V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.
Vital Šyšov, který pomáhal Bělorusům prchajícím před represemi z vlasti, byl nalezen oběšený v parku v Kyjevě. Ukrajinské úřady vyšetřují i možnost, že byl zavražděn. Co si o celé záležitosti myslíte?
Myslím si, že to je pokračování politického teroru, k němuž dochází v Bělorusku. Jde o eskalaci a rozšíření agresivního jednání běloruského režimu do zahraničí. Je to charakteristické chování diktátorských režimů, ke kterým patří i ten Lukašenkův. Snaží se dokázat svou sílu prostřednictvím likvidace svých politických oponentů v zahraničí.
Proč právě Šyšov?
Šyšov se účastnil různých politických akcí na Ukrajině. Aktivně komunikoval s ukrajinskými politiky. Podporoval běloruské emigranty. Cílem byla význačná osoba, jehož vražda by měla ohlas.
Co by vraždou chtěl běloruský režim dokázat?
Pokud budeme předpokládat, že za tím stojí běloruský režim, tak hlavním cílem je zastrašení běloruské exilové komunity. Je to Lukašenkův signál diaspoře, že jakákoliv aktivita může mít takové následky.
Proč Bělorusové utíkají právě na Ukrajinu?
Poslední dobou je Ukrajina hlavním útočištěm většiny běloruských publicistů, analytiků a politických aktivistů, protože hranice s ní je méně chráněná než například hranice s Polskem. Ukrajina se stala dalším centrem informačního tlaku na běloruský režim.
Říkáte, že Ukrajina je novým místem k tlaku na Lukašenkův režim. Mohou se tam ale běloruští aktivisté cítit v bezpečí?
Ukrajina je z hlediska bezpečnosti velmi nestabilní. V zemi pravidelně dochází k politicky motivovaným vraždám. Za zmínku stojí například vražda běloruského novináře Pavla Šeremeta (Šeremet byl zavražděn bombou nastraženou v autě v červenci 2016, pozn. red.), která nebyla stále vyšetřena. Aktivita běloruských a ruských tajných služeb byla na Ukrajině vždy vysoká. To je také důvod, proč k první politické vraždě došlo právě na Ukrajině a ne třeba v Polsku nebo Litvě, kde jsou silné běloruské diaspory.
Nepochybuji o tom, že v případu bude nalezena ruská stopa
Byla to operace výlučně běloruského režimu? Nemohlo být do vraždy Šyšova zapleteno Rusko?
Víme, že takové významné operace proti běloruské opozici a představitelům běloruského demokratického hnutí se za poslední půlrok prováděly s pomocí ruských tajných služeb. Jde třeba o zatčení právníka Jurije Zenkoviče a politologa Alexandra Feduty v Moskvě. Běloruská tajná služba KGB na operaci pracovala s ruskými tajnými službami. To samé platí také o vynuceném přistání letounu Ryanair s aktivistou Ramanem Pratasevičem. Proto je jen otázkou, jakou roli v situaci se Šyšovem sehrála ruská rozvědka. Nepochybuji o tom, že v případu bude nalezena ruská stopa. Rusko má nejen zájem na udržení Lukašenkova režimu, ale také na jeho mezinárodní izolaci. Moskva proto asistuje v jakýchkoliv operacích, které vyvolají napětí okolo Běloruska.
Může mít smrt Šyšova souvislost s výročím protestů proti Lukašenkovi po prezidentských volbách? To připadá na 9. srpna.
To si netroufám potvrdit. Organizace takové vraždy si vyžaduje čas a přípravu. To ví každý čtenář špionážních románů. Vrahové zpravidla volí vhodný okamžik, nikoliv konkrétní datum.
A může případ souviset se skandálem s běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou na olympiádě v Tokiu, kterou vedení běloruské reprezentace chtělo proti její vůli poslat domů z politických důvodů?
Pozornost médií je soustředěna na Cimanouskou. V jistém smyslu to může zmírnit reakci na vraždu Šyšova. Na jednu stranu běloruský režim chtěl ukázat svou sílu a neomezené prostředky v boji s oponenty. Na druhou stranu může mít zájem na tom, aby to ve světových médiích nemělo takový ohlas. Proto Lukašenkův režim mohl využít skandál s Cimanouskou. Ale to jsou pouhé spekulace.