reklama

Bitky ve Sněmovně? Na Ukrajině nic neobvyklého, zkušenosti mají i Slováci

V Poslanecké sněmovně ČR došlo ve čtvrtek k bitce. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se dostal do střetu s místopředsedou Poslanecké sněmovny Tomášem Hanzelem (ČSSD), kterému museli pomoci další poslanci jeho strany a dokonce ochranka. V tuzemském Parlamentu jsou pěstní souboje takřka nevídané, ale v jiných zemích je tomu naopak. Například na Ukrajině nejsou nijak neobvyklé. Bitku na sněmovní půdě zažili i Slováci.

reklama

Čtvrteční bitku na půdě české Poslanecké sněmovny, kterou zahájil nezařazený poslanec Lubomír Volný kvůli svému odmítnutí nosit v budově roušku, lze při pohledu do zahraničí označit jen za malou šarvátku.

Oproti tomu například na Ukrajině se mnohdy perou celé strany. Pravděpodobně nejvíce se do paměti lidí vryla bitka z roku 2015. Premiér Arsenij Jaceňuk chtěl u řečnického pultíku prezentovat výsledky vlády, ale náhle k němu přistoupil opoziční poslanec Oleg Barna, který mu do ruky dal puget květin. Ty ovšem byly pouze záminkou, aby Jaceňuka překvapil. Následně totiž ukrajinského předsedu vlády chytil za pas a snažil se jej od pultu odtáhnout. Jaceňuka přišli bránit další poslanci a strhla se hromadná mela.

Sledovaná byla také bitka v roce 2012. Tehdy se konala ustavující schůze ukrajinského parlamentu, kterou narušili opoziční poslanci tím, že blokovali řečnický pult. Pak se porvaly desítky poslanců. Média si tehdy všímala zejména předsedy opoziční strany UDAR (v překladu „úder“ – pozn. red.) a bývalého světového šampiona v boxu Vitalije Klička.

Při střetu poslanců v roce 2019 byl v ukrajinském parlamentu zraněn poslanec vládní strany Sluha národa Andrij Bohdanec. Ten byl po bitce hospitalizován s podezřením na otřes mozku. Důvodem vyvolané vřavy byl nesouhlas ohledně návrhu jistého zákona. Zatímco v Česku by se to nejspíš řešilo maximálně obstrukcemi, na Ukrajině si poslanci vyhrnuli rukávy. Bohdanec se tak střetl s opozičníkem Eduardem Leonovem a z bitky si odnesl zmiňované zranění.

Slovenské natržené kalhoty

Své zkušenosti s fyzickými střety mají i na sousedním Slovensku. Došlo k němu například v listopadu loňského roku. Poslanec Milan Mazurek z krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko –⁠ Kotlebovci řečnil u pultíku a označoval přitom vládní koalici za „fašisty“. Koaliční poslanec Miroslav Žiak si před pultík a Mazurka stoupl a v ruce přitom držel papír s nápisem „uřvaný nácek“.

Hned na to se k němu vrhl jak Mazurek, tak další poslanci z LSNS. Papír Žiakovi strhli a dokonce mu vyhrožovali, že „ani doma nebude v bezpečí“.

Dnes som si dovolil napísať na papier pri vystúpení poslanca Mazureka nápisom UREVANÝ NÁCEK ❗️ Počas toho ako rozprával,...

Posted by Miroslav Žiak on Thursday, November 12, 2020

V roce 2013 pak nezávislý poslanec Alojz Hlina napadl Antona Martvoně ze Směru-SD poté, co na něj Martvoň slovně zaútočil. Hlina došel ke druhému poslanci a začal se s ním přetahovat. Ke zranění nedošlo, pouze Martvoň skončil s natrženými kalhotami.

Divoká Afrika a poslanci přeskakující lavice

Na rvačky došlo například i v parlamentu Gruzie nebo Turecka. V gruzínském dokonce jednotliví poslanci přeskakovali lavice, aby se do bitky mohli zapojit. Podobně tomu bylo i mezi tureckými zákonodárci.

Bitky mezi poslanci jsou pak naprosto běžné například v afrických zemích. Například v ugandském parlamentu se jednotliví poslanci nezdráhali proti svým oponentům použít i stojany jako zbraně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama