reklama

Bez kvalitní angličtiny se v USA prosadíte jen těžko, říká tenisový trenér Zoul

Pětatřicet let žil v Československu za železnou oponou a ve svobodném Česku. Odmala hrál tenis, sen o vlastní účasti na věhlasném Wimbledonu se mu nesplnil. Přesto doufá, že tam jednou přece jen bude sedět v lóži a bude sledovat své svěřence. Petr Zoul je český tenisový trenér, který vzal rakety, tenisky, kytaru a odjel do Ameriky trénovat.

reklama

V prvních dvou částech otevřeného rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal svou cestu za svým snem, mluvil o rozdílech mezi Čechy a Američany i mezi prací tenisového trenéra v obou zemích. V této třetí, závěrečné části rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje Petr Zoul praktické stránky života za oceánem.

Co všechno musí člověk kolem pětatřicátého roku, kdy jste do USA odcházel, zajistit, aby zcela změnil dosavadní život? Rušil jste v Česku sociální a zdravotní pojištění? Prodal byt? Vypořádal se s tím, že odjíždíte takzvaně navždy? Nebo jste to bral jako „stáž“ na pár měsíců?

Naštěstí jsem nikdy nebyl v pozici, že odjíždím navždy, že se ze mne stává emigrant, že pálím mosty a nemohu se vrátit, jako to měli lidé před rokem 1989. To si vlastně ani neumím představit. Prostě jsem se zabalil a odjel. Ale věděl jsem, že mohu kdykoliv v případě potíží odjet na letiště a po deseti hodinách v letadle být zpět v Čechách. Po celou tu dobu pobytu v USA si stále platím v Čechách sociální a zdravotní pojištění, odvádím daně. Mám český pas a byt pronajímám. Nepotkaly mě žádné úřední překážky ani komplikace. Většinou jsem v USA deset měsíců a na dva letní měsíce, kdy se vracím domů, si s sebou „přivážím“ jednoho až dva tenisty z Ameriky, kteří se mnou dále trénují v Čechách. Pro mě se jednalo hlavně o psychické rozhodnutí. Vrátit se lze vždy, ale nechtěl jsem litovat toho, že bych to nezkusil.

Americké úřady nezajímáte jako osoba, ale jako soubor podmínek, které musíte splňovat, abyste byli do země vpuštěni a eventuálně v ní studovali nebo pracovali.

Co bylo naopak nejobtížnější při zařizování se v Americe?

Pokud jedete do USA jako turista, zařizovat toho moc nemusíte, máte pravděpodobně zamluvený hotel nebo jiné ubytování a půjčené auto, užijete si pár týdnů dovolené a letíte zpět. Pokud ovšem hodláte zůstat delší dobu, chcete pracovat nebo poslat děti do školy, pak je třeba vyřešit především bydlení, řidičský průkaz, banku, telefon a pojištění.

Začněme bydlením…

To bývá největší výdajem. Existují následující možnosti: koupě domu či bytu, pronájem domu či bytu, hotel nebo Airbnb, bydlení v karavanu. Já celou dobu bydlím v podnájmu, našel jsem si byt. Patří k němu dva tenisové kurty, které mohu využívat. Je to typický floridský model, kdy firma postaví několik desítek až stovek bytových jednotek, oplotí je, opatří vstupní hlídanou bránou a vybaví areál sportovním zařízením, bazénem, posilovnou, odvozem odpadků či garážemi. Tyto služby jsou v ceně podnájmu. Pokud si chcete jako neameričan koupit byt nebo dům, musíte ho zaplatit v plné výši. Většina Američanů má hypotéku, cizinec ji nedostane. Můžete si ovšem na koupi nemovitosti v USA sjednat hypotéku v české bance.

Říká se, že Američané nemohou žít bez aut. Platí to?

Samozřejmě. Pořídit si vůz je v USA nutnost. Lze ho bez problémů řídit na český řidičský průkaz. Pro pobyty na pár týdnů je logickou variantou pronájem auta, je to zde naprosto běžná věc, lidé cestují, půjčují si auta na den či na půl roku. Pokud chcete zůstat déle, je výhodnější si auto koupit a pak ho prodat. Na trhu je neomezená nabídka aut všech typů, velikostí, značek a tvarů. Ceny jsou velmi příznivé, bez auta se na Floridě nedá žít, neexistuje zde systém vlaků, autobusů, metra či tramvají. Vzdálenosti jsou obrovské, pěšky nikdo nikam nechodí. Pokud si koupíte auto, musíte ho ihned pojistit a na základě koupě pojistky dostanete značku.

Jak je to tedy s pojištěním vozidla?

