Sněmovna jedná o přesčasech lékařů
Zástupci Sekce mladých lékařů odešli ze schůzky s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) rozčarovaní. Jejich požadavky a nabídka spolupráce, týkající se hrozby extrémních přesčasů pro zdravotníky, byly smeteny ze stolu, zhodnotili pro CNN Prima NEWS. Navíc si prý mimo jiné vyslechli, že situace s přesčasy v nemocnicích není tak špatná a lékaři o ně zpravidla stojí nebo že absolventi po nástupu do práce nemají nárok na vyšší platy, protože jsou pro nemocnice „bezcenní“. Pro ministerstvo je kritika organizace překvapivá, schůzka byla korektní, sdělil redakci náměstek Václav Pláteník (KDU-ČSL).
Sekce mladých lékařů (SML) České lékařské komory usilovala o schůzku s ministrem kvůli projednávané novele zákoníku práce. Její předloha mimo jiné umožňuje u lékařů zdvojnásobit počet hodin přesčasů na 832 hodin ročně, u záchranářů dokonce na tisíc hodin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Covidová situace stabilizovaná není, říká Prymula. Nastínil, za jaké situace by se vrátily roušky
Zdravotníci v reakci pohrozili, že od 1. prosince přestanou sloužit dobrovolné přesčasy. Do výzvy se zapojily čtyři tisíce z celkových dvaceti tisíc lékařů sloužících v nemocnicích, sdělil začátkem září předseda SML Jan Přáda novinářům. „Rád bych zdůraznil to, že se tady bavíme o dobrovolné práci, a práci, která je před schválením tohoto zákona ilegální,“ dodal.
„Konstruktivní“ schůzka?
Ministerstvo zdravotnictví nakonec schůzku se zástupci Sekce přijalo, účastnil se jí šéf resortu Vlastimil Válek, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), někteří náměstci, ředitelé nemocnic a právníci. Válek ji na Facebooku označil za konstruktivní a příjemnou. „Vyříkali jsme si některé nejasnosti, rozdali si úkoly a za měsíc se chceme sejít znovu a posunout to dál,“ dodal.
Podle mladých lékařů však zřejmě schůzka zdaleka tak „příjemná a konstruktivní“ nebyla. Jejich předseda Přáda ocenil navázání dialogu, skupina se však vymezila proti způsobu organizace a komunikace své protistrany. „Když týden žádáte o jednání s pány ministry a je vám nabídnuta schůzka s šestihodinovým předstihem… Šťastnou shodou náhod mělo asi 10 dalších lidí, včetně několika náměstků, ředitelů a právníků, taky v pondělí odpoledne čas a mohli ministry na jednání doprovodit,“ napsala Sekce na Facebooku.
Zdůvodnění pozvánky na poslední chvíli obdrželi její zástupci až v úterý v reakci na své postřehy. „Samozřejmě chápeme vytíženost všech zúčastněných, nicméně průměrná pracovní doba českého lékaře je kolem 65 hodin týdně, a tedy ani o nás nelze bohužel říct, že máme čas kdykoliv,“ doplnila pro CNN Prima NEWS Monika Hilšerová ze SML.
Její zástupci nebyli spokojeni ani s mnoha projednávanými body. „Mimo jiné jsme se dozvěděli, že v Motole mají někteří lékaři dva tisíce hodin přesčasů, ale chtějí to kvůli hypotékám a alimentům. Že v některých regionálních nemocnicích se slouží třeba 48 hodin najednou, ale je to v pořádku, protože se tam lékař občas i vyspí. Že zákoník práce se nikdy nedodržoval, a ani novela se dodržovat a kontrolovat nebude, takže fakticky se nic nemění. Že přesčasy jsou dobrovolné, a lidi je slouží rádi,“ vyčítali lékaři.
Absolventi jsou bezcenní
Přáda nicméně po schůzce uvedl, že „ministři garantovali, že dodržování zákoníku práce a limitů přesčasů si berou za svou osobní zodpovědnost“. Podle jeho slov si je SML zároveň vědoma, že problém nelze vyřešit v průběhu jednoho jednání.
