Na očkovacím certifikátu v aplikaci Tečka svítí těm, kteří se nechali letos očkovat, datum platnosti až do roku 2025. Tedy čtyři roky. Přitom je čím dál jasnější, že dokončení prvního cyklu očkování tak dlouho stačit nebude. Podle expertů by se měla platnost elektronického certifikátu zkrátit. A to i vzhledem k tomu, že testy platí jen jeden nebo tři dny a prodělání nemoci znamená propustku na půl roku.
„Vysvětluju si to tak, že se do aplikace muselo něco dát, protože to ta aplikace vyžaduje, a pro praktické účely to znamená, že je to vlastně neomezená platnost, což teď vidíme, že asi nebude,“ okomentoval údaje v aplikaci Tečka imunolog Václav Hořejší.
Vir nemá rozum, člověk ano. Drastická očkovací kampaň ale nemusí zabrat, varuje psycholog
V úterý odstartovala nová očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví. Brutální výjevy ve stylu obrázků na krabičkách od cigaret mají přesvědčit dosud nevakcinované Čechy, aby změnili svůj názor. Právě o srovnání s drastickými obaly cigaret hovořil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS psycholog Karel Humhal. A o úspěchu tohoto druhu očkovací kampaně zdaleka přesvědčen není.
A tak odborníci hledají odpověď na otázku, kdy by měl vakcinační doklad vypršet. Tedy v překladu, kdy nejpozději by se mělo vyžadovat přeočkování. „Pro lidi, kteří mají dvě dávky, by se měla doba nějak omezit a pro lidi, kteří už mají třetí dávku, by se datum nechalo vzdálené. Teprve podle vývoje situace by se to upravovalo,“ navrhl jednu z možností Hořejší.
Konkrétnější návrh přinesl matematický biolog Luděk Berec. Ten v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že by si dokázal představit platnost očkování pouze na půl roku. „Spousta lidí argumentuje, že po prodělání nemoci na ně stát nahlíží jako na bezinfekční jen 180 dní, tak proč neplatí to samé i po očkování. Třeba Izrael zavedl, že po pěti měsících mají vakcinovaní možnost nechat si aplikovat třetí dávku. Pokud to do měsíce neudělají, musí se pak testovat stejně jako nenaočkovaní,“ uvedl Berec a dodal, že žádná vakcína není 100% účinná, a proto je nutné na věc pohlížet realisticky.
Trošku jiný pohled na věc zastává epidemiolog Jiří Beran. „Osobně si myslím, že je potřeba se také podívat na statistiky a podívat se na lidi, kteří covid prodělali. U nich se ukazuje, že reinfekce jsou vzácnější. Jim by se podle studií mohl interval prodloužit,“ řekl.
Ministerstvo zdravotnictví ale zatím omezení platnosti certifikátu očkování neplánuje. Platnost totiž vypadá v celé Evropské unii stejně, Česká republika tak počká na dohodu celého společenství. „Zatím neexistuje žádná studie, která by říkala, po jak dlouhé době vakcína vyprchává, takže by bylo nesmyslné přijímat nějaké opatření,“ řekl k tomu CNN Prima NEWS mluvčí resortu Daniel Köppl.