360°, Ivan Bartoš - 13.7. v 21:21
Před volbami do Poslanecké sněmovny se lídři Pirátů a STAN díky společné koalici dost sblížili. Ivan Bartoš (Piráti) v letním speciálu 360° prozradil, že aktuálně už na společná setkání s Vítem Rakušanem (STAN) nemají tolik času. Rakušan se podle něj často nedostane ani z práce v Praze za rodinou do Kolína a oba se snaží trávit maximum času se svými rodinami. Šéf Pirátů rovněž poodhalil, jaký má vztah k oblekům a jak jeho práce ovlivňuje celou rodinu.
Do sněmovních voleb šli Piráti a Starostové v koalici. PirSTAN však od loňského podzimu řeší nepříjemné kauzy. Zatímco před volbami byli terčem kritiky zejména Piráti, nyní se problémy týkají spíše Starostů. Ať už se jedná o stáž 1. místopředsedy STAN Jana Farského, který musel rezignovat na mandát poslance, nebo nechvalně známou korupční kauzu Dozimetr. Vztah lídrů se však na rozdíl od spolupráce stran nijak nezměnil, tvrdí Bartoš.
„Se začátkem války na Ukrajině máme velmi málo času na to, trávit svá volna s rodinami společně,“ přiznal šéf Pirátů, který se před rokem netajil tím, že se ve volném čase scházeli i s rodinou Víta Rakušana. Společně chodili s dětmi do parku, jejich manželky se přátelí a několikrát podnikli i výlety do přírody.
Chvíle s rodinou nám nikdo nevrátí
„V létě minulého roku šly rodiny Rakušanů a Bartošů například na turistickou túru. Na to nyní není tolik času. Když se s Vítkem bavím, tak se často nedostane ani domů do Kolína z Prahy, kdy musí být v práci pozdě do noci. Oba se snažíme každou chvíli, kterou můžeme strávit s rodinami a dětmi, využít. To už nám poté nikdo nevrátí,“ podotkl.
Právě skloubit čas s rodinou a práci politika, potažmo předsedy strany a ministra, je pro Bartoše mnohdy náročné. „Lidé jsou dedikováni k tomu, že pokud to chtějí dělat, tak je to občas na úkor rodiny. Vždy byla práce politika na úkor volného času. I v době, kdy Piráti nebyli ve Sněmovně, jsem chodil do civilní práce a politice se věnoval ve volném čase,“ poznamenal.
„Máme slib, který jsme lidem dali. Před třinácti lety jsem si stanovil cíle. A i když jsem na své cestě k některým ještě nedospěl, tak práci budu dělat do doby, dokud mi bude dávat smysl. Doba je zlá, ať už kvůli energetice, nebo válce na Ukrajině,“ dodal s tím, že oceňuje lidi, kteří se nestarají pouze o své blízké, ale dělají něco i pro celou společnost.
„Právě to dělá společnost soudržnou a mnohdy i odolnou vůči krizím. Semknutost je právě schopnost lidí vykročit z komfortní zóny. Nepřijde mi, že bych dělal něco speciálního. Chci určitou změnu v životě pro sebe, své děti a lidi kolem mě. Proto se k tomu ve svém produktivním věku snažím sám nějak přispět,“ vysvětlil svou motivaci v politice.
Práci si domů nosím v hlavě
S funkcí ministra pro místní rozvoj Bartoš přiznává, že mu přibyla práce. Domů si ji nosí jen v hlavě. „Snažím se raději domů přijít pozdě, než bych si krátkou chvíli, kterou mám večer s rodinou, nechal narušovat prací. Je běžné, že se mi práce protáhne do 22. hodiny, ještě když se k tomu věnujete stranickým věcem,“ podotkl předseda Pirátů.
Pracovní úkoly se ale snaží dokončit v kanceláři. „Aby, když přijdu domů, jsem se mohl skutečně pobavit s manželkou, s dcerou nebo si pohrát s Bertíkem. Snažím se to tlačit tak, aby mi práce do života nezasahovala,“ pokračoval otec dvouletého Bertrama.
Přesto přiznal, že se politika doma běžně řeší. „Manželka (Lydie Franka Bartošová, pozn. red.) je politička, takže samozřejmě politiku řešíme. S tím jsme do toho ale šli. Nikdo však nepředpokládal, jakým směrem se věci po 24. únoru začnou ubírat,“ doplnil s odkazem na začátek ruské invaze na Ukrajinu.
V čem jsou Češi upjatí?
Kromě práce se zejména u Bartoše řeší veřejně také vizáž – charakteristické dredy i oblékání. Před volbami se proto objevily i informace, že vyměnil tričko a džíny za oblek, aby lépe působil.
„V civilu chodím v běžném oblečení normálně. Když jednala Sněmovna a Piráti byli ještě v opozici, tak jsem na jednání chodil klasicky v kvádru. Přesto mě překvapila reakce některých medií před volbami, že ‚Bartoš sundal svetr nebo mikinu a oblékl kvádro‘,“ vzpomněl. Někteří dokonce tvrdili, že se Bartoš snaží „působit dospěle“.
Jak však zdůraznil, je mu 42 let. „Nemyslím, že dospělost je v tom, jak se kdo obléká. Když se mohu setkat s kolegy z Evropy a jedná se o neformální akt, tak i ministři chodí ve více volnějším oblečení. Například si vezmou pouze kalhoty a košili. Někdo si oblékne pod sako triko. Myslím, že v tomto je Česká republika trochu upjatá. Když se jedná o důležité jednání, tak si samozřejmě vezmu i kravatu,“ pokračoval.
„Někdo do Sněmovny dokonce chodil v maskáčích. To mi nepřijde adekvátní, ale každý člověk nějak cítí, jaká událost si vyžaduje jaký typ oblečení,“ uzavřel téma vhodnosti některých outfitů.