Na schůzce se projednávaly i špatné platové podmínky ve zdravotnictví. „Dozvěděli jsme se, že lékař si po škole více než 170 korun za hodinu nezaslouží, protože je pro ředitele nemocnic bezcenný, a že zvyšování platových tabulek je k ničemu,“ doplnila organizace na sociální síti.
Zástupci ministerstev měli mladé lékaře na schůzce zároveň požádat, aby neblokovali schválení novely a dodali vlastní řešení. „Naše čtyři body jsme předložili ihned a další požadavky slíbili dodat do týdne. Dříve než za měsíc na nás ale čas mít znovu nebudou,“ uvedla Sekce.
Ministerstvo se brání
Negativní dojem, který Sekce veřejně sdílela, ministerstvo zaskočil. „Text mě nepříjemně překvapil. Průběh jednání byl věcný a korektní. Oba ministři naslouchali tomu, co zástupci Sekce říkali, živě diskutovali, zajímali se o detaily a na základě podnětů zadali i řadu úkolů přítomným vysokým úředníkům z obou resortů, například přípravu metodických a výkladových dokumentů. Popis na Facebooku podle mého názoru neodpovídá tomu, jak jednání probíhalo,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL), který se schůzky účastnil.
Od příštího jednání prý čeká vzájemné informování o plnění zadaných prací. „Jaké kroky můžeme udělat ke vzájemné spokojenosti a vyřešení případných nejasností, které by snad mohly vzniknout,“ doplnil ještě.
K TÉMATU: Novela o přesčasech dělá z lékařů podlidi, říká Kubek. Nikoho k nim nenutí, oponuje Philipp
Novelu zákoníku práce, která umožní lékařům pracovat dobrovolně přes 800 hodin přesčasů, projednávají v úterý odpoledne zákonodárci v dolní parlamentní komoře. Podle Jurečky je ale možné přijmout buď sněmovní, nebo Senátem dříve schválenou verzi. „V obou ale zůstává možnost dobrovolných přesčasů navíc,“ řekl.
„Diskuze byla místy velmi živá, ale věcná. Mrzí nás, že zástupci Sekce mladých lékařů ČLK z jednání bez kontextu vytrhávají věty, jejichž vyznění bylo v reálné diskusi a v bodově uvedených větách bez zohlednění kontextu jiné. A nepřipisují k nim ani autory výroků, které jsme ani jeden z nás ministrů neřekl. Čtenáři si tak mohou pouze domýšlet, kdo co řekl,“ uvedl Vlastimil Válek na síti X.
Válek už dříve uvedl, že novela je potřebná i kvůli jiným úpravám, proto není možné ji odložit. S mladými lékaři chce řešit systém odměňování komplexně. „Pojďme pracovat na tom, abychom systém odměňování zdravotníků posunuli tak, jak je to běžné v západní Evropě. Bavím se o objemu příjmu, ne o jeho jednotlivých složkách,“ zdůraznil Válek. Jedním z důvodů, proč lékaři přesčasy slouží, je i jejich finanční výhodnost.
Dobrovolné, nebo nucené přesčasy?
Podle Válka s novelou drastické změny a tlak na dodatečné přesčasy pro zdravotníky nepřijdou. „Navýšení je o možnosti, nijak se nemění povinnost, co je v zákoníku práce. Zaměstnavatel může nařídit 150 hodin ročně. Všechno ostatní je o dohodě,“ uklidňoval ministr. Odpůrci novely s tím ale nesouhlasí, podle nich jsou k přesčasům nad tento rámec na pracovištích tlačeni, jsou dávány do souvislosti s jejich vzděláváním a odmítnout prakticky není možné.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Válek a léky? Ne neschopnost, ale bájná lhavost, rozohnil se Farhan. Situace se zklidní, řekl náměstek