Militantní islamistická skupina Tálibán zavedla v Afghánistánu řadu omezujících pravidel. Ženy na veřejnosti nesmějí chodit bez mužského doprovodu. To se týká i případů, kdy ženy musí akutně do nemocnice. Mnohdy kvůli tomu dochází dokonce ke zbytečným úmrtím, píše britský deník The Guardian. OSN navíc předpokládá, že počet těchto případů poroste.
Drakonická pravidla Tálibánu ohrožují životy žen a dětí. Dokazuje to i příběh Afghánky Zarin Gulové, která jednoho dne uprostřed noci zjistila, že její těhotná dcera Nasrín musí kvůli silným bolestem co nejdříve do nemocnice. Její manžel byl ale pracovně v Íránu a obě zůstaly samy, jen se sedmi dalšími dětmi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chystá Trump velký vojenský úder? USA vyslaly do Indického oceánu i neviditelné bombardéry
Gulová pomohla dceři nastoupit do rikši a vyrazily do nemocnice. Modlila se přitom, aby nenarazily na kontrolní stanoviště Tálibánu. „Pořád jsem si říkala, kéž by tu byl Nasrínin manžel. Kdybych tak mohla zmírnit bolest své dcery,“ řekla podle webu The Guardian. Světla z rikši si ale bojovníci Tálibánu všimli, zastavili je a chtěli vědět, kam jedou.
Když jim vyděšená Gulová vysvětlila, že její dcera potřebuje naléhavou lékařskou pomoc, zeptali se, proč ženy cestují bez mužského doprovodu neboli mahramu. Přestože se Gulová snažila vysvětlit, že Nasrínin manžel pracuje v zahraničí, bojovníci je odmítli nechat jet dál. „Prosila jsem je a říkala, že moje dcera umírá,“ vzpomínala Gulová, která se proto uchýlila ke lži, která jí prošla. „V zoufalství jsem zalhala a řekla, že řidič rikši je můj synovec a náš opatrovník. Teprve pak nás nechali projet,“ řekla.
Do nemocnice však dorazily pozdě. Nasrínino dítě zemřelo. Lékaři je pak poslali do jiné nemocnice, která byla hodinu cesty odtamtud. Cestou je zastavily na dalších dvou kontrolních stanovištích Tálibánu, pokaždé je dlouho vyslýchali, protože ženy cestovaly samy. Nasrín zdlouhavou a namáhavou cestu nakonec nepřežila. „Lékaři nám řekli, že v důsledku nadměrného krvácení a prasklé dělohy matka zemřela,“ sdělila Gulová.
Počet úmrtí roste
Afghánská zpravodajská agentura, The Guardian a Zan Times vyzpovídaly desítky žen a zdravotníků v několika afghánských provinciích. Jejich svědectví skládají obraz systému zdravotní péče o matky a děti, který je nebezpečně ohrožen drakonickou politikou Tálibánu vůči ženám. Podle OSN jejich odmítání nechat ženy cestovat do nemocnic bez doprovodu spolu s rostoucím počtem předčasných sňatků, špatným přístupem ke zdravotní péči, nebezpečnými silnicemi a zanedbáváním zdraví žen může nevyhnutelně přispět ke zvýšení počtu úmrtí matek v Afghánistánu.
Podle posledních oficiálních údajů Světové banky z roku 2020 byla v Afghánistánu ještě před nástupem Tálibánu k moci úmrtnost matek třikrát vyšší než celosvětový průměr. Odborníci varují, že zdravotní stav matek se bude pravděpodobně dále zhoršovat, k čemuž přispěje i rozhodnutí Tálibánu z prosince 2024 uzavřít veškeré lékařské vzdělávání pro ženy, včetně porodních asistentek.
Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) již v Afghánistánu každý den umírá 24 matek a 167 kojenců kvůli příčinám, kterým by šlo předcházet. Odhaduje se, že ve více než 20 000 vesnicích po celé zemi chybí základní zdravotnické služby, což se týká celkem 14 milionů lidí. Nedávná zpráva OSN Women odhaduje, že do roku 2026 se pravděpodobnost úmrtí ženy při porodu zvýší o 50 procent.
Ženy samy nemohou sehnat ani léky
Nemocniční personál v afghánských provinciích uvádí, že ženám je trvale bráněno v přístupu k porodní zdravotní péči, když je nedoprovází muž. Zdravotník z regionální nemocnice Mirwais v Kandaháru uvedl, že do nemocnice přicházejí pacientky z celého Kandaháru, ale také ze sousedních provincií. „Většina z nich přijíždí v kritickém stavu a některé umírají jen proto, že byly přivezeny příliš pozdě,“ říká zdravotník. „Některé děti umírají v děloze, jiné zemřou během několika minut po porodu,“ dodává.
Podle zaměstnanců nemocnice bylo v loňském roce zaznamenáno nejméně 800 úmrtí matek a více než tisíc úmrtí novorozenců. „Do nemocnice přijela mladá žena po porodu v taxíku. Její dítě zemřelo cestou kvůli nedostatku kyslíku. Když jsem se jí zeptala, proč nepřišla do nemocnice dříve, odpověděla: ‚Musela jsem počkat, až se manžel vrátí z práce. Neměla jsem jiného mužského opatrovníka,“ říká Samina, porodní asistentka pracující ve státní nemocnici v Kandaháru.
Dvě ženy sdělily deníku The Guardian, že kvůli nemožnosti přístupu k péči potratily. Jedna respondentka uvedla, že během porodu zemřela její sestra. „Její manžel nebyl doma, když začala rodit, a ona sama nemohla jít k lékaři,“ říká 35letá Paštana z provincie Kandahár. Dodává, že kdyby její sestra přišla na kliniku sama, nebyla by ošetřena, protože neměla mahrama.
Několik dalších žen pak sdělilo, že jim bylo odmítnuto i předepsání léků, protože neměly mužského opatrovníka nebo jim chybělo jeho svolení. „Léky nedostanu, pokud mě nedoprovází syn nebo vnuk,“ říká Qandi Gulová, padesátiletá žena, která se vydala na kliniku na oční vyšetření.
Od převzetí moci Tálibánem ženy nenavštěvují lékaře, dokud je něco nebolí tak, že je to nesnesitelné. „Jedním z důvodů jsou finanční potíže, ale někdy je důvodem i to, že muži v rodinách jsou nedbalí a nepřivedou ženu k lékaři dříve. A protože nemohou cestovat samy, jejich stav se zhoršuje,“ říká lékařka z východní provincie Nangarhár.
Tálibán lékařky ponižuje
Porodní asistentka z provincie Tachár říká, že úředníci tálibánské služby pro šíření dobrých mravů a prevenci neřestí neustále ponižují zdravotnický personál ženského pohlaví. „Snažíme se dělat svou práci, jak nejlépe umíme, ale ten tlak je nesnesitelný. Mnoho z nás chce prostě skončit. Někdy nás například urážejí a tvrdí, že naše oblečení je ‚neislámské‘,“ popisuje porodní asistentka.
Dodává, že mnohdy jde kvůli tomu i o život pacientů. „Jednoho dne bylo naše pohotovostní oddělení zahlceno pacienty. Toto oddělení je určeno pouze pro ženy a muži tam nesmí. Dovnitř však vtrhli Tálibánci a odvedli tři ženské sestry s tím, že jejich uniformy jsou nevhodné. Než je pustili, donutili je podepsat závazek, že budou nosit delší oblečení. Dokonce i v naléhavých případech, kdy jde o život, místo, aby nás nechali ošetřovat pacienty, nás zatýkají kvůli našemu oblečení,“ říká.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump uvalil cla i na „ostrov tučňáků“. Vychytralí parchanti, jsou mu protivní, smějí se lidé