reklama

Pravda o omikronu: Lidé s covidem plní nemocnice v USA i Británii. Co čeká Česko?

Státy po celém světě společně s vědci sbírají stále více dat o koronavirové variantě omikron, která se podle prvotních odhadů šíří v populaci ještě rychleji než varianta delta. Dokládat to mohou i čísla nakažených z posledních dní, rekordní přírůstky totiž zaznamenalo přes deset zemí. V USA a Británii se už zvedají i čísla hospitalizovaných, co může čekat Česko?

reklama

Velká Británie, Dánsko, Itálie, Švýcarsko, Francie. To jsou jen některé ze zemí, které v minulém týdnu zaznamenaly největší denní přírůstky nakažených od začátku pandemie. V zemi galského kohouta dokonce denní průměr překročil hranici 100 tisíc infikovaných. Informoval o tom list The New York Times.

Na vině může být chladné počasí, vánoční oslavy či právě nejnovější koronavirová varianta omikron, která se loni v listopadu začala šířit z Jihoafrické republiky. Zatímco v africké zemi už hlásí, že omikronová vlna je pryč a v kontextu hospitalizací tato varianta není tak nebezpečná jako delta, v Evropě a USA už jsou skeptičtější.

Prozatím není jednoduché vyčíst, do jaké míry se na koronavirové situaci v Evropě podílí právě omikron. Jisté ale je, že čísla nakažených i hospitalizovaných ve většině zemí Starého kontinentu rostou. Česko je v tuto chvíli světlou výjimkou.

Počty lidí v nemocnicích stoupají

Na začátku prosince leželo v britských nemocnicích s covidem zhruba 7 000 lidí, o měsíc později už jich je přes 12 tisíc. Meziměsíční nárůst hospitalizovaných koronavirových pacientů je vysoký též ve Francii (nárůst 9 000 lidí) či Itálii (nárůst 6 000).

Další evropskou zemí, která se často skloňuje s šířením varianty omikron, je Dánsko. Tam na začátku prosince evidovali denní přírůstky kolem 5 000, prvního ledna už to bylo 20 tisíc. Covidové hospitalizace v zemi ale nijak dramaticky nerostou, v tamních nemocnicích leží s koronavirem zhruba 600 lidí. Vyplývá to z údajů webu Our World in Data.

Čeká Česko americký scénář?

Vzrůstající trend infikovaných i hospitalizovaných vnímají i v USA. Denní přírůstky nakažených tam atakují hranici 300 tisíc lidí. V nemocnicích je zhruba 90 tisíc lidí, o měsíc dříve to bylo 53 tisíc. Ani v jedné z výše zmíněných zemí ale zatím není situace ve zdravotnických zařízeních tak špatná jako na začátku minulého roku.

Kritický dopad omikronu se ale může podle expertů naplno projevit v zemích včetně Česka v průběhu ledna. Myslí si to mimo jiné i epidemiolog Rastislav Maďar, který tak usuzuje z vzrůstajícího počtu hospitalizací ve státě New York.

Jeho obavy sdílí i biochemik Zdeněk Hel. „Právě jsem ve státě New York a běží to tady dříve nikdy nevídaným způsobem. Pozitivních případů v našem okolí prudce přibývá,“ napsal na Twitter.

Neusnout na vavřínech radí i exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Myslím si, že v prvních dvou týdnech nového roku dojde k prudkému nárůstu. Bylo by divné, kdyby to tak nebylo,“ varoval CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama