USA v lednu na mapě zahraniční politiky obmění figurky, americkým prezidentem bude jmenován Joe Biden. A jak rošáda v Bílém domě změní mocenskou hru s tradičním asijským rivalem – Čínou? Z předchozích Bidenových prohlášení je zřejmé, že demokrat chce asijského obra krotit. Otázkou je, zda na to bude mít kapacitu.
Donaldu Trumpovi někteří politologové vyčítali, že je apatický vůči potlačování lidských práv v Číně. Přístup amerického prezidenta vůči Pekingu ale určitě nebyl přátelský. Trump podporoval autonomní práva Hongkongu i Tchaj-wanu, kterému ostatně na sklonku svého funkčního období zajistil dodávku amerických zbraní. A s Čínou vede několik let táhlou obchodní válku.
Biden se už před prezidentskými volbami vyjadřoval na adresu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. A ne právě blahosklonně. „V těle toho člověka není ani kousek demokracie. On je hrdlořez,“ vyjádřil se v únoru Biden na adresu čínského vůdce.
Podle politologických expertů se tak americký pohled na Čínu ani po Bidenově příchodu výrazněji nezmění. „Trump povolil stavidla. Postoj amerických elit i veřejnosti vůči Číně se zásadně změnil. Přešli jsme z kooperace na soutěžení a konfrontaci,“ řekl pro list Financial Times někdejší poradce prezidenta Baracka Obamy Evan Medeiros.
USA budou muset být tvrdší
Pokud se USA chtějí vrátit do role „světového policisty“ budou muset vůči Číně zaujmout v některých aspektech mezinárodní politiky ještě tvrdší postoj. Naopak na poli globální politiky bude Biden spíše ochoten s Čínou vyjednávat o otázkách klimatické změny, pandemie a národní kooperace.
Zkřížit názory tak odlišných mocností ale podle expertů nebude vůbec snadné. „Jsme svědky zásadního tření mezi dvěma zeměmi, které mají naprosto odlišnou vizi. Je to mnohem komplikovanější než stará studená válka,“ řekl pro britský list o americko-čínských vztazích republikánský právník Mike Gallagher.
„Je očividné, že si Trump osvojil ostrý přístup k Číně, což vrhá Bidena do pozice, kdy nemá příliš politické flexibility. Ale očekáváme, že se změní rétorický styl vyjednávání,“ řekl pro New York Times Myron Brilliant, viceprezident amerického obchodní komory.
Čínský pohled na Bidena je podobně skeptický. V době, kdy ostatní země gratulovali Bidenovi k vítězství ve volbách, Peking mlčel. Výhru demokrata Čína uznala 13. listopadu prostřednictvím ministerstva zahraničí. „Gratulujeme k vítězství Bidenovi i Kamale Harrisové. Respektujeme volbu amerického lidu,“ sdělil tehdy na brífingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.