Zhruba měsíc a půl dělí demokratického nominanta Joea Bidena od prezidentské inaugurace. Diplomaté po celém světě netrpělivě očekávají, jakou politiku nový vládce USA nastaví vůči Rusku. Z dosavadních prohlášení je patrné, že Kreml rošádou v Oválné pracovně žádného spojence nezíská.
„Dívám se do vašich očí a nemyslím si, že máte nějakou duši.“ Psal se rok 2011 a Biden coby americký viceprezident na setkání s Vladimirem Putinem v Kremlu jasně vyjádřil, co si o ruském muži číslo jedna myslí. „Putin se na mě podíval, usmál se a řekl: ‚Myslím, že se chápeme,‘“ vzpomínal Biden pro časopis New Yorker na setkání s prezidentem největší země světa.
A američtí experti po celém světě upozorňují, že Bidenův pohled na Putina se za posledních devět let nijak zvláště nezměnil. Demokrat podle nich nebude za žádnou cenu shovívavý vůči ruské agresi. Biden v minulosti označil Rusko za „největší hrozbu pro americkou bezpečnost“ a v podobném smyslu se vyjadřoval i v předvolebních debatách.
Zatímco Donald Trump se před zvolením profiloval spíše jako přítel Ruska a až jeho pozdější zahraniční politika ukázala, že žádným poskokem Kremlu určitě není, postoj Bidena se zdá být očividně jasný už předem. Biden v minulosti silně kritizoval ruskou ofenzívu vůči bývalým sovětským republikám (Ukrajině, Gruzii) či otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala novičokem, za kterým podle západní tajné služby rovněž stálo Rusko.
Politologové zároveň avizují, že se bude Biden snažit vrátit americké figurky zpátky na mapu globální politiky, ze které dle některých vypadly kvůli Trumpovu uzavřenému přístupu. To by naznačovalo hlubší spolupráci s evropskými státníky a tím pádem případné efektivnější sankce uvalené na Rusko.
Západ jásá, Rusko mlčí
Když americká média ohlásila, že podle projekcí zvítězí v listopadových volbách Biden, zahraniční politici se začali předhánět v gratulacích budoucímu veliteli USA. Některé mocnosti ale s ovacemi váhaly, a to včetně těch nejvlivnějších – Ruska a Číny.
Zatímco čínské ministerstvo zahraničí na sklonku listopadu uznalo Bidena jako vítěze voleb, z Kremlu žádný poštovní holub přes Atlantik nevyrazil. Rusko mlčí. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov na tiskové konferenci v půli listopadu jen lakonicky poznamenal, že Kreml čeká na oficiální výsledky. To když v roce 2016 bušil na brány Bílého domu Trump, Putin mu gratuloval ještě před finálním verdiktem volitelů.
Je tak zřejmé, že politická hra mezi „novými“ USA a Ruskem se rozehrála ještě před Bidenovou inaugurací. Opovrhování a nevraživost obou frakcí je totiž vzájemná. Podle think tanku Carnegie Moscow Center nepovažuje Rusko Bidena za kdovíjak silného politika. Viditelná nervozita, se kterou Moskva sleduje dění ve Washingtonu, je tak definována spíše nejistotou než strachem.