Starosta Londýna Sadiq Khan apeloval na obyvatele Velké Británie, aby chodili nakupovat do kamenných obchodů a nepořizovali vánoční dárky jen po internetu. Pokud tak neučiní, maloobchodníci podle něj zkrachují. Uvedl to den po ukončení tvrdého lockdownu v zemi.
Khan se zapojil mezi tisíce dalších nakupujících, kteří využili první sobotu po zrušení druhého státního lockdownu a vyrazili do anglických ulic. Davy lidí v oblastech York, Colchester a Bournemouth vyšly nakoupit vánoční dárky. V Londýně zase nadšenci zaplavili proslulou ulici Oxford Street, píše web The Guardian. Právě zde byl i starosta hlavního města a s kolemjdoucími si fotil selfie.
Zákaz vycházení, zavřené obchody. Co může vláda zpřísnit? Rozhodnou pondělní čísla
Česká republika se v prvním víkendu po rozvolnění dostala na stupeň 4 protiepidemického systému PES. Která omezení by s tím podle pravidel ministerstva zdravotnictví a vlády měla souviset? Budou zase muset maloobchodníci zavřít a odepřou nám vládní nařízení restaurace a noční vycházení? Podívejte se na kompletní přehled opatření pro čtvrtý stupeň.
„Obchodníci a prodejci za sebou mají devět příšerných měsíců. Je pochopitelné, že se chtějí ujistit, že je čeká zlatý měsíc, a dokážou tak vyrovnat své ztráty,“ uvedl Khan. Podle něj obchodníci rozhodně potřebují podporu ze strany nakupujících. „Pokud nepodporujeme naše obchody, nemůžeme se divit, že v důsledku kombinace covidu a nedostatku podnikání obchody zavřou a lidé přijdou o práci,“ varoval starosta.
Vyzývá tak občany, aby vyrazili nakupovat do kamenných obchodů a podniky podpořili. Khan však také připomněl, že je důležité dodržovat vládní nařízení a hygienická pravidla. Většina Anglie je nyní ve druhém a třetím koronavirovém stupni a má nadále omezený sociální kontakt mezi domácnostmi. Naopak jsou otevřeny obchody, což mnozí občané považují za zbytečné.
Starosta Londýna však dodal, že je opravdu důležité, aby si občané nemysleli, že je virus za nimi nebo že jsou z nejhoršího venku.
Britové měli možnost řádně oslavit Den malých podniků
Na první sobotu po ukončení národního lockodownu navíc připadl každoroční Den malých podniků, který se slaví první prosincovou sobotu. Letos se jednalo o osmý ročník. Loni podpořilo akci téměř 18 milionů lidí, kteří u malých obchodníků utratili v přepočtu odhadem přes 23 miliard korun.
Češi vzali obchody i trhy útokem, pravidla je netrápí. Nákupní šílenství bude pokračovat
Od chvíle, kdy vláda oznámila, že rozvolní protikoronavirá opatření, bylo jasné, že obchody či restaurace zažijí obrovský nápor. Ještě větší přišel o víkendu. Po salonech krásy a kadeřnictvích se tak fronty tvořily i v nákupních centrech či na náměstích. Právě vánoční trhy, které se letos nesou v komornějším duchu, v sobotu přilákaly stovky až tisíce návštěvníků. Neřízené shromažďování ale může vést k opětovnému zpřísnění vládních nařízení.
Ředitelka celé akce Michelle Ovensová uvedla, že byla před konáním akce optimistická. „Pro většinu malých podniků je to po dlouhé době jeden z nejlepších dnů,“ vysvětlila Ovensová nadšení.
Podle výzkumu, který Ovensová provedla ve spolupráci s finanční společností American Express, téměř dvě třetiny občanů malým obchodníkům kvůli pandemii pomáhá a nákupy je podporují. „Nákup přímo v obchodech je velmi důležitý. Malé firmy jsou srdcem místních komunit a ekonomiky,“ uvedla Ovensová.
Do Vánoc nyní zbývají necelé tři týdny. Zákazníci jsou o to více nabádáni, aby nakupovali v kamenných obchodech a pomohli zachránit malé podniky. Poskytovatel pojištění Simply Business sdělil, že dvě ze tří malých firem musely v posledním půlroce přerušit svou činnost.