Banán za 35 centů se v rámci díla prodal za miliony. Prodejce ovoce se rozplakal

Banánové dílo Maurizia Cattelana se v Art Basel Miami prodává za 120 tisíc dolarů.

Nejdražší banán světa

Banán, který se jako součást díla italského umělce Maurizia Cattelana prodal za 6,2 milionu dolarů, stál před aukční síní 35 centů. Prodejce slavného kusu ovoce – čtyřiasedmdesátiletý přistěhovalec Shah Alam – se prý rozplakal, když se o částce dozvěděl. Informoval o tom web The New York Times.

Ve stánku s ovocem na manhattanské Upper East Side prodává čtyřiasedmdesátiletý přistěhovalec Shah Alam denně desítky banánů po 35 centech za kus nebo čtyři za dolar. Pracuje na dvanáctihodinové směny a před aukční síní Sotheby's dělá s levným ovocem slušný byznys, zatímco uvnitř se prodává umění za miliony.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nákupní šílenství Black Friday. Kde se slevová akce vzala a kam ji posunuly obchody v Česku?

Minulou středu však pan Alam prodal banán, který se o chvíli později vydražil jako součást díla absurdního umění, jež získal podnikatel s kryptoměnami Justin Sun, a to za 5,2 milionu dolarů plus více než milion dolarů na poplatcích aukční síně (v přepočtu dohromady za více než 136,4 milionu českých korun).

Hrdina Pragana a bestie z Caroliny. Nečas vede produktivitu NHL a je hokejovou senzací

Kdo v létě očekával, že po odehrání čtvrtiny základní části NHL bude lídrem kanadského bodování Connor McDavid, Nathan MacKinnon, Nikita Kučerov nebo snad David Pastrňák, šeredně se mýlil. Produktivitě prestižní kanadsko-americké hokejové ligy vládne Martin Nečas. Hrdina z letošního zlatého turnaje v Praze předvádí nadále skvělé výkony i v Carolině Hurricanes. Osobu 25letého útočníka nyní vášnivě probírá celý hokejový svět.

Několik dní po prodeji se pan Alam, když v dešti na York Avenue a East 72nd Street odlamoval banány z trsů, od reportéra The New York Times dozvěděl, co se s ovocem stalo. Když se dozvěděl prodejní cenu, rozplakal se. „Jsem chudák,“ řekl 74letý Alam a hlas se mu zlomil. „Nikdy jsem takové peníze neměl, nikdy jsem takové peníze neviděl,“ dodal.

Cesta banánu od stánku s ovocem k uměleckému dílu začala v roce 2019, kdy jej umělec Cattelan poprvé vystavil na mezinárodním veletrhu umění Art Basel Miami Beach. Konceptuální dílo ve třech edicích s názvem „Komediant“ je implicitní senzace absurdity světa umění. Přiložen je k němu podrobný návod pro majitele, jak přesně banán připevnit páskou, a povolení k jeho obnově, když shnije (Cattelan koupil původní banány v miamském obchodě s potravinami, jak uvedl v rozhovorech).

Každá edice se v Miami prodala za 120 až 150 tisíc dolarů. Jeden z performerů na výstavě strhl banán ze zdi, oloupal ho a snědl. Cattelana potěšila následná debata o tom, co přesně je umění a jak se oceňuje. Minulou středu se tyto otázky z doby před pěti lety zdály být kuriózní. Nabídka na položku číslo 10 – banán pana Alama připevněný ke zdi stříbrnou páskou – začínala na 800 000 dolarech (přes 17,5 milionu korun). Během pěti minut sedm zájemců vyhnalo cenu nad 5 milionů dolarů.

Umělec nedostal za prodej v Sotheby's, který se uskutečnil jménem nejmenovaného sběratele, žádnou odměnu, ale v e-mailu uvedl, že je přesto nadšený cenou, kterou dílo vyneslo. „Upřímně řečeno, cítím se fantasticky,“ napsal pan Cattelan. „Aukce proměnila to, co začalo jako prohlášení v Basileji, v ještě absurdnější globální podívanou. Tímto způsobem se dílo stává sebereflexí: Čím vyšší je cena, tím více posiluje svůj původní koncept,“ uvedl.

Justin Sun, který dílo koupil, se na sociální síti X pochlubil svou novou uměleckou akvizicí a oznámil, že ji plánuje v pátek sníst. Jak napsal, je poctěn, že se může stát „hrdým majitelem“ banánu. „Věřím, že toto dílo bude v budoucnu inspirovat další úvahy a diskuse a stane se součástí historie.“

Karina Sokolovskyová, mluvčí aukční síně Sotheby's, potvrdila, že banán byl v den prodeje zakoupen z vozíku, kde Shah Alam pracuje. On sám si na prodej extra speciálního ovoce konkrétně nevzpomíná. Alam, vdovec z bangladéšské Dháky, byl státním úředníkem, než se v roce 2007 přestěhoval do Spojených států, aby byl blíže jednomu ze svých dvou dětí, konkrétně provdané dceři, která žije na Long Islandu. Řekl, že jeho domovem je sklepní byt s dalšími pěti muži v Parkchesteru v Bronxu. Za svůj pokoj platí nájem 500 dolarů měsíčně. Jeho směny u stánku s ovocem trvají 12 hodin, čtyři dny v týdnu; za každou hodinu na nohou, za každého počasí, mu majitel platí 12 dolarů. Jeho angličtina se omezuje hlavně na ceny a názvy zboží – jablka, tři za dva dolary; malé hrušky, jeden dolar za kus.

„Ti, co to koupili, co je to za lidi?“ ptal se Alam. „Copak nevědí, co je to banán?“ dodal. Justin Sun prostřednictvím e-mailu uvedl, že ho Alamova odpověď dojala a že „jeho roli v tomto uměleckém díle nebere na lehkou váhu“. „Jeho reakce vyzdvihuje... Je to dojemná připomínka... nepřehlédnutelná.“ Podobně se vyjádřil i autor. „Reakce prodavače banánů mě hluboce dojala a podtrhuje, jak může umění rezonovat nečekaným a hlubokým způsobem. Umění však ze své podstaty neřeší problémy – kdyby je řešilo, byla by to politika,“ uvedl Cattelan.

Pro Alama se od doby, kdy prodal banán, mnoho nezměnilo. Ve stánku s ovocem jsou to stále čtyři banány za dolar, tedy 24,8 milionu banánů za 6,2 milionu dolarů. Po zveřejnění článku na webu The New York Times ale Justin Sun zareagoval. „Jako poděkování panu Shahovi Alamovi jsem se rozhodl koupit 100 tisíc banánů z jeho stánku. Tyto banány budou prostřednictvím jeho stánku zdarma distribuovány do celého světa. Nejde jen o jedinečnou událost, ale také o oslavu krásného spojení každodenního života a umění. Doufám, že toto gesto pomůže sdílet význam tohoto zvláštního uměleckého příběhu s více lidmi,“ napsal na sociální síti X.

„Doufám, že tato iniciativa přiblíží jeho příběh širšímu publiku, a těším se, že jednoho dne budu moci osobně navštívit jeho stánek s ovocem a znovu mu vyjádřit svůj vděk,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Málem jsem zemřel, ozval se Tyson po zápase s Paulem: I když jsem prohrál, slavím výhru

Tagy:
banán ovoce dolar umění aukce USA Alamo aukční síň Sotheby's umění a zábava umění, kultura, zábava a média produkty a služby ekonomika, obchod a finance prodejní kanály Justin Sun Shah Alam