Pojištění auta je povinné a je podstatně dražší než u nás, zejména jste-li cizinec a nemáte floridský řidičský průkaz. Platím 700 dolarů povinnou pojistku na půl roku. Americký řidičský průkaz není možné získat bez SSN (Social Security Number – obdoba našeho rodného čísla). SSN získáte pouze poté, co dostanete pracovní povolení, takže je to téměř bludný kruh. S evropským řidičským průkazem je cena pojistky dvojnásobná. V USA se auta prodávají bez registrační značky, jelikož každý Američan má vlastní značku, která s ním putuje životem. Když někomu prodáte auto, odšroubujete si značku, on si tam dá svoji a je tím pádem zodpovědný za provoz vozidla. Abyste si mohli koupit svoji první značku, musíte tedy nejdříve koupit auto, pojistit ho a s dokladem o pojištění potom dostanete značku, kterou si dáte na auto a můžete jezdit.

V USA neexistuje technická prohlídka, ani emise, můžete si tedy se svým autem dělat, co chcete, jakékoliv úpravy, přestavby, nápisy či změny barev.

Takže už máte svou americkou značku, která s vámi poputuje životem?

Ano. A záměrně jsem řekl značku v jednotném čísle. Na Floridě mají auta registrační značku pouze vzadu, vepředu nemusí být na autě nic. Nebo si tam lidé dávají jakoukoliv upravenou značku s textem či obrázkem, který ukazuje záliby, jméno či oblíbený sportovní klub.

Existují nějaké výjimečnosti oproti Česku?

Zajímavostí určitě je, že v USA neexistuje technická prohlídka, ani emise, můžete si tedy se svým autem dělat, co chcete, jakékoliv úpravy, přestavby, nápisy či změny barev. Pokud si koupíte motocykl, ten rovněž nevyžaduje technickou kontrolu, a dokonce ani pojištění a můžete jezdit legálně bez helmy. Na Floridě nikdo nikdy neslyšel o zimních pneumatikách a vzhledem ke kvalitě silnic je například výměna tlumičů naprosto mimořádnou událostí. V USA se smí řídit již od 15 let, ale jen v doprovodu osoby starší než 21 let. Od 16 let již můžete řídit sami mimo noční hodiny od deseti večer do šesti ráno. Od 17 let se jezdí bez omezení. Pro nás je nezvyklé, když zastavíte na semaforu a vedle vás sedí v obrovském Dodge pick-up trucku s motorem o objemu 6,7 litru šestnáctiletá dívka za volantem. (smích)

Setkal jste se s nějakými nepříjemnostmi na silnicích?

Člověk si musí zvyknout, že v USA není přednost zprava, křižovatky bez světel se řeší značkami STOP, když je tam více aut, odjedou v pořadí, ve kterém do křižovatky přijela. Neexistují hlavní a vedlejší silnice. Další odlišností je, že na červenou můžete v křižovatce odbočit doprava, pokud zleva nic nejede. Američané jezdí většinou obrovskými vozy se silnými motory. Cena benzínu je již několik let zhruba deset korun za litr. Ne, to není vtip. (smích) Rychlost se prostě dodržuje, za její překročení dostanete velké a okamžité pokuty. Pokud překročíte rychlost ve školní zóně či na staveništi, pokuta se zdvojnásobuje a pokud překročíte rychlost o více než 20 mil v hodině, jdete přes noc do vězení. Každý přestupek pak okamžitě zdražuje vaše pojištění.

Banky, mobilní telefony fungují stejně jako v Česku?

Bankovnictví vlastně ano, navíc pro mnoho úkonů se vyžaduje platební karta, proto je nutné si otevřít účet v bance. Zhruba polovina bank neumožňuje cizincům si konto otevřít, druhá polovina ano. Telefon a telefonní kartu s neomezeným voláním a daty získáte za příznivých podmínek kdekoliv. Cena neomezeného tarifu volání i dat po USA, Kanadě a Mexiku stojí kolem 600 korun měsíčně. Zdravotní pojištění mám placené v Čechách, je to nejlevnější varianta.

Jak se na vás dívali na úřadech? Chápali vaše pohnutky, nebo jste se setkal s nepochopením?

