Historické prostory v kombinaci se špičkovou digitální technologií. Takový zážitek nabízí pražské kino Lucerna. Biograf je v provozu od roku 1909 a od samého počátku se mohl chlubit vysokou návštěvností. Tehdejší majitel Paláce Lucerna Vácslav Havel, dědeček pozdějšího českého prezidenta, měl přitom s původním využitím místa jiné plány.
Sto třináct let. Přesně tak dlouho funguje kino Lucerna v Praze v těsné blízkosti Václavského náměstí. Jde o jeden z nejstarších evropských biografů.
Zajímavostí je, že tento prostor měl být původně alternativní scénou Národního divadla. „Když se podíváme na sál, připomíná spíš divadlo. Bylo to vymyšleno tak, že Národní divadlo bude provozovat malou scénu, ale přes nějaké spory to nedopadlo,“ vypráví o počátcích biografu Bedřich Němec, ředitel kina Lucerna.
„Zrovna ale začínal kinematograf, což panu Havlovi přišlo jako pouťová atrakce. Ale myslím, že hned po otevření nelitoval. V roce 1909 mělo kino tak obrovskou návštěvnost, že vybrané vstupné pomáhalo dostavět celý palác Lucerna,“ říká Němec v pořadu Prima Česko. A zdůrazňuje, že se vše dařilo i přes peripetie 1. světové války.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pohnutá historie Dolského mlýna: Kvůli natáčení Pyšné princezny filmaři část stavby strhli
V roce 1929 se zde uskutečnila slavnostní premiéra filmu Loď komediantů a později ve 30. a 40. letech přes válku bylo kino Lucerna mekkou českého a československého filmu. A významný status si uchovalo do současnosti.
Okouzluje, těší a dojímá. Zpívající fontána v Mariánských Lázních láká i na hit Karla Gotta
Už déle než tři desítky let je symbolem Mariánských Lázní. Okouzluje nejen hudbou. Dojímá tisíce lidí, kteří se od jara do podzimu mohou těšit jejím něžným půvabem. Tou tajemnou kráskou je Zpívající fontána. A protože přes zimu se na její hudební vystoupení můžeme nanejvýš těšit, připomeňte si její magickou atmosféru v našem článku.
Dramaturgii nyní navíc výrazně pomáhá i druhý – malý sál – s podobiznami filmových hvězd na sedačkách. Právě ten má zajímavou historii. Existovalo povědomí, že v kině existoval, ale po znárodnění se jaksi ztratil a nebyl k nalezení. „Věděli jsme, že někde v útrobách paláce Lucerna byl malý kinosál, který sloužil jako soukromá pracovní projekce pro Miloše Havla a Lucerna film,“ říká Němec s tím, že ale nikdo netušil, kde přesně se nachází.
„Až když jsme zjistili, že bychom malý sál uživili, tak jsme pátrali a nalezli jsme zazděné promítací okýnko. A od toho se odvíjelo, že jsme si dokázali představit, kde ten kinosál byl,“ vypráví ředitel kina. Ohlasy diváků jsou podle něj skvělé. „Lidé mají sál rádi. Mají svá oblíbená sedadla. Někteří třeba přesně vědí, kde je sedačka s Audrey Hepburnovou, a chodí jenom na ni a jsou nešťastní, když je vyprodaná.“
Promítá se na historických i moderních technologiích
Zásadní roli v každém kině hraje promítací místnost. V Lucerně to není jinak. „Velký sál ovládáme manuálně. Je to ještě od dob, kdy se promítalo na starých 35milimetrových strojích. Dnes už promítáme na DC projektorech 4K, takže kino je zdigitalizované, zmodernizované, ale zrovna tak by mohlo sloužit na promítání starých filmů z filmového pásma,“ říká zdejší technik Martin Řepka.
„Jsme šťastní, že se v současnosti dostáváme na předcovidová čísla. Poslední měsíc roku 2022 ukázal, že divák začíná reagovat normálně a vrací se,“ neskrývá Němec radost, že je stále pro koho promítat.