Průměrná cena litru naturalu vystoupala u českých čerpacích stanic nad 37 korun. Tankujeme tak nejdráže od října 2012. Nafta za benzínem přibližně o korunu zaostává. Brzy by se však růst cen pohonných hmot mohl zastavit. Záležet bude i na krocích amerického prezidenta Joea Bidena nebo vývoji kursu koruny.
Tuzemští řidiči tankují litr benzínu Natural 95 v průměru za 37,07 korun, litr nafty stojí bez dvou haléřů 36 korun. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti CCS. Cena benzínu tak vystoupala na devítileté maximum, nafta je nejdražší od října 2014. Přitom ještě na začátku letošního roku byly benzín i nafta levnější téměř o desetikorunu.
Ekonom Pikora: Benzín zdraží na 40 korun za litr a inflace může vzrůst k šesti procentům
Cena benzínu se vyšplhá až na 40 korun za litr, a to už během několika týdnů. Ve vysílání pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS to prohlásil ekonom Vladimír Pikora. Ten je značně skeptický i k vývoji inflace, která podle něj může vyrůst až na šest procent. Jedním z důvodů je podle něj fakt, že lidé během pandemie ušetřili, a tudíž je v oběhu více peněz.
Zdražování pohonných hmot by se ale ve zbytku roku mohlo zastavit. „Klíčovým důvodem je razantní posilování české koruny vůči americkému dolaru, které odráží razantní zvyšování úrokových sazeb v podání České národní banky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Pomáhá sílící koruna
Právě koruna v uplynulých měsících spíše přispívala ke zdražování benzínu i nafty. Zatímco v polovině letošního roku stál americký dolar méně než 21 korun, na přelomu října a listopadu se už jeho cena přehoupla přes 22 korun. Avšak po výrazném zvýšení úrokových sazeb ČNB, k němuž došlo ve čtvrtek 4. listopadu, koruna vůči dolaru zamířila pod 22 korun.
„Růst cen pohonných hmot ovšem ustane i proto, že se pozastavil vzestup ceny ropy Brent. Ta se nyní prodává o několik dolarů levněji než ve druhé polovině října, kdy její cena dosáhla úrovní nad 86 dolary za barel,“ dodal Kovanda. Aktuální cena ropy Brent se pohybuje kolem 82,5 dolaru za barel.
Zákaz spalovacích motorů do roku 2035? EU si koleduje o p*ůser, míní Vondra
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se ostře vymezil proti plánu Evropské unie, která by chtěla od roku 2035 zakázat nové vozy se spalovacími motory. „Nikdy pro ten nesmyslný návrh ruku nezvednu. Greta zafungovala. V Evropské komisi se zbláznili,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Na cenu benzínu a nafty u českých čerpacích stanic má ale také vliv politika Spojených států vůči Saúdské Arábii. Washington se totiž snaží na Rijád zatlačit, aby zvýšil objem těžby ropy. Zdražování pohonných hmot totiž trápí také USA, což může Joea Bidena stát cenné politické body a ještě více snížit jeho už tak poměrně pochroumanou důvěru veřejnosti.
Ke čtyřicítce se nepřiblížíme
„Trh se nyní kloní k tomu, že Joe Biden se uchýlí k čerpání (ropy) ze strategických rezerv. To by vytvořilo dostatečnou nabídku ropy ve světě, a stlačilo tak její cenu. Přitom pokud se cena Brentu nevrátí nad 85 dolarů za barel, je další zdražování pohonných hmot v Česku prakticky vyloučené, leda by citelně oslabila koruna,“ vysvětlil Kovanda.
Podle něho by zdražování pohonných hmot v Česku mělo ustat už v polovině listopadu. Zatím tak prý nelze počítat s tím, že by se cena benzínu či nafty přiblížila hranici 40 korun za litr jako před devíti lety. Tehdy byly pohonné hmoty u nás historicky nejdražší. Benzín se tehdy prodával za více než 38,50 a nafta stála až 37,20.