Americké úřady nezajímáte jako osoba, ale jako soubor podmínek, které musíte splňovat, abyste byli do země vpuštěni a eventuálně v ní studovali nebo pracovali. Existuje šest možností cestování, pobytu a práce v USA. Vízum ESTA, které získáte z domova přes internet a které opravňuje k pobytu v USA maximálně na 90 dní. Tuto dobu pobytu nelze nijak prodloužit. Turistické vízum B1 získáte po úspěšném pohovoru na americké ambasádě. Toto vízum vás opravňuje k pobytu až na šest měsíců. Za určitých okolností lze tuto dobu pobytu prodloužit o několik měsíců. Při pobytech na vízum ESTA a B1 nelze v USA pracovat. Studijní vízum s podmínkou zaplaceného školné na rok dopředu, pak je možné být v USA celý rok. Bez zaplacení školného na další rok toto vízum zaniká. Pracovní vízum je komplikované, jelikož si o něj nemůžete zažádat sami, ale musí to za vás udělat budoucí zaměstnavatel. Překročíte-li třeba o jediný den povolenou dobu pobytu, při další cestě do USA vás do země zpět nevpustí. Oženit se nebo se vdát za Američana či Američanku, pak člověk získá občanství během roku. A na závěr takzvané zlaté vízum. Pokud uděláte investici v hodnotě pěti milionů dolarů a zaměstnáte minimálně pět Američanů, ihned dostanete tu ceněnou zelenou kartu, která legalizuje pobyt.

Ano, chtěl bych mít americké občanství. Výhodou je, že od roku 2017 je možné mít duální čí víceré občanství, takže mým cílem je získat české a americké občanství. Českého občanství bych se nezřekl.

Na základě jakého povolení v USA žijete?

Podařilo se mi získat vízum O-1 (Outstanding Person), které je určené pro jedince se speciálními schopnostmi ve svém oboru. Musel jsem předložit mnoho dokladů o své tenisové profesní kariéře, vysokoškolském vzdělání ve svém oboru na FTVS, doložit články, které jsem psal o tenise do různých publikací, úspěchy mým svěřenců a reference od známých sportovních osobností. Zásadní pomoc při získání víza O-1 mi poskytl bývalý tenisový reprezentant Daniel Vacek. Jeho osoba a reference měly obrovský vliv na kladné posouzení mojí žádosti. Proto jsem mu velmi zavázaný. Úřady mi legální pobyt následně schválily, mohu v USA neomezeně pracovat, podnikat, či zaměstnávat další trenéry. Musím samozřejmě platit daně.

Jak to tedy bude dál? Požádal jste již o tu takzvanou zelenou kartu?

Ano, jde o předposlední krok k získání amerického občanství.

Takže uvažujete i o americkém občanství?

Ano, chtěl bych mít americké občanství. Výhodou je, že od roku 2017 je možné mít v České republice duální čí víceré občanství, takže mým cílem je získat české a americké občanství. Českého občanství bych se nezřekl.

Byla zásadní pro „aklimatizaci“ vaše skoro dokonalá znalost jazyka, nebo jste bojoval i s americkou angličtinou?

Do USA jsem přijel jazykově vybavený, kromě FTVS jsem studoval také anglistiku a amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, celý život jsem intenzivně cestoval, takže tato stránka věci nebyla problémem. Čistá americká angličtina je srozumitelnější než britská, existují samozřejmě dialekty, které vám dají „zabrat“. Jinak totiž hovoří populace asijská, černošská, hispánská či bělošská. I přesto po mnoha letech pobytu zde nemám stoprocentní přízvuk, slovanské kořeny občas prozradí evropský původ. Troufám si tvrdit, že bez kvalitní angličtiny je velmi těžké se zde uchytit a prosadit. Na Floridě jsou zvyklí na turisty z celého světa, takže mají velkou trpělivost, pokud má někdo problémy se vyjádřit.

Měsíční životní náklady na Floridě

Za co? Výdaj v dolarech
Bydlení 1 300
Voda, elektřina, odvoz odpadu 300
Telefon, internet 120
Strava a nápoje 1 200
Pojištění vozidla 120
Benzín 160
Celkem 4 200 (cca 105 000 korun)

Vedlejší náklady

Pojištění zdravotní úrazové, platí v ČR, 25 000 korun na deset měsíců (lékaře v USA nikdy nepotřeboval).

Letenky 2 200 dolarů za dvě cesty ročně do Česka.

Sociální a zdravotní pojištění v Česku, daně.

Daňová povinnost i v USA.

Petr Zoul (47)

Vzdělaní: Gymnázium Budějovická, Fakulta tělesné výchovy a sportu v Praze, obor trenérství a angličtina, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, obor anglistika a amerikanistika.

Zaměstnání: Tenisový trenér (po celý život).

Koníčky: Hra na housle, kytaru a kontrabas (byl v Čechách členem folkové hudební skupiny, pro kterou skládal písně), klasická hudba (studoval hru na housle, byl členem Pražského studentského orchestru, který byl velmi úspěšným tělesem s koncerty po celém světě), cyklistika silniční, horská i turistická, četba, vodáctví a ostatní outdoorové aktivity.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama