Kolona hanby. Tak nazval ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk průvod několika set vozidel s ruskými vlajkami, který v neděli projel hlavním městem Berlínem. A přes sociální sítě se zeptal berlínské starostky Franzisky Giffeyové ze sociální demokracie: „Proboha, jak jste mohli dovolit tuhle ostudnou kolonu uprostřed Berlína?“
Ke své první otázce přidal podle deníku Morgenpost ukrajinský velvyslanec Melnyk na své twitterovém účtu i další: „Navíc v den, kdy vyšly najevo ruské masakry ukrajinských civilistů v Buči? Jak?“
Tragické záběry z Buči po odsunu Rusů. Zavraždění civilisté leží v ulicích i masovém hrobu
Ukrajinské síly se radují. V sobotu náměstkyně ministra obrany Hana Maljarová na sociálních sítích informovala, že se podařilo od Rusů osvobodit Kyjevskou oblast. Radost však náhle střídá hrůza. Po odsunu ruských jednotek totiž na Ukrajince čeká jen zkáza a otřesný pohled. Příkladem za všechny je město Buča, ve kterém do hromadných hrobů uložili již 280 těl. Oběti leží i v ulicích, konečný počet dosud nebyl upřesněn. Tragické snímky nyní kolují po sociálních sítích.
V neděli totiž ukrajinské úřady zveřejnily informace o ruském masakru na civilním obyvatelstvu v Buči na předměstí Kyjeva. Tam se před několika dny odehrály tvrdé boje mezi ruskými a ukrajinskými silami. Když se ruská vojska stáhla z Kyjeva, ukázal se strašlivý rozsah zničeného města a nespočet mrtvých.
Další berlínský list Tageszeitung přišel s informací, že policie zadržela a pokutovala muže, který měl na svém automobilu nalepenou židovskou hvězdu. Na jednom z vozidel se objevilo i písmeno Z, které symbolizuje podporu ruské agresi a okupaci na Ukrajině, protože jsou jím označeny ruské tanky či obrněné a jiné vozy.
Německá média obecně se pozastavují nad faktem, že průjezd kolony berlínské úřady povolily. U tamní policie ho nahlásil jediný organizátor pod názvem: „Žádná propaganda ve škole – ochrana rusky mluvících osob, žádná diskriminace“. Ještě „krutěji“ celá věc vyznívá v souvislosti s tím, že auta projela a zastavila se i u sovětského památníku ve východoberlínské čtvrti Treptow. A dále pokračovala na území bývalého Západního Berlína a končila na Olympijském náměstí v městské části Charlottenburg.
Baerbocková: Putinovo násilí nezná hranic
Průjezd takového množství vozů s ruskými symboly udivil i německé političky a politiky. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) na Twitteru napsala: „Obrázky z Buči jsou nesnesitelné. Putinovo bezuzdné násilí likviduje nevinné rodiny a nezná hranic.“
Zelenskyj k Rusům: Za zvěrstva na Ukrajině zasloužíte smrt. Vaše lidskost zahynula v Buči
Poprvé bez pozdravu. Právě tak zahájil svůj projev ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Celý jej věnoval jediné události – masakru v Buči. „Koncentrované zlo přišlo do naší země. Vrazi, mučitelé, násilníci, lupiči, kteří si říkají armáda. A kteří si po tom, co udělali, zaslouží jedině smrt,“ prohlásil prezident v emotivním projevu.
Poslanec Křesťansko-demokratické unie (CDU) Stefan Evers označil kolonu v Berlíně na Twitteru za nechutnou a poznamenal k ní: „A to ve městě svobody. To mohou jet rovnou do Moskvy a zůstat tam, tihle fašističtí magoři.“
Nina Stahrová, poslankyně Spolkového sněmu za Zelené, rovněž vyjádřila nepochopení: „Skutečnost, že proruská kolona projížděla Berlínem, je více než ostudná!“ Její kolega z parlamentní skupiny Kai Gehring označil na Twitteru průvod za „nechutný“.
Gollaleh Ahmadiová, poslankyně Zelených narozená v íránském Teheránu, reagovala s obavami: „Toto je předzvěst toho, co můžeme očekávat 9. května. V Berlíně nesmíme tolerovat válečnou fašistickou propagandu, dnes ani nikdy jindy.“ Devátého května Rusko slaví kapitulaci hitlerovského Německa na konci druhé světové války v roce 1945.
„Jsem zděšená. Ospravedlňují tedy tito lidé zvěrstva a válečné zločiny? Využívají zde práva demonstrovat, které je lidem v Rusku upíráno, aby projevili solidaritu s nelidským diktátorem? Je mi špatně,“ uvedla Derya Türková-Nachbaurová, poslankyně sociální demokracie.