Americký prezident Joe Biden počátkem května oznámil, že chce apelovat na farmaceutické firmy – zejména Pfizer a Modernu – aby se vzdaly ve prospěch rychlé globální vakcinace očkovacích patentů. Proti nápadu se ale staví nejen samotné společnosti, ale i američtí politici a lídři Evropské unie.
Na první pohled to vypadá jako spásný recept na konec pandemie. Kdyby se teoreticky farmaceutické společnosti vzdaly duševního vlastnictví koronavirových vakcín, mohly by se na jejich distribuci a výrobě podílet tisíce dalších firem z celého světa.
Jenže tato odvážná vize, za kterou se staví americký prezident Joe Biden, Indie či Jihoafrická republika, má mnohá úskalí. A názorový rozkol už je viditelný i ve Spojených státech. Přes sto republikánských zákonodárců v těchto dnech sepisuje otevřený dopis do Bílého domu, ve kterém Bidenovi důrazně doporučují, aby od snahy zrušit vakcinační patenty ustoupil.
Biden poprvé v ohni: Prezident se zastal Izraele, demokraté ho viní z podpory násilí
Vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, že má Izrael právo se proti útokům Palestiny bránit, spustilo v Kongresu poprask. Desítky demokratů šéfa Bílého domu kritizují za to, že podporuje násilí. Někteří demokraté pak považují Izrael za okupanta a v právu jsou podle nich v probíhajícím konfliktu Palestinci.
Podle republikánů totiž zpřístupnění amerického duševního vlastnictví zbytku světa zbytečně nahraje politicky hlavně Číně, Indii a Rusku. „Šílená snaha Bidenovy administrativy nejenže bojuje proti našemu patentovému systému, ale zároveň potlačuje proces inovace léků, které zachraňují životy. Protože by kvůli tomu firmy neměly motivaci k investicím,“ popsal obsah dopisu republikán Buddy Carter pro Business Standard.
„Je to prakticky dárek pro Čínu, která strávila desetiletí snahou ukrást americké inovace. Nemůžeme dovolit, aby se to stalo. Za tímto názorem stojí více než 100 republikánů,“ dodal Carter, který zasedá ve Sněmovně reprezentantů.
Zrušení patentů chce Indie i Španělsko
Bidenův plán ale podporuje řada vlivných států, a to zpravidla těch, které se potýkají se silnou koronavirovou krizí. Indie v tandemu s Jihoafrickou republikou teď tlačí na Evropskou unii, aby přistoupila na návrh amerického prezidenta, a vyvinula tak větší tlak na farmaceutické firmy.
„Pokud Evropská unie vyjádří podporu plánu na uvolnění patentů u Světové obchodní organizace, tak můžeme zajistit zvýšení produkce očkovacích látek a zajistit k nim globální přístup,“ sdělil indický premiér Nárendra Módí na virtuální konferenci lídrům Evropské unie. Informoval o tom web televize Deutsche Welle.
Evropská unie sice zprvu projevila ochotu o Bidenově plánu diskutovat, nyní se ale staví spíše proti. Plán nepodporuje ani německá kancléřka Angela Merkelová. „Nevěřím, že vzdání se patentů je řešením, jak zpřístupnit vakcínu více lidem. Pokud nebude kvalita vakcín nadále kontrolovaná, může to přinést více problémů než výhod,“ komentovala.
S Merkelovou souhlasí i francouzský prezident Emmanuel Macron, naopak lídři Španělska, Itálie a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová jsou nadále ochotní o plánu jednat. Vzhledem k odporu řady vlivných politiků ale není uvolnění patentů podle Deutsche Welle v blízké době pravděpodobné.