Bartoň: Dotující Německo by mělo skončit u Evropského soudu. Popírá základní myšlenku unie

Petr Bartoň

Co na to vaše peněženka, Pavel Peterka, Petr Bartoň - 13.11. v 17:55

Německo, které vše dotuje, už by měl někdo dát k Evropskému soudu, uvedl v pondělním vysílání CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň. Země totiž podle jeho slov popírá základní myšlenku Evropské unie o jednotném trhu.

Zatímco v Česku panují obavy z dopadu růstu regulované části ceny elektřiny a znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje na spotřebitele, německá vláda se rozhodla jít opačným směrem a zavádí opatření na podporu podniků. Navíc je třeba poznamenat, že německé firmy neplatí ani onen poplatek za obnovitelné zdroje.

ČTĚTE TAKÉ: Fialovo srovnávání nutell? Není to tak zlé, míní ekonom. Popsal trik zdejších obchodníků

Podle ekonoma se však nejedná o úplně férové jednání. „Myslím, že by měl už někdo dát Německo konečně k Evropskému soudu, protože popírá základní myšlenku Evropské unie, která byla vystavena na tom, že tady bude jednotný trh. A samotná unie vznikla právě na potírání státních dotací,“ upozornil.

Ekonomika se podle vlády propadne více, než se čekalo. Může za to inflace, říká Stanjura

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky, hrubý domácí produkt (HDP) podle něj klesne o 0,5 procenta. V srpnové prognóze předpokládalo pokles o 0,2 procenta. Důvodem zhoršení je slabší spotřeba domácností v důsledku vysoké inflace, řekl v pátek novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Průměrnou inflaci letos ministerstvo očekává ve výši 10,8 procenta. Deficit veřejných financí by měl letos dosáhnout 3,6 procenta HDP oproti loňským 3,2 procenta.

Znevýhodněné bude podle Bartoně nejen Česko, ale i další státy. „Nikdo nemá šanci proti Německu, nejsilnější ekonomice, pokud se ona rozhodne něco dotovat,“ zdůraznil.

Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka tvrdí, že na konkurenceschopnost nemůžeme pohlížet pouze z hlediska ceny elektřiny. „My například ve srovnání s Německem máme levnější práci, půdu a je tu řada dalších konkurenčních výhod,“ oponoval.

Peterka současně upozornil, že Česko na podporu firem nemá rozpočet a muselo by si půjčovat miliardy, které by zaplatili daňoví poplatníci. „Fungovalo by to tak, že se budou miliardy transferovat z peněz běžných lidí do kapes obrovských firem, podnikajících v odvětví, která mají nějaká rizika jako například výkyv cen vstupních surovin,“ upozornil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Beznaděj vlády, musíme ubrat zelené šílenství. Šolíchat na povrchu nestačí, říká Klaus

Tagy:
Německo Evropská unie Petr Bartoň konkurence Evropský soud Pavel Peterka ekonomika energetika dotační politika