Meet nebo Fotky Google. Jak se čistky vyvarovat a na co si dát pozor, upozorňuje magazín Forbes.
Pokud by dal přednost nabídce Microsoftu, pod jeho taktovkou (a s téměř neomezenými finančními zdroji) by nejspíše zvládl za relativně krátkou dobu vytvořit obstojné nástroje umělé inteligence. Takové, které hravě překonají cokoliv, co doposud vytvořil v čele OpenAI. Pokud by navíc došlo k odlivu zaměstnanců, pro ChatGPT a další na něj navázané služby by to znamenalo velký hřebík do rakve. I těm ostatně microsoftí šéf Satya Nadella přislíbil azyl.
Honba za superinteligencí, která předčí člověka
Fiasko v OpenAI poukázala také na jistý ideologický spor mezi Altmanem a některými vysokými představiteli zmíněné technologické neziskové organizace. Ačkoliv prozatímní generální ředitel OpenAI Emmet Shear popřel, že by důvodem Altmanova vyhazovu byly nějaké konkrétnější neshody ohledně bezpečnosti vývoje AI, už dříve se měli zaměstnanci firmy střetnout na tématu „nekontrolovatelné superinteligence“. V praxi by šlo o AI, která by dosáhla úrovně lidské úrovně, ale díky získaným vědomostem by se neustále analyzovala a zdokonalovala – a to šílenou rychlostí.
Možná až do té míry, kdy by disponovala veškerým dosavadním lidským věděním, rychlostí blesku by je dokázala zprostředkovat či využít v praxi. Jestli vývojáře zpravidla něco děsí, tak moment, kdy jejich tvorba žije vlastním životem.