Prymula k šíření covidu
Epidemiologická situace není v Česku taková, aby se zaváděla nějaká plošná opatření, přesto exministr zdravotnictví Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS nastínil, za jakých okolností se mohou vrátit neblaze proslulé roušky či respirátory. Reagoval na slova současného šéfa rezortu Vlastimila Válka (TOP 09), který připustil nárůst případů covidu a vyzval občany k očkování.
„Vládní strategie je taková, že nebudou žádná plošná opatření s výjimkou očkování. Tedy jedna dávka osobám, které jsou rizikové, případně dalším zájemcům. Co se týká dalších plošných opatření, tak si myslím, že ta nenastanou do doby, než by tady byla opravdu nějaká vážná epidemie. Pak by to spočívalo nepochybně v zavedení roušek nebo respirátorů, a to v určitých rizikových provozech, jako jsou zařízení sociální péče a zdravotnictví,“ uvedl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Covid v Česku znovu nabírá na síle. Nechte se očkovat další dávkou, vyzývá ministr Válek
Reagoval tak na tiskovou konferenci ministra Válka, který vyzval rizikové pacienty k vakcinaci. „Všem, kteří jsou rizikoví, doporučuji, aby se nechali očkovat, jak proti covidu, tak proti chřipce. Především se jedná o seniory a ty, kteří mají chronické potíže. Já sám se půjdu očkovat,“ sdělil v pondělí ministr.
Přesto Válek označil situaci za stabilizovanou. „Epidemiologická situace je stabilní. Evidujeme jistý nárůst nakažených, ale nikoli nárůst hospitalizovaných. Testování je každopádně nutné. Koronavirus tady stále je a stále umírají pacienti,“ uvedl Válek.
To však podle epidemiologa není úplně pravda. „Covid jsme zařadili mezi sezonní infekce, ale v tuto chvíli dochází k nárůstu a minulý týden jsme zaznamenaly skoro 100% nárůst. Situace úplně stabilizovaná není,“ popsal exministr zdravotnictví.
„Nemusíme testovat tak masivně jako v prvních vlnách covidu, ale stálo by za to testovat nárazově určitou část populace, abychom věděli, které varianty se u nás vyskytují, protože to má samozřejmě dopad i na to, jakým způsobem budeme očkovat,“ doplnil.
Následně Prymula hovořil také o nové variantě covidu, na kterou se Česko zřejmě musí v dohledné době připravit. „Po celém světě se objevují varianty, které jsou poměrně nové, byť vychází z omikronu. Ta poslední, která se nazývá Pirola, se poměrně dramaticky šíří a brzy bude jistě diagnostikovaná u nás. Varianta se ale velmi liší svou velmi nízkou smrtností. Umírá zhruba jedno promile osob. Průběhy ale velmi mírné nejsou. Šest, sedm dnů nemůže člověk vykonávat běžnou činnost,“ sdělil epidemiolog.