Barbora Malíková je česká atletka, která se věnuje běhu. Na olympijské hry v Tokiu odjela Českou republiku reprezentovat na trati 400 metrů. Mistryně světa v atletice do 17 let se dostala do povědomí veřejnosti nejen svými excelentními sportovními výkony, ale i nedávnou kritikou poměrů v české atletice.
Barbora Malíková (19), 400 metrů
- Disciplína: 400 metrů
- Datum a místo narození: 30. prosince 2001, Opava
- Výška a váha: 171 cm, 60 kg
- Stav: svobodná
- Klub: Sokol Opava
- Trenér: Jana Gellnerová
Barbora Malíková ve svých patnácti letech vyhrála roku 2017 mistrovství světa v atletice do 17 let na trati 400 metrů a stala se tak nejmladší vítězkou na této trati a v této kategorii. Následující rok zvítězila na mistrovství Evropy v atletice do 17 let.
Zimní olympiáda 2022
S časem 51,65 je držitelkou českého juniorského rekordu na trati 400 metrů, s časem 2:03,14 českého dorosteneckého rekordu na trati 800 metrů. Běh na 300 metrů zvládla též v rekordním dorosteneckém čase, a to za 37,86 vteřin. Jedná se také o čtvrtý nejlepší čas ve světových tabulkách závodnic do 20 let.
Kritika poměrů v české atletice
Barbora Malíková před olympiádou zkritizovala poměry v české atletice. Na Instagramu se vypsala poté, co na mistrovství Evropy do 23 let v Tallinnu navzdory svým problémovým achilovkám čelila tlaku, aby běžela i rozběh štafety. Za krajankou Ladou Vondrovou vybojovala stříbro v individuálním závodu na 400 metrů a tvrdí, že zátěž dalších dvou běhů za den už by její tělo zřejmě nevydrželo.
„Co je moc, to je příliš, podkopávat nohy si nenechám. Teď ten letitý hrnec překypěl, i když bublal už dýl. Myslela jsem si, že atletika je spravedlivý, krásný sport, kde politiky je poskromnu. Poslední dobou vnímám opak, atletika jako taková mě neskutečně naplňuje, ale cirkus okolo mi přijde větší a nenávistnější, i když mám úspěch (a nebo hlavně proto?),“ napsala.
Stěžovala si, že lidé kolem atletiky neberou ohledy na zdraví závodníků. „Ti, co by měli mít radost, tak po vás chtějí hned víc a víc, přes zranění, přes mrtvoly. Stojíte si za svým? Slýcháváte automaticky pomluvy (…ne od sportovců a ano, ihned poté, co jim přispějete stříbrnou plackou v individuální disciplíně na ME U23),“ vyprávěla.
„Já se atletikou především chci bavit, chci být pořád ten človíček, který vidí ty krásy královny sportu. Neničte mi to. Ještě nejsem profesionální atlet, aby to bylo mé zaměstnání, má povinnost jít nejvíc startů, co umím,“ napsala dále.
„MOC dobře víte, že mé achilovky byly rády, že přežily individuální finále – čtvrtý den běhání v kuse, prostě, že jít ještě v pátém dni jak rozběh, tak finále nepřipadá v úvahu, pokud nechci sakra riskovat své zdraví a celou sportovní kariéru kvůli štafetě. Odrovnala bych se, ale vy jste řekli, že to nevadí? Že toto je můj vrchol a mám se snažit? Prosím? NEJSEM HADR, se kterým můžete zametat a dělat si, co chcete,“ rozčilovala se vítězka mládežnické olympiády z roku 2018, která po olympijských hrách odletí studovat a trénovat do Spojených států amerických. Do rozběhu nakonec nenastoupila a ve finále pak v cílové rovince dotáhla české kvarteto ke zlatu.
Malíkovou podpořily hvězdy české atletiky. Například dvojnásobná mistryně světa na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, která má s bolavými achilovkami bohaté zkušenosti. „Baru, skvěle napsané. Drž se, jdi si za svým a nenech si do toho nikým kecat. Nikdo nejde tvou cestou a všichni tě odkopnou, až se ti nebude tolik dařit. (...) Já už jsem takhle „problémová“ několik let a ty musíš být silná a všemu čelit, pak to někam dotáhneš,“ napsala do komentáře.
Přidal se i český koulařský rekordman Tomáš Staněk. „Naprostý souhlas, v poslední době mi přijde, že bychom si všichni měli sednout na prdel ze štafet. Přitom je to jen vláček, díky kterému se lidé, kteří by se na velkou akci nedostali, takto dostanou a biti jsou nejvíc právě ti její tahouni, pokud se jim start náhodou nehodí z jakéhokoliv důvodu,“ uvedl.